Jump to content

Seria 5 G30, 2017 - 2024


deeJayOg

Recommended Posts

3 hours ago, antidote said:

Legat de rechemarea de mai sus, las si eu aici o informatie in caz ca mai trece cineva prin ce am trecut si eu.

Dupa magicul update de soft, cand am fost sa ridic masinia, mi se aprindea in bord martorul de check engine. L-am chemat inapoi pe consultant care s-a jurat ca nu era acolo cand au scos masina de pe rampa. 

Am aflat ulterior ca flapsurile de la galeria de admisie nu se mai inchid bine si trebuie schimbata cu totul. Evident ca nu cred in astfel de coincidente. Masina mergea perfect si n-am nicio astfel de problema. Nu cred ca un update care vizeaza galeria de admisie nu are nimic de-a face tocma cu galeria care s-a "stricat". Nu m-am inteles cu reprezentatii care spun ca nu e din cauza lor si avand in vedere ca nu am timp de umblat si reclamatii, am preferat sa platesc. 4200 lei distractia, aviz amatorilor dornici de update. Inteleg ca nu sunt singurul care a patit asa. 

 

 

Imi pare rau sa aud asta, eu am facut update-ul acum 3 saptamani fara absolut nici o problema. Bine, mi-am pierdut toate codarile, dar le am refacut ulterior, oricum ma avertizasera inainte ca se pierde orice modificare fata de cum iese masina din fabrica. Nu am sesizat absolut nici o schimbare in comportamentul masinii sau vreun bug software.

Tu ce motorizare ai ? Tot 2.0 Diesel ?

Greu de crezut ca este o coincidenta, eu nu as fi acceptat sa platesc nimic ce se strica in urma update-ului pe care ei m-au chemat sa il fac. plus deasta din ce am inteles pentru cei ce refuza trebuia semnata o hartie. Inainte de update nu am semnat nimic care sa i absolve pe ei de vreo vina in cazul unor avarii. Cred ca depinde si de ce relatie ai cu dealerul respectiv.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bună ziua colegi! Am nevoie de părerile voastre pe următorul subiect.

Bmw G30 530 xDrive

Pe scurt ,voi face service-ul mic (ulei+filtre) la 15.000 km.Ii spun mic pentru ca BMW după cum știți recomanda la 30.000 km schimburile însă nu sunt de acord cu ei.De data aceasta însă m am gândit ca la fiecare 15.000 de km sa nu mai apelez la reprezentanta(în trecut am făcut doar la reprezentanta) ci la un service normal,ulterior reprezentanta sa rămână doar 1 data pe an sau 30.000 km cum spun ei.

Bineînțeles am cumpărat uleiul original BMW însă pe filtre mecanicul a mers pe BOSCH,MANN iar cel de aer/polen BLUE PRINT.Aici puteți sa va dați cu părerea dacă filtrele originale chiar fac asa mult diferenta fata de cele after-market?Preturile sunt asemănătoare cu + sau - de ex: Blue Print pentru polen este 130€ iar cel original 150€ aici in Germania.

Mașina fiind încă în garanție voi avea probleme când ma voi prezenta în reprezentanta la 30.000 cum cer ei în mod normal?

Mulțumesc!

Edited by Sarajevo
Dumb
Link to comment
Share on other sites

Masina iti calculeaza, nu e interval fix de service 30.000 de mii, poate sa iti zica si la 24 si 22. Ai putea sa faci si mai devreme cu cateva mii fata de ce iti arata masina in reprezentanta, accepta.

Pune originale daca diferenta e asa mica, nu am auzit de blue print.. daca afla ca faci in afara reprezentantei cred ca iti vor anula garantia...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
On 10/22/2021 at 10:00 PM, branevl said:

Aveti grija cu update uri faceti numai daca e necesar.Dupa update mi au aparut 2 bug uri de soft, imi schimba singur meniul din navigatie, my vehicle il schimba singur cu comunication, asta se intamapla din din cand in cand.

Alta mai nasoala: mi a aparut eroare imediat dupa update legat de pozitia clapetele din galeria de admisie care inainte nu exista si apare martorul de motor in bord... repet inainte de update nu aveam nici o eroare , nimic.Astept acum update ul nou sa l fac sperand sa se rezolve problemele noi. M am dus sa rezolv problema de clima si m am intors cu 2 probleme noi, bmw isi bate joc cu update urile estea, soft facut pe repede inainte.Update ul l am facut la reprezentanta bmw. Mi au schimbat si racitorul cu egr ul avand informare.

The same here 🙄, am plecat cu martoru motor aprins. Pe scurt Racitorul de gaze plus galeria de admisie 👍 super distracție 11500 ron

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, WIN60 said:

Bine.. este posibil ca după noul update sa vada ca ceva nu este in regula la clapete, nu neaparat bug..

Explicația asta au dat-o și ei. Nu cred ca au făcut ei ceva cum credea colegul. Masina mea are și aproape 200k deci îmi asum ca mai trebuiesc băgați bănuți, pana la urma e masina premium doar nu era sa coste 5 mil reparația... 

Link to comment
Share on other sites

Nu au facut nimic, chiar avea probleme galeria, nu era bug de soft ala cu martorul..  Daca verifici galeria da cu ulei intre motorasul de la clapete si galerie... Pe g30 cam toate din primii ani de fabricatie au problema asta, depinde de km.

Racitorul cu egr ul se schimba gratis pe rechemare nu trebuie sa il platesti... Si galeria s ar putea tot pe rechemare...

Link to comment
Share on other sites

Salut !

Sunt proaspat posesor al unui G30 530i adus din Germania.

Am tot cautat in topic si nu am gasit ceva relevant care sa ma ajute cu activarea Apple Car Play. Mi-am facut cont in aplicatia MY BMW, am intrat pe store (imi deschide store-ul din UK), am selectat optiunea Car Play iar la check out imi cere o adresa din UK iar eu nu am ce adresa din UK sa pun (poza: https://photos.app.goo.gl/4jCeKzLTbGhvj6Qe9). Am trimis notificare la BMW iar ei mi-au raspuns ca din pacate in Romania nu avem store BMW.

Si totusi, cum fac si eu sa cumpar aceasta optiune ? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cringasu ionut said:

Salut !

Sunt proaspat posesor al unui G30 530i adus din Germania.

Am tot cautat in topic si nu am gasit ceva relevant care sa ma ajute cu activarea Apple Car Play. Mi-am facut cont in aplicatia MY BMW, am intrat pe store (imi deschide store-ul din UK), am selectat optiunea Car Play iar la check out imi cere o adresa din UK iar eu nu am ce adresa din UK sa pun (poza: https://photos.app.goo.gl/4jCeKzLTbGhvj6Qe9). Am trimis notificare la BMW iar ei mi-au raspuns ca din pacate in Romania nu avem store BMW.

Si totusi, cum fac si eu sa cumpar aceasta optiune ? 

Completeaza o adresa de UK, poti gasi pe google.

Lasa i pe cei de la BMW Romania ca nu ai nevoie de ei.

Daca cumva iti faci cont pe Romania, la revedere store, nu poti face cumparaturi.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare !

Am inceput sa mă uit de anvelope de iarna pentru al meu 540i xdrive. Voi ce folosiți ? Mă interesează și ca mărimi ce aveți, din ce am observat Michelin ar fi o varianta foarte buna. 

Momentan mașina are rotile pe 19" model 663 cu 245 40 r19 pe față și 275 35 r19 pe spate. 

Mă interesează dacă se pot pune 245 pe toate 4 sau trebuie neapărat 275 pe spate.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Detin un 530i G30 2018, tracțiune spate, achizitionat asta primavara, implicit nu am condus-o iarna. Doar ce am comandat Michelin Pilot Alpin 5 245 45 R18, noi 4 bucati. Ce pareri aveți? Ce sfaturi aveți de un condus cât mai în siguranță si mai ales dacă va ninge. Zona Constanta. Multumesc

Edited by Nicu01
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Nicu01 said:

Salutare,

Detin un 530i G30 2018, tracțiune spate, achizitionat asta primavara, implicit nu am condus-o iarna. Doar ce am comandat Michelin Pilot Alpin 5 245 45 R18, noi 4 bucati. Ce pareri aveți? Ce sfaturi aveți de un condus cât mai în siguranță si mai ales dacă va ninge. Zona Constanta. Multumesc

La cat a nins in Constanta in ultimii ani orice sfat e redundant.

La modul cel mai serios, daca nu ai mai avut tractiune spate iarna, nu iti face griji, cu anvelope bune nu vei avea nici o problema, nici nu iti vei da seama de schimbarea de la tractiune fata la spate.

Link to comment
Share on other sites

Una este când accelerezi intr o curba cu tracțiune spate si total altceva este când accelerezi in aceeași curba cu tracțiune fata..

 

teoretic ai dreptate, însă doar in cazuri in care se merge cu mașina fără accelerări bruște sau mișcări bruște de volan… comportamentul este total diferit. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/25/2022 at 5:50 PM, WIN60 said:

Una este când accelerezi intr o curba cu tracțiune spate si total altceva este când accelerezi in aceeași curba cu tracțiune fata..

 

teoretic ai dreptate, însă doar in cazuri in care se merge cu mașina fără accelerări bruște sau mișcări bruște de volan… comportamentul este total diferit. 

Asa este ai dreptate, in curbe la accelerari bruste se simte altfel tractiunea spate, in linie dreapta insa, cu cate sisteme de siguranta sunt nu prea se mai simte diferit tractiunea spate, poate doar de la 300 cp in sus.

Link to comment
Share on other sites

On 9/25/2022 at 5:50 PM, WIN60 said:

Una este când accelerezi intr o curba cu tracțiune spate si total altceva este când accelerezi in aceeași curba cu tracțiune fata..

 

teoretic ai dreptate, însă doar in cazuri in care se merge cu mașina fără accelerări bruște sau mișcări bruște de volan… comportamentul este total diferit. 

Da, si nu , ideea e ca mai toate BMW-urile din ultimii ani as zice de la E21/E30 incoace au indus de "fabrica" un comportament subvirator asemanator cu cel al masinilor cu tractiune fata tocmai pentru a mai combate "mitul" ai BMW te duci pe camp daca e ud pe jos.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 9/20/2022 at 10:42 PM, 4ddy23 said:

Salutare !

Am inceput sa mă uit de anvelope de iarna pentru al meu 540i xdrive. Voi ce folosiți ? Mă interesează și ca mărimi ce aveți, din ce am observat Michelin ar fi o varianta foarte buna. 

Momentan mașina are rotile pe 19" model 663 cu 245 40 r19 pe față și 275 35 r19 pe spate. 

Mă interesează dacă se pot pune 245 pe toate 4 sau trebuie neapărat 275 pe spate.

Salut,

Eu am 245 45 18 daca nu gresesc, toate 4, 530i Xdrive.

Cum se comporta masina cu anvelopele pe 19? 

Ma gandesc sa imi cumpar si eu pentru vara 😄

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, silviuM04 said:

Salut, ma gandesc sa achizitionez un g31 ( cred ca e cel break ) 520d/530d/530i , m-ar interesa parerea voastra despre masina, probleme , intretinere etc, masina va fi achizitionata sh , bugetul fiind undeva la 23k-27k aproximativ. Va multumesc anticipat

in bugetul asta, mai ales la limita lui inferioara, iei ceva la un sfert de milion de km si mai bine nu te fudulesti fara sens.

la 27.000 iei ceva care se apropie de 200.000km si de asemenea nu imi suna bine

  • De acord! 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.