Jump to content

Achizitie G30


wyly

Recommended Posts

Salutare tuturor! Ma numesc Ionut, am 24 de ani, 6 ani de sofat zilnic atat urban cat extra-urban si fara evenimente..! As vrea sa achizitionez un G30 de la Bavaria Used Car ( BMW G30 Bavaria ( Serie: WBAJC310X0WA76155 )

As fi tare recunoscator daca vreti sa ma ajutati cu niste sfaturi, pareri, probleme daca ati intampinat, serviciile daca par in regula, sunteti multumiti de masina, etc..!?

Recunosc, nu am mai avut pana acum o masina din gama BMW si de aceea va cer ajutorul in limita bunului simt!

Va multumesc frumos!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am luat de la ei. Vorbește cu Cristian Sima la vânzări la Otopeni. Este super tare tipul. Detalii pe privat dacă e.

 

Am fost foarte mulțumit de ei și cum a decurs totul. Mașinile "miros a showroom” ca să zic așa. Le fac un detailing foarte bun. Mașina mea avea 35000 km la achiziție și 1.5 ani. Zici că abia o scosesem de pe poarta fabricii :)

 

Cât despre mașina respectivă de care zici tu aici, e destul de “basic”. Nu foarte dotată, aproape nimic special, dar depinde și ce cauți la un G30.

 

Poți să mai vezi în topicul meu dedicat experiența de până acum, în zona Mașina Mea. Mai sunt și alți colegi cu G30 care povestesc experiențele lor tot acolo.

Mai ai și topicul ăsta: Ghidul cumpărătorului G30

Edited by deeJayOg
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 la mana, masina este complet cheala pt un G30, fapt ce se reflecta in pret, ce-i drept.

2 la mana, cuiva la 24 de ani i s-ar potrivi ceva mai mic, mai tineresc, parerea mea. Eu zic sa nu te arunci si mai orienteaza-te.

3 la mana, as vedea masina asta cu ceva mai potent decat acel 20d.

  • Like 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Masina nu are treaba cu varsta. Eu am luat F10-le la 23 si am iubit masina aia. Plus ca a fost perfecta pentru mine.

 

Sfatuk meu este sa mai cauti ceva dotari la ea. E pacat sa o iei cheala cu atata tehnologie disponibila pe g30. E pacat, fiecare gadget in plus iti mai aduce o bucurie.

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Masina nu este complet cheala, are navi mare, piele, scaune incalzite, sistemele de siguranta pasive si nici motorizarea nu e cea mai saracacioasa, mai exista si 518d sau 520i.

Evident ca avand posibilitati financiare nelimitate, toti ne-am lua macar 540, dar nefiind asa, e clar ca masina costand 30k euro, trebuie sa exista o motivatie si pentru asta.

Daca mai poti suplimenta bugetul cu vreo 5-6k ai putea gasi ceva putin mai dotat.

Posesorii de G30 sunt in mare parte multumiti, probleme mari nu a intampinat nimeni, cel putin, nu aici pe forum.

 

Motorizarea de 2.0 diesel e cam la limita de jos, dar daca nu ai pretentii de sportivitate sau senzatii la volan e ok, iti faci treaba. G30 e o masina maricica, comfortabila, luxoasa peste medie si exceleaza la drum lung.

Edited by raduron10
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca tie iti place masina si iti satisface nevoice, cumpar-o; dotari mi se pare ca are suficiente pentru viata de zi cu zi, la o astfel de masina poti dubla valoatrea doar din optiuni, insa viata mai inseamna sa mai mergi la un teatru, film, sa te bucuri de familie, ca nu iei optiunile alea cu tine in casa.

 

Daca pretul te satisface, garantia e ok, fa un drive test si go for it.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Va Multumesc frumos pentru timpul acordat!

Masina nu o iau pentru naveta ci pentru a ma plimba in timpul liber ( doar in week-end deoarece job-ul nu-mi permite altfel - nu cred ca voi face nici 10000 km pe an ).

Cat despre dotari, m-ati convins ca sunt suficiente, nici n-as avea nevoie de mai multe.Efectiv imi place design-ul foarte mult!

O intrebare as mai avea ( mai de incepator in domeniul auto BMW )-> Masina prezentata de mine in link-ul de la Bavaria, e xDrive sau doar tractiune spate?

 

Cand voi ajunge in zona, ma voi duce si voi face un test-drive!

Multumesc inca o data!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Va Multumesc frumos pentru timpul acordat!

Masina nu o iau pentru naveta ci pentru a ma plimba in timpul liber ( doar in week-end deoarece job-ul nu-mi permite altfel - nu cred ca voi face nici 10000 km pe an ).

Cat despre dotari, m-ati convins ca sunt suficiente, nici n-as avea nevoie de mai multe.Efectiv imi place design-ul foarte mult!

O intrebare as mai avea ( mai de incepator in domeniul auto BMW )-> Masina prezentata de mine in link-ul de la Bavaria, e xDrive sau doar tractiune spate?

 

Cand voi ajunge in zona, ma voi duce si voi face un test-drive!

Multumesc inca o data!

 

Masina prezentata de tine este RWD(rear wheel drive/propulsie sau "tractiune spate" cum se spune incorect, in limbaj popular), daca ar fi fost xDrive ar fi 520xd(x-xDrive si d-Diesel).

 

Cum poti sa iti dai seama cel mai bine de dotarile din fabrica a unui BMW, este sa introduci ultimele 7 caractere din seria de sasiu pe un site precum mdecoder.com sau bimmer.work si iti afiseaza toate doarile masinii.

Link to comment
Share on other sites

Masina nu este complet cheala, are navi mare, piele, scaune incalzite, sistemele de siguranta pasive si nici motorizarea nu e cea mai saracacioasa, mai exista si 518d sau 520i.

Da, e ce trebuie. In afara de scaunele de piele incalzite, restul din standard ;)

... dar daca omului ii satisface nevoile, e f bine.

Link to comment
Share on other sites

Eu am achizitionat recent un G30 de la dealer BMW Germania, masina avand verificare si garantie premium selection inca 2 ani. Toate bune si frumoase, am cerut contractul sa il semnez, sa emita proforma, facut plata si le zic ca trebuie sa vina firma de transport sa o ia, supriza: au o lege recent data care spune ca masina care este achizitionta de pf. trebuie ridicata in persoana, nu prin imputernicire sau terte persoane pt ca ai dreptul in 6 luni sa ...duci masina inapoi, sau ceva de genul si prin urmare trebuia sa fiu eu acolo, in nordul Germaniei, nu asta conteaza prea mult ci timpul meu vs suma platita firmei de transport. Cumva am reusit sa o aduc fara sa ma duc eu, dar atentie cu aceasta lege, daca iei masina de afara... :) ca sa beneficiezi de garantia premium selection. Edited by coco1382
Link to comment
Share on other sites

Inca un lucru pe care sa-l ai in vedere: garantia premium selection nu acopera toata masina. Cere carticica cu termeni si citeste-o inainte de a lua decizia. Eventual vezi in topic-urile indicate de colegi cam ce probleme au avut.

Eu am avut premium selection si mi-au dat o garantie EuroPLUS, care acopererea tot ce depasea 250euro.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.