Jump to content

Recommended Posts

Buna seara

Am sters din erori au mai ramas 2 dar ce ma sperie mai tare e cea de DDE/INFO PARTICOLATO 00452A ,NU REUSESC SA INTELEG DE CE NU SE REGENEREAZA sau poate nu stiu eu cum se face atasez cateva poze ....poate ma ajuta cineva...sa inteleg ce e de facut...am inteles ca se pot curata aceste filtre DDE...

Link to comment
Share on other sites

Buna seara

Am sters din erori au mai ramas 2 dar ce ma sperie mai tare e cea de DDE/INFO PARTICOLATO 00452A ,NU REUSESC SA INTELEG DE CE NU SE REGENEREAZA sau poate nu stiu eu cum se face atasez cateva poze ....poate ma ajuta cineva...sa inteleg ce e de facut...am inteles ca se pot curata aceste filtre DDE... post-97584-0-92781600-1579980360_thumb.jpgpost-97584-0-96948100-1579980278_thumb.jpg

Edited by Mihai 1984
Link to comment
Share on other sites

452A info filter system - Fault 452A appears as the particle filter most of the mileage has exceeded maximum and serves as information / reference for the filter in a BMW expert workshop to be replaced.

 

Pe scurt : daca esti neamt,il schimbi cu unul nou , daca esti roman verifici presiunea in filtru si daca e ok ,trebuie inregistrat filtrul ca fiind nou.

Daca nu e buna ,il trimiti la curatat .

Edited by Godini
Link to comment
Share on other sites

452A info filter system - Fault 452A appears as the particle filter most of the mileage has exceeded maximum and serves as information / reference for the filter in a BMW expert workshop to be replaced.

 

Pe scurt : daca esti neamt,il schimbi cu unul nou , daca esti roman verifici presiunea in filtru si daca e ok ,trebuie inregistrat filtrul ca fiind nou.

Daca nu e buna ,il trimiti la curatat .

Am dat un ochi la preturi te doare mintea ...:)

Ce valori ar fi normale pentru presiunea filtrului?

Edited by Mihai 1984
Link to comment
Share on other sites

Am dat un ochi la preturi te doare mintea ...:)

Ce valori ar fi normale pentru presiunea filtrului?

 

Tinand cont ca are un numar de km si are depuneri ,cand stai pe loc ..un 6-8 maxim 10.

Poti sa mergi si cu presiune mai mare dar nu e bine pentru turbina.

Admis e maxim 38 ,acum depinde ce pretentii ai tu .

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Stand pe loc are 5mbar,in miscare nu stiu ..deci daca am inteles bine stand pe loc presiunea ar trebui sa fie undeva pe la 6-8 mbar(maximum 10)iar in mers 38 mbar maxim?

Ce parere aveti in privinta aditivilor de curatare filtru DDE care se pun in rezervor?aiuta la ceva?

 

E foarte buna presiunea la ralanti .

Testul se face la ralanti,la 2000 de turatii si la maxim turatii .

Fa-i testul la ralanti si la 2000 si daca se incadreaza in limitele care ti le spune testerul,inregistreaza-l ca si DPF nou .

Link to comment
Share on other sites

Buna seara

Revin cu aceasi problema

Am facut un drum de vreo 30 km regenerare pare sa se FI facut pentruca inainte de acest drum imi arata ca am pars 161 de km de la ultima regenerare iar in present am 12 km

Ceea ce eu nu inteleg de ce nu imi arata cati km mai pot parcurge (distanta calculata ramasa e 0 totusi el a facut regenerare )data cand a fost facuta ultima rigenerare? Oare sa fie?

Contra presiunea cred ca e ok:la relante 8/10 mbar la 2000 de turatii 17/19 mbar ?

Poate fi vreun senzor ceva?

In bord nu am nimic aprins imi apare doar pe ista ca eroare!

Si alta intrebare care sunt simptomele masinii daca filtrul ar fi dus/spart sau fisurat?(nu scoate fum deloc!)

Link to comment
Share on other sites

Iti arata 0 pentru ca masina considera ca DPF-ul si-a terminat viata si trebuie schimbat .

Exact ce iti spuneam cu inregistratul ca DPF nou ,daca e in regula .Dupa ce o sa-l inregistrezi,o sa iti arate 250.000 .

Daca e infundat,nu scoate fum .Din contra,nu poate sa mai elimine gazele .

Edit(am inteles gresit) : daca e spart /gaurit ,normal ca scoate fum .

Edited by Godini
Link to comment
Share on other sites

Iti arata 0 pentru ca masina considera ca DPF-ul si-a terminat viata si trebuie schimbat .

Exact ce iti spuneam cu inregistratul ca DPF nou ,daca e in regula .Dupa ce o sa-l inregistrezi,o sa iti arate 250.000 .

Daca e infundat,nu scoate fum .Din contra,nu poate sa mai elimine gazele .

Edit(am inteles gresit) : daca e spart /gaurit ,normal ca scoate fum .

Nu gasesc optiunea pentru al inregistra ca nou

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.