Jump to content

Seria 5 G30, 2017 - 2024


deeJayOg

Recommended Posts

Branevl, suntem amandoi de acord ca diferenta de diametru intre doua roti de 245/35R20 si 275/30R20 este de 6.5mm?

da sau nu?

 

Asta este ceea ce conteaza, sa ne punem amandoi de acord ca diferenta de diametru este de 6.5mm, ca de la asta am plecat.

 

Ceea ce ai spus initial este ca 3.25mm este diferenta de diametru, ceea ce este fals. 3.25mm este diferenta de raza intre cele 2 roti (iar 2 raze insuate formeaza un diametru). Eu asta dezbat in contradictoriu cu tine.

Ca ai schimbat pe parcurs predica si acum expui diferit informatia asta, devine irelevant.

Pt mine, 6.5mm diferenta de diametru (sau altfel spus 3.25mm diferenta de raza) este inacceptabil...mai ales ca rezulta si o diferenta de 20,4mm in circumferinta. Daca pt tine este irelevant si vrei sa "citesti" informatia asta alfel, nu ai decat.

 

btw, noi nu ne certam acum, doar nu reusim sa ne punem de acord 🙂

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Ca tot vorbim de jante. Vreau sa imi iau pentru vara un set doaaaar ca tot aud diverse opinii si vreau sa vad ce parere aveti.

Am un 530i xDrive care are in prezent setul de pe Sportline cu 245 45 18 toate jantele.

Am gasit un set de M, pe 18, 245 40 18 fata si 275 40 18 spate, si inca unul tot M, de FL doar ca pe 19, tot in doua dimensiuni.


Tot am citit ca nu e recomandat fiindca ba afecteaza cutia de transfer, ba nu stiu ce.

Ce parere aveti?

Gasesc foarte greu pret ok o singura dimensiune toate 18 M sau 19 M.

Multumesc,

Ciprian

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Ciprian01 said:

Tot am citit ca nu e recomandat fiindca ba afecteaza cutia de transfer, ba nu stiu ce.

Eu cand m-am uitat de jante pentru iarna am intrat la bmw pe site unde poti introduce datele masinii si ei iti arata ce roti au (vara sau iarna). Poti vedea toate datele, tipul jantei, dimensiune anvelope, ET, tot!

Iti recomand sa arunci un ochi https://www.bmw.ro/ro/topics/offers-and-services/original-bmw-accessories/configurator-anvelope.html

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@Ciprian01 - si eu am aceeasi dilema- dar la mine masina avea deja din fabrica 245/40R19 cu 275/35/19 - tot un xdrive

E ciudat ca este diferenta de diametru intre ele- desi toata lumea zice ca la xdrive tre sa fie identice...

Scrie ceva in cartea de identitate?

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Ciprian01 si @bau33

 

Fara indoiala sunt prevazute niste limite mari de toleranta iar lumea gaseste explicatii pt cedari tehnice la masini care se apropie de un sfert de mil km, cedarile avand cu siguranta legatura cu uzura si cu nu acest semi mit.

Eu am avut g30, masina a mers 55.000 cu roti de 19, iar in rest cu 245/45r18 pe toate colturile, acum se apropie de 130.000km fiind la fratele meu si fara probleme la cutia de transfer.

 

Mai mult de atata, la seria 5, seria 8, pe 20 de inch difererenta de diametru este si mai mare, 6.5mm fata de 3.5mm cat e la 19 inch.

 

Sapt asta voi da avansul pt o masina care are rotile pe fara mai mici tot cu 6.5mm

Cum scriam anterior, Cayenne pe 21 inch are rotile fata mai mari in diametru cu 7.5mm

Iar cea mai amuzanta diferenta pe care am identificat-o este la Audi RS3.

245/35 fata cu 265/30 spate, iesind astfel 12.5mm dif de diametru, rotile fata fiind mai mari.

Sunt modele de porsche 911 si de bmw M3/4care au rotile spate mai mari in diametru cu aproape 30mm si masinile sunt AWD

 

 

Deci relax!

 

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salutare,

Venind din afara localitatii, intru in oras cu 90 km range, ajung la OMV cu range 83 km, alimentez cu 67.3 litri benzina, dar rezervorul are 68 de litri, conform cartii ehnice.

Nu cred ca mai aveam in rezervor 0.7 litri.

Aveti o explicatie?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Nu pun niciodata combustibil dupa ce sare pompa automat 

13 minutes ago, branevl said:

Salut, la mai toate masinile intra mai mult decat declara ei, in plus daca ai bagat pana sus la gura intra si pe acea teava benzina. Indicat ar fi sa nu mai bagi dupa ce face clant pompa.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.