Jump to content

Seria 5 G30, 2017 - 2024


deeJayOg

Recommended Posts

Multumesc frumos pentru rĂŁspuns!

Intr'adevar am ĂŽntrebat ceva și s a rĂŁspuns altceva total diferit.

Mai astept rĂŁspunsuri dacĂŁ se poate va rog legat strict de ĂŽntrebarea de mai sus.

Seara frumoasa sa aveți!

Ai datele ZF Faur pe net, da-le un email și ĂŽți vor rĂŁspunde.O sa afli și prețuri și interval schimb.

Link to comment
Share on other sites

Ai grija ce-ti doresti :) Un coleg de munca si-a luat o Mazda CX5 si sta toata ziua cu ea prin service - discuri peste discuri schimbate (zicea ca schimbase 3 sau 4 seturi, un set la fiecare cateva mii de km), farurile ii bat in copaci dupa multe reglaje, probleme cu servo, si toate astea pana in 20k km parcursi.

 

Poate vor colabora la motoare, cum au facut si cu Toyota, dar la restul masinii nu.

 

Nu-ti mai place G30-ul? :)

Edited by LYM
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Victor tu știi cel mai bine daca o mașina de genul o poți da pe mana unui ĂŽncepĂŁtor, mai ales copilului tau. Oricine si ar dori o mașina de genul la 18 ani, pareri ĂŽți pot da si pro si contra cu exemple, ĂŽnsĂŁ trebuie sa alegi varianta de care ești tu sigur ca sa nu ai regrete.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe mine la g30 cel mai mult ma deranjeaza sunetul de tabla goala, de ieftin ca de logan, cand inchizi portiera.

Doamne fereste sa ai si geamul coborat de tot, sa se miste si ala prin portiera.

 

Nu stiu cum e la mercedes, insa sunetul de audi A1 care de fapt e un vw polo, se aude mai sanatos.

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Conduc acest G30 cu placere, îmi place foarte mult, dar, pt mine, nu este masina mașinilor, unica, BMW uber alles..., care sa ma facă sa nu îmi mai doresc sa schimb brand-ul... și nici nu merita 94.000 euro, cât este prețul de catalog.

 

Cred ca ti-am mai scris pe undeva ca admir gandirea ta si ca ne potrivim la acest lucru. Eu chiar nu pot sa-i inteleg pe cei ce se considera ''FANI'' ai unei anume marci in niste timpuri in care masinile sunt ''create'' mai mult de departamentul de marketing. Iti iei o masina pt ca iti place, ti-o permiti sau iti ofera ceva de care ai nevoie, in rest e clar ca nu e una cu mult mai buna ca alta in aceeasi clasa, in special.

Eu dupa 5 ani de F10 am trecut la marca non premium si uite ca nu a venit apocalipsa, cocosul inca 'canta' etc :laugh:

Edited by akon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ba da, sunt super incantat! E cea mai mișto masina pe care am avut-o pana ĂŽn prezent. Ideea este ca fac mulți km si la 2-3 ani schimb masina, deși asta are garanție 4 ani, e mai bine sa vinzi o mașinĂŁ ĂŽncĂŁ ĂŽn garanție (deși pe asta s-ar putea sa nu o vând, ca ĂŽși ia fi-miu permis ĂŽn curând...deși nu cred ca e o idee buna sa ii dau aceasta masina pe mana, asta e alta discuție) ))

Ămi doresc Mazda 6, imi place foarte mult cum arata, dar nu sunt asa puternice modelele actuale... Am coleg cu Mazda 6 2020, 2.5 benzina, și mi se pare foarte mișto masina, cu toatĂŁ tehnologia la zi, nu are nimic ĂŽn minus fata de ce am acum pe G30 (camere IR și câteva opțiuni nu sunt disponibile), atât ca nu e la fel de rapida ca G30, nu are greierasi, este foarte "inchegata" și bine finisata, ținutĂŁ de drum excelenta, și, un plus, geamurile sunt mai bine izolate fonic, sau izolația fonica per total mi se pare mai buna ca la G30, la viteze mari, iar sistemul audio Bose este peste HK. Noua platforma Mazda 6 2022 va avea motoarele montate longitudinal, cu L6 și mild hybrid și rwd ca top of the line.

Nu sunt fan BMW.. și vreau sa se ducĂŁ banii și la alți producĂŁtori, pentru ca și alții merita. :)

 

 

 

Ai grija totusi sa nu pici in zicala: "Intotdeauna a altuia e mai buna" E normal sa pici in aceasta capcana, cel putin atunci cand vine vorba de masini. Si mie mi se intampla sa fiu surprins atunci cand ma urc intr-o masina noua sau nu neaparat, dar sa fie primul contact si sa ai acel efect de wow. Posibil dupa ce vei trai si cu aceasta a doua masina, mazda in speta, sa apreciezi dupa un timp bmw-ul. Ar fii multe de zis si de dezbatut, totusi nu-s atat de simple anumite comparatii. Poate ca si colegul asta-l tau cu mazda e la inceput cu ea, este entuziasmat precum un proaspat indragostit si te influenteaza si acest aspect care la final contribuie in aceasta parere la care ai ajuns in prezent. Poate ca si bmw-ul te-a dezamagit la anumite aspecte si am vzt ca te-a dezamagit. :)

Link to comment
Share on other sites

Mai "wyktor" :console: tu nu ai cum sa fii fanul vreunei marci... tu conduci masinile si iti spui parerea pe aici sau pe acolo unde se nimereste..

 

Ca sa fii (te numesti) fan trebuie sa ai altceva in sange.

Tu nu ai cum sa fii fan, ever. Asa ca nu te mai apropia cu mintea de ideea de mai sus, ...de acest "aperitiv", ..FAN. E pentru altii.;)

 

In rest, succes in reparatiile solicitate

si satisfacerea necesitatilor tale de catre marca de azi, bmw.

 

Ba da, sunt super incantat! E cea mai mișto masina pe care am avut-o pana în prezent. Ideea este ca fac mulți km si la 2-3 ani schimb masina, deși asta are garanție 4 ani, e mai bine sa vinzi o mașină încă în garanție (deși pe asta s-ar putea sa nu o vând, ca își ia fi-miu permis în curând...deși nu cred ca e o idee buna sa ii dau aceasta masina pe mana, asta e alta discuție) ))

Îmi doresc Mazda 6, (bla bla bla)

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Nu îmi aduc aminte sa fi spus pe undeva ca sunt FAN-ul vreunei marci, nici macar BMW. Asta e al doilea BMW nou pe care il am, dupa o pauza de 10 ani, iar urmatoarea masina o voi alege din aceleasi considerente pragmatice, (...)

Mai "wyktor"-re mai, tocmai aia e ca afirmatia ta e un atac subtil la fanii marcii.. fie ea si bmw.

 

Iar "pragmatismul" tau pe care il inteleg cat de cat, nu stiu cat este de util unora de aici.. eu cel putin nu il inteleg decat din prisma faptului ca ESTI NEVOIT sa faci drumuri foarte lungi, iar alta forma de transport e cam indepartata si te face sa pierzi si mai mult timp.. dar faptul ca salariu sau business-ul care il ai iti permite sa schimbi masinile des asta nu inseamna ca o marca e mai buna decat alta decat prin ce te satisface pe tine.

 

Evident ca vei trece la mazda, mai ales ca daca are motor de bmw!

 

Evident ca, cu un motor pe motorina FACI ECONOMIE la combustibil decat cu unul pe benzina (o simpla cautare pe goagl ne lamureste..), despre ce vorbim.

 

Sa ne intelegem, nu am spus ca nu poti fi fan ca ai zis ca ai putea fi. Am zis, ca sa stii ca nu poti fi.

Iar pragmatismul, :)) :)) eu salvez mai mult cu "cotetzul" meu seria 3 (de peste 10 ani) pe luna prin reviziile facute de mine decat cat cheltui tu pe rate si revizii.. la aceiasi marca.

 

Asa ca, cine poate oase roade, parca asa se zice..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

1615310989[/url]' post='2538276']

Mai "wyktor"-re mai, tocmai aia e ca afirmatia ta e un atac subtil la fanii marcii.. fie ea si bmw.

 

 

Iar pragmatismul, :)) :)) eu salvez mai mult cu "cotetzul" meu seria 3 (de peste 10 ani) pe luna prin reviziile facute de mine decat cat cheltui tu pe rate si revizii.. la aceiasi marca.

 

Asa ca, cine poate oase roade, parca asa se zice..

 

 

 

 

Poate vrea sa faceti schimb...iti da si diferenta..sorcerer.png

 

 

 

Lool

  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Poate vrea sa faceti schimb...iti da si diferenta..sorcerer.png

 

 

 

Lool

N-am nevoie ;)), oricum o sa fie candva si un "seria" G, ca despre F m-am lamurit!

 

De-aia intru pe topicul asta, sa mai triez raspunsuri. ;)

 

Ale lui "wiktor" sunt repetitive, nu-mai-imi-plac; acelasi punct de vedere dar cu alte cuvinte..

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

eu salvez mai mult cu "cotetzul" meu seria 3 (de peste 10 ani) pe luna prin reviziile facute de mine decat cat cheltui tu pe rate si revizii.. la aceiasi marca.

Mie-mi da cu virgula, ai putea pune pe "hartie" calculele astea ca sa vedem si noi ce ai vrut sa zici?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mie-mi da cu virgula, ai putea pune pe "hartie" calculele astea ca sa vedem si noi ce ai vrut sa zici?

Cum adica, vrei sa iti calculez cat ma costa pe mine cu filtrele si uleiul meu (cumparat normal..), daca il schimb eu; ..crezi ca ies mai scump decat daca merg la revizie??

 

Cred ca o sa iti dea cu virgule intotdeauna. ;)

Eu nu ajung la virgule :)

 

[Nu uita ca am mentionat si rate.. asa ca sa fiu mai al naibii. :) eu nu am rate, masina e platita si am bagat doar banii de motorina luna asta, si luna trecuta.. (stai un pic) si luna "ailalta"..]

Ce calcule vrei sa mai fac; ce sa mai comparam??

 

Pe bune acum, denaturam subiectul si e pacat.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

E randul meu sa imi cer scuze fata de wiktor.

Cred ca am exagerat.

 

Am citit doar cateva postari in urma si am venit cu o concluzie dintr-o directie incomoda si un pic rautacioasa. E un fel de defect al meu sa caut nod in papura..

 

E bine ca putem schimba impresii.

Si desigir si parerea personala a lui wiktor fata de impresia lasata de noul model, prea piperat cateodata, fara sens, al celor de la bmw.

 

De aceea nu m-as vedea cumparand masina noua vreodata in timpurile astea..

Dar din nou, parerea personala mi se pare prea ingusta, si nu cred ca ajuta pe prea multi care sunt in alte situatii.. blablabla si cercul s-a inchis.

 

Wictor, ca sa te intelegi cu mine, adica sa intelegi ce gen sunt.. ; eu sunt unul din aia care foarte probabil sunt ultimii propietari ai unui model bun de masina. Asta nu inseamna neglijare, ci dimpotriva intretinere aproape ca la carte; posturile si ideile din ele spun mai multe despre mine decat as putea eu.

De aceea am zis "cotetu" meu. Nu am facut nici o referire indirecta ;), chiar daca 90% din masini cam au "metal si plastic", ca sa te citez, pe tine..

Deci, gaseste tu cuvantul potrivit.

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Viktor, mai zi-mi din nou ce discount ai primit pe masina.

Hai ca onorez eu invitatia de a te vedea cu careva, ca mi-a venit si masina noua. Facem o treaba.

Apropo, sper ca mai tii minte ca tu erai dator cu berea :)

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bimmer, e ok. Un fan este un fan, inteleg. Chiar nu ma supar. Ca și paranteza, caut un E46 cu motor de 2.5-3 litri, dotat, benzina, in stare cat mai buna spre perfecta, pt a-l avea ca masina de weekend. Mi se pare cel mai frumos BMW facut vreodata, deși nu sunt fan ))

 

Da, m-ai facut sa imi aduc aminte (pusti fiind) fascinatia, sau admiratia fata de design-ul dat unei masini, in speta E46, in felul cum le-a iesit; nu ma saturam sa ma uit la felul cum aripa sau aripele cadeau pe/peste rotile din fata! Cat de aproape era (si este) distanta, cat de putina tabla era acolo intre roata si capota!..

..cum naiba le-a incaput motorul ma intrebam.. apoi spatele acela coada de randunica ii spuneam..

Well, alte modele au aparut iar asta ramane pentru iubitori..

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Buna dimineata si .. .spoor la zapada!! :))

O intrebare: aveti idee, sunetul motorului augmentat in boxe vine ca standard (ASD parca se numeste)? Pe masina mea nu am gasit aceasta optiune (parca aud mai tare motorul) in lista, desi am citit ca e cam standard la toate...

Am vazut pe net cum se poate dezactiva - o mufa care trebuie scoasa, dar nu stiu daca la G30 este la fel.

SAU, se poate cere oficial dezactivarea sunetului?

Am optiunea in magazin sa cumpar "Iconic sounds", deci presupun ca este si hardware-ul instalat.

Multumesc!

 

Din ce am vazut pe forumurile G30 bimmerpost, ASD-ul (Active Sound Design) vine activat din fabrica doar pe M5, M550i si M550d. Este posibil ca la tine sa fie dezactivat, insa hardware-ul sa fie instalat. (referinte: https://g30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1395217, https://g30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1662083)

 

Am mai frunzarit topicul de cateva ori, configuratia masinii este superba. Sunt surprins de faptul ca ai prins un discount de 29% la o valoare de lista de aproape 100.000 EUR, in conditiile in care este si modelul cel mai nou disponibil. Comparatiile pe care le-ai facut cu alte masini (oricare ar fi acestea, Mazda, Audi, Mercedes etc.) mi se par indreptatite, mai ales de la cineva care conduce zilnic un G30 facelift. Doar asa iti poti da seama cu adevarat de plusuri/minusuri, din poze de pe net si dintr-un test drive e un pic mai greu. De asemenea, fiecare din noi are alte lucruri pe care le apreciaza sau care il deranjeaza la o masina (motor/confort/spatiu/manevrabilitate etc.), si asta influenteaza clar perceptiile fiecaruia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.