Jump to content

Apple CarPlay full display


Recommended Posts

Iar induci lumea in eroare.

Daca citesti pe forumuri macar citeste tot si vezi ce implica activarea Carplay cu cod FSC pe ID7, vorbim ca sa ne aflam in treaba.

 

Poti folosi cod FSC si pe ID7 dar trebuie sa anulezi toate serviciile Connected Drive inclusiv SOS Call, iti pun la dispozitie o masina in Bucuresti cu ID7 si coduri FSC originale pe VIN si pentru Carplay si pentru Android Auto, vino te rog la noi la firma si activeaza tu te rog frumos fara sa umbli la serviciile CD.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am zis fara. Tu ai zis ca doar pentru masinile din NON UE. Deci se poate. E la fel ca la entrynav2. Se poate si prin alte metode sa activezi carplay pe enteynav2 si nu cu fsc-uri oem. Tu stiu vorbeste doar de chestii de reprezentanta dar aici pe forum nu pe toti ii intereseaza chestii de reprezentanta. Deci sunt si alte metode pentru toti ce vor carplay. Case closed
Link to comment
Share on other sites

Daca tu crezi ca un posesor de masina noua pune tot felul de patch-uri sau prefera sa sa manipuleze grosolan configuratia masinii pentru o economie de 1-200 euro cu riscul de a pierde garantia atunci e "case closed" demult.

 

Si putin offtopic dar oarecum in trend, saptamana asta am avut in service 3 (trei) masini cu coduri FSC fake la reparat, saptamana viitoare sunt programate alte 4 (patru). Nici unul din proprietari nu a stiut si nu a fost informat de "activatorii de carplay" de pe OLX in ce consta procedura si care sunt urmarile cand trec pe la o reprezentanta.......

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Estimarea asta de 80% e in urma unui sondaj intre posesorii de BMW?

 

Eu iti pot spune din experienta personala cu masinile care vin la noi la reparat si toate masinile care ajung cu case de suport TSARA la reprezentantele BMW din Romania ca 100% din clienti nu au stiut ce se intampla cand activeaza Carplay cu 100 ron pe OLX si ce repercursiuni exista. Si asta pentru ca nici unul din activatorii de OLX nu informeaza proprietarii masinilor, vor doar bani si atat.

 

Mai dureaza 1-2 ani si dispar toti "coderii" de prin parcari.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

abonamentul anual a fost scos de ceva vreme, oricum faza cu aboanmentul anual venea de la Apple nu de la BMW.

 

Optiunea Carplay se plateste in orice varianta, optiune selectata la configurarea unei masini noi, Connected Drive Store sau dealer BMW.

 

Preturile variaza pentru Carplay in cele 3 situatii, cea mai ieftina optiune e la cumpararea masinii, cea mai scumpa este prin dealer (cod FSC).

Apple nu avea nici o treaba venea fix de la bmw

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Bmw G30 2017 NBTevo_V

Nu am carplay deloc. Din partea consultantilor bmw, care imi pare rau sa o spun 2/3 sunt indiferenti sa nu spun nesimtit, am primit mai multe inf:

1. Daca masina nu a venit cu applecarplay din fabrica nu se poate.

2. Trebuie cumparat din Cd store care am observat ca nu e disp in RO

Dupa ce m-am informat am obs 2 metode: codare la "baieti" sau ceva cu mutarea contului pe DE

 

Ultima oara la bmw mi s-a spus pot activa apple carplay official dar ei nu ma pot ajuta. Cum vine asta?! :))

 

Ma poate lumina cineva ?

Link to comment
Share on other sites

Daca muti masina pe CD Germania sau UK il poti cumpara de acolo.

 

Se poate activa oficial offline, pretul este o idee mai mare decat in CD Store (aprox. 10%). Ma poti contacta daca vrei varianta asta.

 

Nu iti recomand "la baietzi", orice update de ilevel in reprezentanta iti va crea probleme si daca mai ai garantie risti sa o pierzi.

Link to comment
Share on other sites

Bmw G30 2017 NBTevo_V

Nu am carplay deloc. Din partea consultantilor bmw, care imi pare rau sa o spun 2/3 sunt indiferenti sa nu spun nesimtit, am primit mai multe inf:

1. Daca masina nu a venit cu applecarplay din fabrica nu se poate.

2. Trebuie cumparat din Cd store care am observat ca nu e disp in RO

Dupa ce m-am informat am obs 2 metode: codare la "baieti" sau ceva cu mutarea contului pe DE

 

Ultima oara la bmw mi s-a spus pot activa apple carplay official dar ei nu ma pot ajuta. Cum vine asta?! :))

 

Ma poate lumina cineva ?

 

salut.

 

Te pot ajuta eu gratis cu fsc original.

Si o sa il ai lifetime.

Garantia, daca o ai o sa ramana neschimbata

Daca ai versiunea V , o sa ai carplay full screen, deci nu trebuie nici un upgrade!

 

trimite-mi un PM

Edited by DragosVl
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Craciun Fericit,

 

De ieri sunt feiricitul posesor al unui G30 din 2018. Desi are Navi Pro, Idrive 6, nu are Carplay activat.

 

Masina are garantie si nu as vrea sa o codez neoficial, asa ca sunt in cautare de variante oficiale.

Pe Connected Drive Romania nu exista, insa daca fac cont pe Germania, merge sa achizitionez Carplay Preparation, care e compatibil cu masina mea, insa costa €300.

 

Vreau sa ma asigur totusi ca nu dau 300Eur degeaba. A mai folosit cineva produse de pe Connected Drive cumparate cu cont in alta tara?

 

Multumesc si Sarbatori Fericite.

Link to comment
Share on other sites

Craciun Fericit,

 

De ieri sunt feiricitul posesor al unui G30 din 2018. Desi are Navi Pro, Idrive 6, nu are Carplay activat.

 

Masina are garantie si nu as vrea sa o codez neoficial, asa ca sunt in cautare de variante oficiale.

Pe Connected Drive Romania nu exista, insa daca fac cont pe Germania, merge sa achizitionez Carplay Preparation, care e compatibil cu masina mea, insa costa €300.

 

Vreau sa ma asigur totusi ca nu dau 300Eur degeaba. A mai folosit cineva produse de pe Connected Drive cumparate cu cont in alta tara?

 

Multumesc si Sarbatori Fericite.

 

 

 

Din August 2018 am achizitionat CarPlay de pe "ConnectedDrive.de" tot la 300 EUR. Merge fara nici o problema si se activeaza instant!

Succes!

Link to comment
Share on other sites

:) Se poate si cu bimmercode. Sau cu esys si cablu enet! Dar este foarte riscant daca tii la garantie. E posibil la codarea din split screen in full screen sa se corupa fisierul de codari si la revedere. Mai bine du-te la Bavaria si platesti cat platesti si iti fac ei. :)
Link to comment
Share on other sites

Revin cu info.

L-am cumparat si merge, insa nu e full screen, desi masina are softurile updatate la zi.

Ma intereseaza o solutie care sa nu afecteze garantia... oare cu bimmercode se poate coda?

 

Multumesc

 

Cu Bimmercode, nici o sansa. Am discutat cu baietii pe mail.

Raspund instant la orice solicitari dupa ce le-ai cumparat produsul.

 

Ai nevoie de update I-Level care ti-l faci doar in reprezentanta.

Link to comment
Share on other sites

 

Cu Bimmercode, nici o sansa. Am discutat cu baietii pe mail.

Raspund instant la orice solicitari dupa ce le-ai cumparat produsul.

 

Ai nevoie de update I-Level care ti-l faci doar in reprezentanta.

Masina are ultima versiune de i-level si ultima versiune de idrive, dar din ce inteleg nu se activeaza full screen automat. Trebuie un patch ceva.

Link to comment
Share on other sites

Claudiu, ai citit ce am scris mai sus??? Nu ai nevoie de nici un patch! E doar codare!

Merci!

Ma rog, prin patch ma refeream la codare. M-am exprimat eu aiurea.

O sa ii sun pe astia de la Cobalcescu, de unde am luat-o. Poate fac la ei.

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.