Jump to content

Apple CarPlay full display


Recommended Posts

Nu cred ca mai ia foc motorul ca masina a participat la toate campaniile tehnice pe parte de EGR si racitor de gaze.

Din alt punct de vedere, nu am nici o modificare / codare pe masina, nu sunt adeptul a asa ceva, eu vreau OEM. Mai ales ca ce am pe masina e mai mult decat ok.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zeronoo said:

Adevarat, dar ai sanse mai mici sa ia foc motorul.

Clar! Sustin si am sustinut de fiecare data update-urile. Asa cum facem la pc, telefon, televizoare etc, sunt benefice si cele pt auto, mai ales in cazul de fata cand e vorba de siguranta. Am facut in decembrie update la ambele masini; in afara de start/stop, oricum eu nu am nimic de codat dupa update, fiind deja activate toate optiunile, mai putin video in motion, pe care oricum n-o folosesc.

 

Ca si side note, update-ul 11.2022 in cazul masinii mele G15, pe partea de DDE, pe langa avertizarea in caz de galerie fisurata/colmatata, au mai fost aduse si imbunatatiri pentru partea bi-turbo, fiind modificati cativa parametrii pt o mai buna functionare a acestora. Binenteles ca difera de la model la model, dar ideea e ca genul acesta de imbunatatiri sunt benefice pe termen lung.

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ Allexinno said:

Clar! Sustin si am sustinut de fiecare data update-urile. Asa cum facem la pc, telefon, televizoare etc, sunt benefice si cele pt auto,

:offtopic:

Eu sunt exact opusul. Nu fac update la mai nimic din ce iau, telefon, televizor, masina, PC. Cel putin PC-ul fac orice sa nu se mai updateze. De ce? Pentru ca imi place sa folosesc lucruri care daca azi sunt produse pe piata foarte probabil vor fi compatibile cu sistemul de operare.. fata de situatia cand datorita ugrade-ului multe drivere sunt scoase din varii motive ..(virusi? .. nu am mai avut parte de  pe vremea cand Norton era cel mai tare din parcare, zice-se.. ) Nu mi s-a stricat nimic pana in prezent.

Imi place sa stiu ca, ce am structurat in functie de constructia initiala a unui sistem de operare NU DEVINE altceva numai pentru ca nu's ce update e necesar. 

A si cand cumpar ceva caut sa fie cat mai fiabil dovedit in lumea reala; din nou nu am gresit pana in prezent sa imi bat capul sau sa imi para rau.. consider ca mintea omului nu trebuie stresata cu schimbari ne-necesare..

 

Gandire de scoala veche ce sa ii faci; daca nu se strica, de ce sa umbli la el? Adica in structura. ..Numai pentru ca niste destepti intre timp au devenit mai.. destepti? Sau poate nu..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ Allexinno said:

Binenteles ca difera de la model la model, dar ideea e ca genul acesta de imbunatatiri sunt benefice pe termen lung.

Nu prea ai multe dovezi reale sa afirmi ce ai afirmat mai sus.

E ca si cum ne-ai vorbi din viitor...

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, bimmer90f30 said:

:offtopic:

Eu sunt exact opusul. Nu fac update la mai nimic din ce iau, telefon, televizor, masina, PC. Cel putin PC-ul fac orice sa nu se mai updateze. De ce? Pentru ca imi place sa folosesc lucruri care daca azi sunt produse pe piata foarte probabil vor fi compatibile cu sistemul de operare.. fata de situatia cand datorita ugrade-ului multe drivere sunt scoase din varii motive ..(virusi? .. nu am mai avut parte de  pe vremea cand Norton era cel mai tare din parcare, zice-se.. ) Nu mi s-a stricat nimic pana in prezent.

Imi place sa stiu ca, ce am structurat in functie de constructia initiala a unui sistem de operare NU DEVINE altceva numai pentru ca nu's ce update e necesar. 

A si cand cumpar ceva caut sa fie cat mai fiabil dovedit in lumea reala; din nou nu am gresit pana in prezent sa imi bat capul sau sa imi para rau.. consider ca mintea omului nu trebuie stresata cu schimbari ne-necesare..

 

Gandire de scoala veche ce sa ii faci; daca nu se strica, de ce sa umbli la el? Adica in structura. ..Numai pentru ca niste destepti intre timp au devenit mai.. destepti? Sau poate nu..

Bimmer, gandirea ta e incorecta, atat in ceea ce priveste calculatoarele, cat si masinile.

La calculatoare apar periodic actualizari de securitate, atat pentru sistemul de operare, cat si pentru bios-ul de la componente. Chiar si procesoarele au vulnerabilitati (multe!) in microcod, care trebuie peticite cumva din soft. Plus optimizari, cateodata majore, care se fac la drivere.

La masini e cam acelasi lucru. Ai idee cate calculatoare are o masina? Se intampla acelasi lucru - reparat bug-uri, modificat parametri de functionare ai masinii, etc. Plus ca, in timp, vad si ei ce se mai poate optimiza pe baza datelor pe care le culeg de la masinile de pe strada.

 

  • Like 1
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, mgi said:

Bimmer, gandirea ta e incorecta, atat in ceea ce priveste calculatoarele, cat si masinile.

La calculatoare apar periodic actualizari de securitate, atat pentru sistemul de operare, cat si pentru bios-ul de la componente. Chiar si procesoarele au vulnerabilitati (multe!) in microcod, care trebuie peticite cumva din soft. Plus optimizari, cateodata majore, care se fac la drivere.

La masini e cam acelasi lucru. Ai idee cate calculatoare are o masina? Se intampla acelasi lucru - reparat bug-uri, modificat parametri de functionare ai masinii, etc. Plus ca, in timp, vad si ei ce se mai poate optimiza pe baza datelor pe care le culeg de la masinile de pe strada.

 

Te cred, nu zic ca nu te cred. La mine nu s-a intamplat nimic sa cred ca, calculatorul masinii face prost ce a facut pana in prezent. Poate sa aiba probleme. Pana nu vad sau inteleg problema nu misc un deget. 😉

Asa se intampla cu astia care umbla mai mult cu, ciocanul decat cu tastatura. 🤣🤣

Asa nu inseamna ca nu ma cred mai mult pe mine si mai putin pe altii. 🤞

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, DragosVl said:

Corect! Daca nu am mai fi facut update la nimic am fi ramas in epoca de piatra…

Cred ca exagerezi cu intentie.

E cineva care isi bate capul cu limbajul Fortran pe aici,  ca s-ar pitea sa am intrebari. 😉

Sau Fortran-ul ne e actual? Sau phyton.. Va invit sa aflati ce face. 😲

Sunt la fel de vechi ca varsta mea..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mircea-Si said:

Sunteti cu totii offtopic.

Dar tu banuim, ai inteles ce trebuie sau ce poti sa faci.

Acum, ca eu am comentat, am zis numai sa aduc un echilibru de pareri, dar se pare ca pentru mai toti tehnologia (ultima) e cea mai meseriasa. Ca acolo e progresul. 

(..Nu o fi vina calculatoarelor ca un F48 consuma prea putin fata de un E90 facut acum 15 ani!? ..Las' ca vin alea cu baterii si bat totul in materie de distanta/autonomie/gadget-uri 😉 )

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, bimmer90f30 said:

:offtopic:

Eu sunt exact opusul. Nu fac update la mai nimic din ce iau, telefon, televizor, masina, PC. Cel putin PC-ul fac orice sa nu se mai updateze. De ce? Pentru ca imi place sa folosesc lucruri care daca azi sunt produse pe piata foarte probabil vor fi compatibile cu sistemul de operare.. fata de situatia cand datorita ugrade-ului multe drivere sunt scoase din varii motive ..(virusi? .. nu am mai avut parte de  pe vremea cand Norton era cel mai tare din parcare, zice-se.. ) Nu mi s-a stricat nimic pana in prezent.

Imi place sa stiu ca, ce am structurat in functie de constructia initiala a unui sistem de operare NU DEVINE altceva numai pentru ca nu's ce update e necesar. 

A si cand cumpar ceva caut sa fie cat mai fiabil dovedit in lumea reala; din nou nu am gresit pana in prezent sa imi bat capul sau sa imi para rau.. consider ca mintea omului nu trebuie stresata cu schimbari ne-necesare..

 

Gandire de scoala veche ce sa ii faci; daca nu se strica, de ce sa umbli la el? Adica in structura. ..Numai pentru ca niste destepti intre timp au devenit mai.. destepti? Sau poate nu..

Nu updatezi posibil sa ai unele situatii pe care PC/telefonul sa nu le recunoasca . Ma rog erau unele cazuri indeosebi la telefoane in care dupa update te puteai trezi ca merge mai prost ca inainte da se poate intoarce la varianta anterioara in cazul acesta. La masini nu stiu daca se aplica - cum au zis colegii se aduna date se mai descopera probleme si prin update se remediaza. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, bimmer90f30 said:

Nu prea ai multe dovezi reale sa afirmi ce ai afirmat mai sus.

E ca si cum ne-ai vorbi din viitor...

Nu vorbesc din viitor, vorbesc din experientele din trecut.
Tot timpul am facut update-uri la fostele masini si chiar am observat imbunatatiri semnificative. Spre exemplu la seriile E ce aveau cutie automata 6HP, update-uri de soft au rezolvat multe probleme, la fel si pe seriile F s-au facut optimizari pe hartile DDE, update-uri pe multimedia, PDC etc etc si multe multe altele.

In fine… cum imi place sa zic… fiecare vrea ce face!

Link to comment
Share on other sites

On 1/17/2023 at 11:37 AM, Mircea-Si said:

Nu cred ca mai ia foc motorul ca masina a participat la toate campaniile tehnice pe parte de EGR si racitor de gaze.

Modificarile de sw specifice pentru problema cu egr sunt destul de recente, deci pentru problma cu evitarea incendiului in galeria de admisie se rezolva doar cu update foarte recent.

Oricum, actualizarile sw sunt foarte importante in ziua de azi pentru un motiv simplu: de ceva ani (si nu 2, 3...) beta tester sw este (oarecum) end userul. Motive sunt mai multe, mai importante ar fi 2: considerente economice (testarea sw e destul de costisitoare) si de vanzari (presiunea de a scoate rapid produse pe piata e din ce in ce mai mare). Asa ca bug-urile si carentele de eficienta se rezolva cu feedback (automat, de la reprezentante de service, plangeri formulate de end user, samd. Din pacate problema e si la hw nu doar sw dar aici depre sw vorbeam. Asa ca...posibilitatea sa se intample ceva rau e mult mai mare atunci cand nu actualizezi sw. (si asta e valabil la tot ce fol sw, masini, telefoane, sisteme de operare, etc)

Edited by zeronoo
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, alex230ro said:

Personal nu inteleg de ce nu testeaza "ca pe vremuri" iei cotetul il plimbi prin toate scenariile de pe planeta si vezi ce nu merge. Din ce inteleg acum se fac niste scenarii legate de cum s-ar comporta masina si apoi sa ne zica cel care o cumpara ce nu merge? 

Primele teste cu orice masina se fac pe modelul “vechi”, insa, o data cu lansarea masinii pe piata, aceasta ajunge pe diferite piete, unde este exploatata de utilizatori in sute de mii de scenarii diferite, scenarii ce nu pot fi replicate de producator decat cu costuri fabulos de mari (tari diferite cu clima diferita, terenuri diferite, soferi si situatii diferite etc), costuri care apoi ar fi puse in pretul de vanzare al masinii care ar creste cu aprox. 20-30%. Si nu ne dorim asta 🙂

Asa ca, varianta cea mai buna pt ambele parti, producator si consumator, este adunarea de date de la clienti, care, este si cost saving, mult mai rapida datorita zecilor de mii de scenarii in care masinile sunt exploatate de utilizatori. Ca mai apar probleme, da, e normal… peste tot apar… in orice domeniu. Important este ca se rezolva. Daca suntem putin atenti la ce se intampla in piata, absolut toti producatorii au recall-uri pe diverse componente. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.