Jump to content

Anvelope runflat sau nu


windows07

Recommended Posts

Runflat continental(nu mai stiu ce model) de vara pe 18(255/55/18) am avut cand am luat masina si le am schimbat dupa un sezon cu dunlop sport maxx rt2 si e diferenta ca de la cer la pamant in termeni de confort. In plus am luat o roata de rezerva de dimensiuni reduse si aia fost, am rezolvat si problema in caz de pana si nici nu o sa ma intorc la runflat vreodata.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Normale pentru ca sunt mult mai performante si mult mai usoare. Iar de diferenta de pret intre normal si RFT pentru liniste sufleteasca exista abonamente de asistenta rutiere ( ex. ACR ) valabile in toata Europa.
Link to comment
Share on other sites

Normale pentru ca sunt mult mai performante si mult mai usoare. Iar de diferenta de pret intre normal si RFT pentru liniste sufleteasca exista abonamente de asistenta rutiere ( ex. ACR ) valabile in toata Europa.

 

..mare grija ce presupui ca merge in Europa, ca s-ar putea sa ai surprize.. cum autoritatilor prin vest le cam place sa citeasca si sa aplice dupa punct si virgula ce esti indreptatit sa primesti si ce nu, .. o masina neechipata corespunzator, adica cu cauciucuri normale si fara roata de rezerva, dar care ar trebui sa aiba cauciucuri RUN FLAT bla, bla, pentru a ajunge la primul service!) s-ar putea SA NU FIE ASISTATA, sau si mai mult de atat, tu sa fii tu nevoit sa platesti in plus (remorcare-recuperare..) pentru simplu fapt ca nu ai respectat conditiile minime necesare de a fi sprijinit..

 

Cu alte cuvinte, in anumite tari spre exemplu, NU AI VOIE sa schimbi singur roata de rezerva PE AUTOSTRADA! Trebuie sa chemi serviciile iar acestea iti vor schimba roata ta buna din portbaga, inlocuind-o pe cea cu pana.

De ce?

Pentru ca ei considera ca te expui tu personal unui foarte mare risc (de accident evident)... daca nu ii chemi: aceste servicii stiind exact ce sa faca ca sa evite ORICE ACCIDENT grav.

Nu mai zic ca in caz de defectiune la motor NU AI VOIE sa astepti in masina; e ilegal.

 

Asa ca mare grija cum citesti si cum interpreteaza unii, de fapt oricare e indreptatit sa stie..

 

..Nu e bine sa fii raspandac de informatii gresite daca nu esti informat pana la capat, stii ce zic?

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce zici, nu am avut probleme nici eu nici toti cunoscutii care au folosit astfel de servicii. Iar cum in momentul in care am configurat masina am avut optiunea RFT sau normale (direct in configuratorul BMW), nu exita nici echipata necorespunzator din acest motiv ca sa se supere asistenta pe mine.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce zici, nu am avut probleme nici eu nici toti cunoscutii care au folosit astfel de servicii. Iar cum in momentul in care am configurat masina am avut optiunea RFT sau normale (direct in configuratorul BMW), nu exita nici echipata necorespunzator din acest motiv ca sa se supere asistenta pe mine.

In ce tari nu ai avut probleme?

Practic tu ce ai in portbagaj ca sa rezolvi eventuala pana de cauciuc?

Ajutat sau nu de asistenta.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Pentru a nu afecta cutia de transfer (xdrive), trebuie respectate cu strictete dimensiunile si presiunea recomandate de fabrica la anvelope. Nu conteaza run-flat, non run-flat, stelute, etc. Este important sa aiba aceeasi circumferinta (deci si uzura uniforma, nu e indicat cu slickuri pe spate si noi pe fata, sau invers). Si, de asemenea, sa fie aceeasi marca si tip. (Daca nu se poate, macar pe aceeasi punte sa fie identice). Daca se inlocuiesc run-flat-urile cu non-run-flat de aceeasi dimensiune, si nu se specifica presiunea pentru non-rft, e indicata o crestere a presiunii de la rft cu 0,2 bari.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
sa vezi ce mișto e când faci pana pe runflat și tre sa schimbi minim 2 pneuri, ca ai respectat ce pune bmw din fabrica și nu ai rezerva... (daca chiar vrei sa respecți ce zice bmw, ei zic ca dupĂŁ o pana la runflat și dacĂŁ ai mers cu el asa, se schimba pneul)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.