Jump to content

530D 2013 ConsumĂŁ ulei


Recommended Posts

VĂŁ salut. Am și eu un F11 530D 258cp 280.000 km,din 2013, Cutie automata. Problema este urmĂŁtoarea: - ĂŽmi consuma ulei (1 litru la 500-600 km) și nu da gram de fum albastru, da foarte puțin fum negru la accelerare, ceea ce este tipic oricĂŁrui diesel. Nu am gĂŁsit gram de ulei sub mașinĂŁ, am urcat-o pe elevator și este foarte puținĂŁ scurgere pe motor ĂŽn-spre caroserie, repet puținĂŁ scurgere, nu 1 litru.... Chiar nu știu ce sĂŁ-i mai fac. S-a lovit cineva de problema aceasta, mi se pare ciudat rau, dacĂŁ erau segmenții - nu trebuia sĂŁ de-a fum albastru? Aștept rĂŁspuns. Mulțumesc frumos
Link to comment
Share on other sites

Mai mi-a zis cineva sĂŁ schimb capacul, cĂŁ de la el consumĂŁ, o sa mĂŁ uit și la filtru, dar dacĂŁ era spart mai ieșea la noxe, este Euro 6

 

MĂŁ gândesc cĂŁ fumul de pe țeavĂŁ de eșapament este și din cauza uleiul trĂŁgându-l in dpf, și sĂŁ-l arda. Zic și eu

 

A fost cu ea sa vadĂŁ presiune in motor și dacĂŁ consumĂŁ motorul și mi-au spus cĂŁ nu consuma motorul. Mi-au spus cĂŁ este de vinĂŁ filtrul epurator și trebuie schimbat capacul. De-aia vĂŁ ĂŽntreb pe voi dacĂŁ aveți idee de acest lucru

Link to comment
Share on other sites

Mai mi-a zis cineva să schimb capacul, că de la el consumă, o sa mă uit și la filtru, dar dacă era spart mai ieșea la noxe, este Euro 6

 

Mă gândesc că fumul de pe țeavă de eșapament este și din cauza uleiul trăgându-l in dpf, și să-l arda. Zic și eu

 

A fost cu ea sa vadă presiune in motor și dacă consumă motorul și mi-au spus că nu consuma motorul. Mi-au spus că este de vină filtrul epurator și trebuie schimbat capacul. De-aia vă întreb pe voi dacă aveți idee de acest lucru

 

 

Neservisarea filtrului epurator genereaza alte probleme, inclusiv presiune suplimentara in admisie, si probleme cu turbina. La E-uri se spala sau se inlocuia, la F e embosat in capacul de tacheti.

Daca ti s-a spus deja sa il inlocuiesti, de ce nu faci asta? Speri la o rezolvare miraculoasa pe forum?

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Nu sĂŁ rezolv neapĂŁrat problema pe forum, dar am mai bĂŁgat eu zeci de milioane ĂŽn mașinĂŁ din cauza mecanicilor pricepuți, dar o sĂŁ le schimb, ținând cont cĂŁ este vorba de cel puțin 2500 lei schimbul tuturor pieselor și dacĂŁ nu o fi din cauza la ĂŁla, mai trec niște mecanici Bavaria pe lista neagrĂŁ 😋
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.