Jump to content

Bmw seria 5 vs seria 7


stranger

Recommended Posts

Salut, imi este foarte dificil sa ma decid intre BMW seria 5 si BMW seria 7. Precedent am avut f30, f10, e89 2.8 M si Mercedes E w213.

Motorizarea ce cred ca imi e potivita pt drumuri lungi cu depasiri fara probleme ar fi 3.0D, motor ce l-am avut si pe 5 f60/f10 si am fost multumit, insa pe E class am luat 2L si am simtit-o sub motorizata asa ca am vandut-o dupa 2luni. In prezent caut o masina cu inclinatii sportive da si foarte bine echipata si din pacate nu gasesc pe seria 5, 530D M sport g30 approved cars cu trapa, muzica buna, piele pe bord, display key si masaj in scaun ceea ce ma determina sa merg pe 7 insa mie teama sa nu fie senzatia de mercedes (sub motorizata si fara placere de a conduce/ lipsa de sportivitate).

Test drive cu 530D M am facut si mi se pare super, sera 7 nu am gasit pe langa mine, astept va rog un sfat de la posesori +\-.

Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

 

Test drive cu 530D M am facut si mi se pare super, sera 7 nu am gasit pe langa mine, astept va rog un sfat de la posesori +\-.

Multumesc mult.

Bucuresti-Gloucester (presupun in/de Anglia) si nu ai gasit un dealer sa te lase sa conduci un seria 7?

 

(..daca nici Bucurestiu nu are dealer BMW ca tu sa iti faci parerea personala.. hmm?)

 

Oricum, eu nu am auzit de sportivitate caracteristica seriei 7; sau nu am auzit parerea celor cu motoare de 4-5 litri care sunt mult mai potrivite unei masini atat de mare.

 

Poate topicul trebuia deschis in seria 7 (nu in seria 5) unde aveai sanse mai mari sa fie VAZUT si afli impresii de la posesori..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

eu am condus 730xd, avand-o pt o zi.

raportand la 520xd pe care il am, mi s-a parut o masina extrem de rapida, insa repet, doar prin raportare la masina mea.

orice voiam sa fac cu ea, faceam.

 

insa senzatia generala nu a fost ca ar fi vreo racheta.

 

acum depinde care ti-s nevoile.

Link to comment
Share on other sites

vrei neaparat diesel?

eu zic sa faci un test drive cu benzina, si ai sa vezi ca e ceea ce vrei tu, sportivitate. un 540i ar fi cel mai potrivit .. Sau un E43AMG daca ti-a placut mercedesul( doar motorul a fost minusul la el din cate am inteles)..Seria 7 e alta clasa,comfort mai mult .. Tu cauti sportivitate din ce ai spus, mergi pe un 5 atunci..

Link to comment
Share on other sites

Mergi pe g11 daca cauti dotari multe. Altfel vei lua un g30 mai chel si vei tanji dupa ce ti-ai fi dorit. :thumbsup:

Ca si fost proprietar de doua f01 in jur de 4ani dar si perioade scurte f10, f06, A5, A7 recomand sa mergi pe 7' cu pachet M si neeaparat dynamic drive & active steering.

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

Salut, nu mi-am schimbat profilul/ statusul pe forum de ceva ani din acelasi motiv pt care nu am ajuns nici la reprezentanta, lipsa de timp. M-am mutat din Gloucester in Newforest, Bmw fiind departe de mine, am fost la o reprezentanta da nu aveau seria 7 disponibil de test drive.

Am o situatie financiara destul de buna, sunt GM la un hotel da am si copil mic si incerc sa nu sar calu cu cheltuielile sau cu viteza.

La 7 cred ca ar mai fi o problema, dimensiunile f mari vs drumurile inguste de aici.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.