Jump to content

Pareri ulei BMW E90 320D


miugab30

Recommended Posts

Nu prea stiu multe lucruri despre ulei si nici surse de incredere ,sa ma informez,nu prea gasesc.

Industria asta a uleiului e uriasa si automat intervin interesele ,se platesc bani multi pentru a lauda anumite uleiuri.

Mai Godini, dar mai sus in topic e un link cu si despre (DOAR) uleiuri, pareri de useri, teste, concluzii personale.

 

Sau nu le ai cu intelegerea limbii engleze? Atunci e de inteles, sa te plangi.. de ne-informare..

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Mai Godini, dar mai sus in topic e un link cu si despre (DOAR) uleiuri, pareri de useri, teste, concluzii personale.

 

Sau nu le ai cu intelegerea limbii engleze? Atunci e de inteles, sa te plangi.. de ne-informare..

 

De la informatii credibile si pana la parerea cuiva, ca i se pare lui ca e bun uleiul x...e drum lung .

Daca e sa o luam dupa pareri si noi ne "certam" de 3 zile aici ,fara un rezultat concret .

Nu e problema de engleza !

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De la informatii credibile si pana la parerea cuiva, ca i se pare lui ca e bun uleiul x...e drum lung .

Daca e sa o luam dupa pareri si noi ne "certam" de 3 zile aici ,fara un rezultat concret .

Nu e problema de engleza !

Atunci cea mai credibila informatie, sau mai bine zis varianta ramane ulei cumparat de la dealer pentru ca el stie cel mai bine ce tip/formula de ulei este cea mai buna motorului respectiv.

Daca il consuma trebuie reparat motorul si cu asta basta.

Restul e experiment.

..Sa punem alte uleuri e ca la ghicitoare.

De acord?

 

 

 

Tot ce am zis mai sus se bazeaza pe impresia lasata de tine.

 

 

 

(In linkul cu forum doar despre uleiuri, membrii de acolo au trimis monstre la laborator cu ulei de motor uzat/contaminat din masina pe care o au si au facut public rezultatul (cu, ce variate elemente-particule micronice sunt din motor, sau ce mai are uleiul in compozitia sa contaminata; cu comentarii si decizii in consecinta a ceea ce au stiut ca e cel mai bine de facut. Fapt cum nu se poate mai util avand in vedere multitudinea de uleiuri de pe piata, la fel si ei prpbabil nestiind pe cine sa crezi, trimiti la laborator si afli "comportamentul" uleiului dupa un anumit numar de km si atunci esti mai aproape de realitate.)

 

CE VREI MAI MULT DE ATAT?

Cine de pe forumul asta face asa ceva? Eu sunt membru activ din 2015 si NU am vazut.

...Acum ai inteles de ce am intrebat de ..engleza?

...Nu ca sa primesc un raspuns ce il consider, personal, ignorant.

ALTUL era raspunsul daca erai interesat..

Asta nu e "atac" la persoana ci la subiect, uleiuri si interesul nostru de proprietari fata de ce punem in motor.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eu, din proprie experienta, iti recomand uleiul Ravenol USVO VMP 5w30, si eu am un bmw e90 318d din 2011 si pana acum o luna am mers pe Castrol Edge. Diferenta? Sunet mult redus(nu mai suna asa mult a tractor😂)

Bineinteles, dupa doar o luna nu am o parere finala, dar nu cred ca o sa am probleme atat timp cat si la castrol am completat doar 800ml in 12.000km si asta mai mult pentru ca mi se slabise busonul la baia de ulei si se scurgea putin(noroc ca am observat imediat)

Acum tu poti sa mergi pe ce vrei, nu cred ca daca alegi oricare alt ulei Shell/BMW/castrol/ravenol/liqui moly/motul vei avea vreo problema(bineinteles, uleiul trebuie sa indeplineasca normele producatorului).

Sunt pareri pro/contra pentru fiecare companie, deci alege ce crezi ca e mai bun pentru tine, in functie de suma de bani pe care esti dispus sa o dai( in cazul meu cu ravenol ies cu cateva zeci de lei mai scump decat cu castrol, spre exemplu)

Mult succes in alegerea ta

Edited by Marius97
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

VĂŁ salut.

Pentru 320d,163 cai,cu DPF,site-ul Liqui Moly ĂŽmi recomanda (la 5w30,LL04):

1.Top Tec 4600

2.Top-Up Oil

3.Longtime Hightec

4.Molygen New Generation DPF

 

DacĂŁ ați folosit vreunul sau aveți cunoștințĂŁ, pe care ĂŽl recomandați?

Mulțumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Si eu folosesc top tec 4600, la e90 2006 163 cp si nu am avut nici o problema plus ca idee mi s-a parut o ca motorul este un pic mai silentios fata de uleiul anterior BMW cu aceeasi norma si fata de Mobil1.

Ce alte pareri mai astepti?

Edited by Method
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare. Am achizitionat si eu de curand un E90 320d cu filtru de particule dat jos. Masina are momentan ulei BMW Longlife 5w30 si problema este ca il mananca. Am observat asta la drumuri lungi. Am verificat si nu sunt scurgeri si nici fum alb nu scoate. M-a sfatuit cineva sa schimb uleiul cu 5w40 . Masina are peste 250k km. Ce ulei ma sfatuiti sa bag? As opta pentru Liqui Moly sau Motul.

Liqui moly fara nici o indoiala

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.