Jump to content

Apple CarPlay full display


Recommended Posts

Salutare , am cumparat sotiei un BMW X2 din 2020 si isi doreste mult Apple Car Play . Am sunat la Bavaria azi si mi au spus ca din pacate ei nu mai fac activari de Apple Car Play ... ce alte optiuni mai am pentru a pitea activa functie fara a avea probleme de garantie sau de alta natura ?

VIN WBAYH110305R01766

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut. Tu ai unitate EntryNav2. Ai nevoie de o antena wifi montata in spatele unitatii tale daca are mufa de wifi. Nu am cum sa verific acum daca are.

Vad ca ai momentan : Actual integration level : F056-19-11-538

Deci carplay o sa fie split screen.

Link to comment
Share on other sites

Eu intre timp m-am obisnuit cu el asa. Reprezentanta nu se baga sa faca full screen, nici Bavaria nici Cobalcescu, si nu am gasit nicio solutie sa fie 100% safe. Cei de la Bimmercode nu garanteaza pentru pastrarea garantiei, asa ca cel mai probabil o sa raman cu el split screen.

Pacat de displayul imens :))

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 2 weeks later...

Salut!

am achizitionat un F31, an 2017. E masina sotiei si ar fi interesata de apple carplay si montarea unei camere pt marsarier pe navigatia masinii. Modelul de navigatie este NBTevo K17052l. Imi puteti spune ce se poate face pe aceasta varianta si care ar fi pasii de urmat?…si aici nu ma refer sa fac singur pentru ca nu ma pricep.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salutare. Cu activare CarPlay te pot ajuta eu. 
Avand versiunea NBTevo K17052l, CarPlay va fi split screen. Pentru full screen trebuie facut upgrade de soft la navigatia masinii. Se scoate unitatea, se face upgrade pe banc, se puna antena wifi si apoi se monteaza la loc. Poti cauta un post de al meu ce inseamna upgrade. Cat despre montarea camerei de marsalier nu ma bag pentru ca este foarte mult de desfacut. Dar cu CarPlay te pot ajuta. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

pentru nbtevo m17365l merge facut carplay fullscreen? Am vazut ca pe esys nu apare optiunea pentru full screen deci ma gandesc ca trebuie facut update de soft. Momentan am activat carplay-ul prin usb de pe ebay care e split screen si mi-e frica ca daca ma bag sa fac update la ilevel sa nu se brickuiasca.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
8 minutes ago, Patrunjel said:

 exista riscuri ? care ar fi ?

Fiind parte electronica, intotdeauna sunt riscuri de la a se bloca unitatea , de a se corupe fisierele, de a se face brick la unitate etc

Sunt mici riscurile, dar ele exista. Daca vreo persoana iti spune ca nu sunt riscuri, atunci ala iti vrea banii si nu ii pasa de tine.

Partea buna este ca la orice risc exista o rezolvare.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am o intreb are pt neo_andersson. Bro am si eu un BMW cu NBT EVO p18362i, fabricatie 2017. Intrebarea e ce ID este? ID5 ID6? Nu vreau car play ca nu nu-mi place iphone. Vreau android auto.

Acum, pe 20.01 am programare la ABG pt ultima campanie tehnica Cod îmbunătăţire: 0013510300.

Am inteles ca e vorba de un update de soft. Zice ABG ca dureaza cam 3 ore. Asta e update de ilevel?

Ce e de facut pt android auto?

Link to comment
Share on other sites

Nimic nu poti sa faci. Evo nu suporta android auto ci doar screen mirroring din codare. Vrei android auto? Cumpara-ti un bmw care are unitate MGU.

Cat despre ce ai tu: Ai id5 sau id6. Poti sa le schimbi din codare. Important de stiut este ca ai o unitate evo cu 4gb RAM!

Off records: Pentru a avea android auto poti sa iti instalezi o cutiuta chinezeasca MMI care costa undeva la 2000 ron

Edited by DragosVl
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Mircea-Si said:

Am o intreb are pt neo_andersson. Bro am si eu un BMW cu NBT EVO p18362i, fabricatie 2017. Intrebarea e ce ID este? ID5 ID6? Nu vreau car play ca nu nu-mi place iphone. Vreau android auto.

Acum, pe 20.01 am programare la ABG pt ultima campanie tehnica Cod îmbunătăţire: 0013510300.

Am inteles ca e vorba de un update de soft. Zice ABG ca dureaza cam 3 ore. Asta e update de ilevel?

Ce e de facut pt android auto?

Din cate stiu, iti face update la bdc, e posibil la navigatie(daca ai acum id6 se duce inapoi la id5) . Nu stiu exact la ce module, dar am vb cu cineva acum o saptamana, i-a facut si la cutie, i se pare ca merge mult mai bine masina, poate doar i se pare. 

Cum zice si DragosVI, poti sa activezi screen mirroring pe nbtevo. la masina ta, nu as pune nici un mmi/aftermarket pentru android auto, asta e parerea mea. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Mircea-Si said:

Am o intreb are pt neo_andersson. Bro am si eu un BMW cu NBT EVO p18362i, fabricatie 2017. Intrebarea e ce ID este? ID5 ID6? Nu vreau car play ca nu nu-mi place iphone. Vreau android auto.

Acum, pe 20.01 am programare la ABG pt ultima campanie tehnica Cod îmbunătăţire: 0013510300.

Am inteles ca e vorba de un update de soft. Zice ABG ca dureaza cam 3 ore. Asta e update de ilevel?

Ce e de facut pt android auto?

Da, este update de iLevel la absolut toate modulele. Vei avea versiunea 11.2022. Toate codarile/modificarile, in caz ca ai asa ceva, vor disparea.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.