Jump to content

Sfaturi achizitie F10


gvrxx

Recommended Posts

Economiseai 4K la achizitie si bagai 7k in reparatii pt ca era ft probabil sa cumperi un cazan :D

 

Macar stiai ca ai majoritatea pieselor noi, asa cumperi cu 4k mai mult , dupa tot mai bagi 3-4k in ea ca na... nu stii ce a fost inainte si tot pe acolo ajungi.... iar in scurt timp iti vor pica toate alea care o "transforma" intr-un cazan.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Eu stiu prin ce am trecut cand am cautat un F10 si un E90.....saptamani intregi de cautari si numai bombe de masini si analfabo$$i proprietari. Mers in Germania, cumparat de la dealerul AUER cu garantie si incheiat povestea :) Fiecare povesteste din experientele lui, tu poate ca ai altele mai bune :)
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mtumesc pentru raspunsuri! :)) e mai mult decat ma asteptam, sincer.

 

Am pus intrebarea din prima postare, deoarece mi se pare putin ciudat sa fie o masina din 2011-2012 cu 90k km. Desi si eu am detinut un Logan din 2005 cu 85k km, deci totul este posibil.

 

In legatura cu pretul (17k euro pentru asa multe dotari), este intr-adevar ceva ciudat, dar nu foarte departe de adevar. Pe mobile/de sunt cu toate optiunile de mai sus+ volan sport+ ceasuri digitale+ sistem H/K pe la 18-19-20k euro, pana in 120k km.

 

Dar, asa cum a spus colegul @risti, mai bine nu mai pun intrebari pe internet, ca nu mai cumpar nimic. Eu cred ca un RAROM+ carvertical+ verificare in dealer BMW sa fie suficient din pct de vedere al km sau daunelor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Economiseai 4K la achizitie si bagai 7k in reparatii pt ca era ft probabil sa cumperi un cazan :D

Cei care ĂŽși cumpĂŁrĂŁ mașini BUNE și mai SCUMPE doar de afarĂŁ ( si nu cazane din Ro cum spui) iar apoi le ĂŽntrețin cum trebuie, vor ajunge sĂŁ le scoatĂŁ la vânzare ĂŽn Ro la un moment dat. Și ce sĂŁ vezi, dacĂŁ vor sĂŁ o dea trebuie sĂŁ se alinieze la preturile din Ro. Deci e imposibil sa iei mașinĂŁ bunĂŁ cu 3-4k mai ieftinĂŁ cĂŁ afarĂŁ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[quote name='gvrxx' timestamp='1579553299' post='2510144'

Am pus intrebarea din prima postare, deoarece mi se pare putin ciudat sa fie o masina din 2011-2012 cu 90k km.

Sunt si masini cu km putini si an „vechi“ ce au km reali.

Dealerii speculeaza anul de exemplu, gen 2014-2016 si km in jur de 150-180k.Masinile sunt relativ noi de 2-3-4 ani, arata bine ca neamtu le a intretinut s.a.m.d

La km putini iar speculeaza chiar daca anul e “vechi” 5-7 ani.De acolo si pretul maricel, de Germania vorbesc.

Eu am preferat varianta a doua cu km putini, am luat o in primavara la 50k km cu garantie Euro plus.Am 79k km acum si

sunt multumit de alegerea facuta.Intentionez sa o vand la 120-140k km.

Asta e experienta mea, placuta de altfel.

Edited by ingineru'
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca faci verificare pe car vertical, una in reprezentanta BMW unde sa verifice amanuntit tot ar trebui sa fie suficient. Daca are si carte service, atunci sigur e ok :)

Cristian, eu am avut doar masini cumparate din Germania pe care le-am vandut in maxim o saptamana pentru ca erau bine intretitnute la un pret ok. Un 335i l-am vandut inapoi unor nemti care au venit sa-l ia. O masina corecta, bine intretinuta mereu se va vinde usor la un pret ok si nu unul derizoriu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mtumesc pentru raspunsuri! :)) e mai mult decat ma asteptam, sincer.

 

Am pus intrebarea din prima postare, deoarece mi se pare putin ciudat sa fie o masina din 2011-2012 cu 90k km. Desi si eu am detinut un Logan din 2005 cu 85k km, deci totul este posibil.

 

In legatura cu pretul (17k euro pentru asa multe dotari), este intr-adevar ceva ciudat, dar nu foarte departe de adevar. Pe mobile/de sunt cu toate optiunile de mai sus+ volan sport+ ceasuri digitale+ sistem H/K pe la 18-19-20k euro, pana in 120k km.

 

Dar, asa cum a spus colegul @risti, mai bine nu mai pun intrebari pe internet, ca nu mai cumpar nimic. Eu cred ca un RAROM+ carvertical+ verificare in dealer BMW sa fie suficient din pct de vedere al km sau daunelor.

 

Te poti duce si pana in 150k km, te vei incadra in pretul si optiunile pe care le doresti.

150k km mie nu mi se par multi si ai si "reducere" la pret.

Verificat la BMW, 1-2 site-uri de verificari cu plata.

 

Spor la cautat !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Uite ceva in bugetul tau cu garantie Premium Selections de 2 ani. Masinile de genul au 100% istoric verificabil in reteaua BMW si la predare primesti masina cu revizia facuta si discurile schimbate ( tine minte ca astfel scapi de o cheltuiala ulterioarĂŁ). Dotarile mi se par de bun simt, chiar daca pe autovit sunt masini mai dotate la aceiasi bani, dar asa scapi de un stres. Iar un alt lucru bun e ca e Euro 6 si facelift, fiind mai ok pentru viitor in caz ca apar taxe pe poluare si avand teoretic unele bube rezolvate fata de versiunea NON-Facelift.

 

https://www.bmw.de/d...W5lOnNlcmllczo1 https://www.bmw.de/d...TIlMjU4MiUyNUFD A doua nu e facelift Ăâ˘i nici nu are garantie 2 ani, doar 1 an probabil.

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Uite ceva in bugetul tau cu garantie Premium Selections de 2 ani. Masinile de genul au 100% istoric verificabil in reteaua BMW si la predare primesti masina cu revizia facuta si discurile schimbate ( tine minte ca astfel scapi de o cheltuiala ulterioarĂŁ). Dotarile mi se par de bun simt, chiar daca pe autovit sunt masini mai dotate la aceiasi bani, dar asa scapi de un stres. Iar un alt lucru bun e ca e Euro 6 si facelift, fiind mai ok pentru viitor in caz ca apar taxe pe poluare si avand teoretic unele bube rezolvate fata de versiunea NON-Facelift.

 

 

Nu e facelift din 3.2013 - cel putin aspectul exterior . Facelift incepe din 7.2013 . Nu e Euro 6 ci Euro 5 ,dar are NBT sigur . Stiu ca in multe locuri se spune ca facelift-ul incepe in 10.2012, dar nu exista F10 care sa arate a facelift pana in iulie 2013 . Despre modificarile tehnice caracteristice facelift-ului, nu stiu sa spun daca au inceput de la sfarsitul lui 2012 .

Masina cu 81k km e rara la anii astia, dar vor fi probleme la revanzare pt ca nu e facelift si nu e Euro 6.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut,un pret cat de cat pentru un 520D va fi ceva mai mult de 10.000 undeva la 12...13000 cu statul la panda vei gasi dar si alea vor avea probabil km chiar si 200k,nimic de speriat daca masina a fost servisata la bmw si mai ok daca deja are service book electronic in bord,te sfatuiesc sa nu te arunci la masini de la privat daca nu accepta sa mearga cu tine la bmw sau macar DEKRA germania sa o controlezi,daca e de la autohaus fi atent sa nu existe replici de gen ,,in kunden auftrag sau verkauf"si la fel daca vezi ,,gewerbe oder export"acestea sunt masini care in momentul in care ai semnat contractul nu mai ai nici un fel de garanție.

Bafta si nu te speria de masini chiar daca au 200k plus km,doar sa fie servisate corect,sa fi atent in carțile servis daca la revizi au facut tot ce a recomandat bmw sau a ales sa faca doar schimb ulei...

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu iti recomand sa cauti in RO. Am vrut un F10/F30/F31/F32 in Octombrie 2019 cand am tras pe dreapta E46-le si am cautat aproximativ 3-4 saptamani. Majoritatea masinilor importate aveau defecte ascunse sau nu aveau nici un istoric. Intr-un fnal am gasit un F11 525d din decembrie 2013 cu 185k km in bord adus in tara in 2016 cu 130k km si avand un singur propietar in RO care mi-a dat facturi cu distributia in garantie si revizie la cutie (a fost important sa vad ca a fost ingrijita chiar daca are cateva elemente revopsite, dar fara chit pe ele). Masina a fost foarte ingrijita si nu regret. Cred ca vei gasi masini ingrijite si in RO (eu am gasit masini mai ok la propietari romani decat cele ale samsarilor deoarece majoritatea ascund defectele), dar sa ai rabdare si sa le verifici (aveam o lista cu vreo 50-60 puncte de verificat, mi-am achizitionat un tester vopsea de 500 ron si diagnoza pentru a ma putea conecta personal, fara reprezentanta). BTW, m-a costat undeva la 14500 E dar are cateva optiuni (HUD, navi mare, faruri adaptive, scaune sport incalzite, bancheta spate incalzita, volan sport cu padele si cutie automata sport, cruise control adaptiv, citeste semnele de circulatie (nu stiu cum se numeste optiunea), lane asist, oglinzi rabatabile. Ii voi monta carlig si webasto in aceasta vara daca gasesc kiturile complete pe olx! Cel mai tare ma enerveaaza ca au pus bec halogen de 1 leu la semnalizarile fata, un led costa probabil maxim 100 ron!

Mult succes in cautari!

Link to comment
Share on other sites

Care e smecheria cu testerul de vopsea ? La o masina de 10 ani vrei sa aiba vopseaua originala si sa arate impecabil - mai ales la F10 care are o vopsea si lac destul de slabe ? Pai eu cred ca mai bine sa ai cate un element vopsit unde e cazul . Presupuse accidente se identifica altfel .
Link to comment
Share on other sites

Care e smecheria cu testerul de vopsea ? La o masina de 10 ani vrei sa aiba vopseaua originala si sa arate impecabil - mai ales la F10 care are o vopsea si lac destul de slabe ? Pai eu cred ca mai bine sa ai cate un element vopsit unde e cazul . Presupuse accidente se identifica altfel .

Sa nu exageram cu 10 ani, masina avea sub 6 ani cand am cumparato, la 8 mi-am propus sa o vand! Testerul de vopsea era in special pentru a vedea daca are chit, revopsirile se vad si cu ochiul liber, dar nu stii ce este sub vopsea decat daca masori!

Link to comment
Share on other sites

Chiar ciudat , eu daca mi-as pune mașin la vânzare acum , toate lumea ar spune ca sunt km modificați . Mașina e destul de accesorizata , 525 xD , fabricata 12/2012 , scaune confort alcantara , bord ĂŽmbrĂŁcat in piele , suspensie cu 4 moduri , cutie sport , trapa , hud , internet , navi mare , etc etc . Astea sunt doar o parte din dotĂŁri . Ca sa ĂŽnțelegeți ca mai sunt mașini cu km putini , eu K cumpĂŁrat o de la prim propietar exact ĂŽnainte cu o sapt sa iasĂŁ din Garanție , mașina avea 65 k in rețeaua BMW . Si de atunci sau facut putin peste 100 toTal . Daca as cere 18 mii pe ea , se sĂŁrii lumea pe mine ca la banii ĂŁștia cumpĂŁr Facelift .
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.