Jump to content

Seria 5 G30, 2017 - 2024


deeJayOg

Recommended Posts

Am revenit cu update referitor la ĂŽntrebarea de mai sus. Am fost la un service autorizat ATU ĂŽn Germania și la ĂŽncĂŁ 2 service uri normale de cauciucuri. Ăn concluzie, nimeni nu vrea sa se ocupe și sa ĂŽmi monteze Michelin Crossclimate All Season deoarece nu sunt cu stea.

Toți au spus ca sunt obligați de BMW sa monteze doar anvelope cu stea originale asa ca am ales Continental Wintercontact M+S Runflat.

Marketingul vieții, eram asa incantat de Michelin

Link to comment
Share on other sites

Crossclimate-urile nu erau RFT. Ideea e ca eu ma hotãrâsem asupra allseason, implicit Crossclimate. Dar cum am spus au Început cu discursurile propavaduitoare cum ca ar fi blasfemie sa pui anvelope fãrã stea pe BMW. Asa ca o sa imi punã Continental WinterContact, culmea M+S exact cum voiam, dar astea au stea plus fulgul de zãpadã.

Ca preț.. Crossclimate-urile ma duceau 650+100 € montajul, Continental-urile sunt 583+100 € montaj.

Link to comment
Share on other sites

Salutare colegi! Am hotãrât sa mai deschid pentru Încã o data subiectul ANVELOPE OE(stea) VS Anvelope normale.

Spun asta, pentru ca exact astĂŁzi m am ĂŽntâlnit cu situația asta. Am hotĂŁrât sa schimb vechile anvelope cu Michelin Crossclimate 2 iar când am fost la ATU in Germania pentru a le achiziționa și a le monta... Surpriza, nu au fost de acord deoarece pe scurt... E blasfemie sa pui cauciuri fĂŁrĂŁ stea pe BMW deoarece strica transferul și cutia de viteza, iar BMW nu accepta niciun model de Allseason chiar dacĂŁ un cauciuc costa 300 euro, cum e cazul Crossclimate 2.

Asa ca mi au recomandat Continental Wintercontact Runflat M+S.

Va rog sa mai dezbatem acest subiect cu experientele voastre.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut la Hyundai, iti poti crea propria culoare. Mi se pare ca sunt 256 de nuante, sau ceva de genul. Sa nu mai zic de Mercedes. La BMW este mai spartana treaba )) astia sunt "straight" )))

Idem la cupra....dar e doar chestie de gust, odata ce setezi o culoare, nu te mai intereseaza subiectul (ba da, inca o data, cand descopera nevasta optiunea).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eterna ĂŽntrebare! Pe 20 septembrie sunt programat la schimb ulei cutie viteza cu aparatul flush cât și diferential. Preț total-700 euro la un service autorizat ĂŽn Germania.

Ăntrebarea e, dacĂŁ a fĂŁcut cineva schimbul de ulei al cutiei la G30, ce metoda ați folosit? Știu ca ZF recomanda metoda gravitaționala, ĂŽn schimb mi s a recomandat metoda flush.

Ce spuneți, pĂŁreri?

Link to comment
Share on other sites

Ofertele legate de schimbul de ulei din cutia de vitezĂŁ + cea de transfer sunt asa.

 

Service autorizat - metoda flush - - >699€

 

Partener ZF--Metoda gravitaționala cu ulei și kit original ZF - >>650 EUR

 

Masina are 132.000 km. Cred ca voi merge pe metoda clasica recomandata de ZF, am auzit ca flush - ul poate afecta mecatronicul.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Aveti grija cu update uri faceti numai daca e necesar.Dupa update mi au aparut 2 bug uri de soft, imi schimba singur meniul din navigatie, my vehicle il schimba singur cu comunication, asta se intamapla din din cand in cand.

Alta mai nasoala: mi a aparut eroare imediat dupa update legat de pozitia clapetele din galeria de admisie care inainte nu exista si apare martorul de motor in bord... repet inainte de update nu aveam nici o eroare , nimic.Astept acum update ul nou sa l fac sperand sa se rezolve problemele noi. M am dus sa rezolv problema de clima si m am intors cu 2 probleme noi, bmw isi bate joc cu update urile estea, soft facut pe repede inainte.Update ul l am facut la reprezentanta bmw. Mi au schimbat si racitorul cu egr ul avand informare.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Atentie la implicatii daca instalezi neoficial - la orice update de soft in reprezentanta, headunit va intra in component protection.

Eu nu as mai activa neoficial, am dat 300 euro unui individ pentru Carplay fullscreen si update complet soft, si ce sa vezi nu a actualizat nimic; acum nu mai pot merge la reprezentanta pt update, si daca va fi vreun recall, nu voi putea beneficia de el.

Daca faceam in reprezentanta, ma costa 300e carplay si 150e update soft, si chiar il faceau.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.