Jump to content

Nu bagĂŁ caldura pe la parbriz


J99

Recommended Posts

Salut! Am și eu o problema ! Mi am cumpĂŁrat un e46 2002 cu clima digitalĂŁ , și nu bagĂŁ caldura(nici rece, pur și simplu nu bagĂŁ nimic ,, parca nu i da voie ceva) pe la parbriz... Când ii dai sa bage pe la parbriz se aude ca și cum ii tine ceva caldura sau nu știu cum sa explic... M ar interesa sa știu dacĂŁ ați mai avut problema asta , cum ați rezolvat o și cât de costisitoare e... Cineva mi a spus ca e cam costisitoare treaba , dar mai ĂŽntâi vreau sa ma asigur .. Mulțumesc și o zi(seara) excelenta!
Link to comment
Share on other sites

La clapetele acelea ma gândeam și eu , ca altceva ce ar putea fi... dar ma gândeam dacĂŁ pot sa aflu dacĂŁ clapeta aceea se deschide și inchide când ii dau comanda... Știu ca parca poți sa verifici printr un mod al mașinii... Ca un fel de diagnoza a mașinii ... Și vezi in ce poziție sta clapeta aia... Prespun ca vorbim de același lucru nu? ( Ămi cer scuze , dar n am mai fost posesor de BMW și nu prea știu cu ce se mĂŁnâncĂŁ) Edited by J99
Link to comment
Share on other sites

Cauta dupa seria VIN si verifica daca masina a avut clima digitala din fabrica...Daca a avut clima dar nu cu afisaj digital si proprietarul a facut "retrofitul" schimband doar panoul de clima si nu si celalalte componente, atunci asa patesti. Edited by duicu_vlad
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cauta dupa seria VIN si verifica daca masina a avut clima digitala din fabrica...Daca a avut clima dar nu cu afisaj digital si proprietarul a facut "retrofitul" schimband doar panoul de clima si nu si celalalte componente, atunci asa patesti.

 

 

 

 

Și dacĂŁ ai avea dreptate , in cazul asta ce ar rĂŁmâne sa fac? ( Precizez ca dacĂŁ dau sa bage pe la picioare sau prin fata bagĂŁ . Nu bagĂŁ decât pe la parbriz , dar in rest prin celalalte pĂŁrți baga. DacĂŁ ar fi fost sa ai dreptate , mai bĂŁga și prin alte zone ? Ma gândesc ca dacĂŁ era pusĂŁ și ii schimba decât panoul numai bĂŁga și pe la picioare , dĂŁdea decât prin fata și atât .

Edited by J99
Link to comment
Share on other sites

Masina ta a iesit din fabrica cu clima simpla.

S530 Air Conditioning - cod aer conditionat normal, cum ai tu

 

S534A Automatic Air Conditioning - codul pentru climatronic, panoul digital ce il ai momentan pe masina.

 

Ca sa iti mearga toate cele 3 zone o sa trebuiasca sa schimbi panoul cu cel pentru clima simpla.

PS. Au fost mai multe discutii pe forum cu "retrofiturile" ce le fac samsarii la masini ca sa para ca au climatronic.

Link to comment
Share on other sites

Masina ta a iesit din fabrica cu clima simpla.

S530 Air Conditioning - cod aer conditionat normal, cum ai tu

S534A Automatic Air Conditioning - codul pentru climatronic, panoul digital ce il ai momentan pe masina.

Ca sa iti mearga toate cele 3 zone o sa trebuiasca sa schimbi panoul cu cel pentru clima simpla.

PS. Au fost mai multe discutii pe forum cu "retrofiturile" ce le fac samsarii la masini ca sa para ca au climatronic.

 

Salut, a mea are S534A Automatic Air Conditioning dupa VIN si imi baga caldura decat pe partea soferului (picioare, frontal si sus) in rest tot ce este pe partea dreapta baga aer rece. De la ce poate sa fie??

Link to comment
Share on other sites

Masina ta a iesit din fabrica cu clima simpla.

S530 Air Conditioning - cod aer conditionat normal, cum ai tu

S534A Automatic Air Conditioning - codul pentru climatronic, panoul digital ce il ai momentan pe masina.

Ca sa iti mearga toate cele 3 zone o sa trebuiasca sa schimbi panoul cu cel pentru clima simpla.

PS. Au fost mai multe discutii pe forum cu "retrofiturile" ce le fac samsarii la masini ca sa para ca au climatronic.

 

 

 

 

Și nu pot sa fac nimic ca sa meargĂŁ? Sa i schimb clapeta aia care Ănchide și deschide? Ămi e cam greu sa cred... Mașina e pachet M , bara fata spate , praguri , volan ... Piele alcantara pe scaune , plafon negru... Și sa nu aibe clima digitalĂŁ ? (Precizez ca i am verificat seria se șasiu și e pachet M din fabrica, nu e fĂŁcutĂŁ) Sa aibe clima pe robineți din aia?

Edited by J99
Link to comment
Share on other sites

Și nu pot sa fac nimic ca sa meargĂŁ? Sa i schimb clapeta aia care Ănchide și deschide? Ămi e cam greu sa cred... Mașina e pachet M , bara fata spate , praguri , volan ... Piele alcantara pe scaune , plafon negru... Și sa nu aibe clima digitalĂŁ ? (Precizez ca i am verificat seria de șasiu și e pachet M din fabrica, nu e fĂŁcutĂŁ) Sa aibe clima pe robineți din aia?

Link to comment
Share on other sites

Masina ta a iesit din fabrica cu clima simpla.

S530 Air Conditioning - cod aer conditionat normal, cum ai tu

S534A Automatic Air Conditioning - codul pentru climatronic, panoul digital ce il ai momentan pe masina.

Ca sa iti mearga toate cele 3 zone o sa trebuiasca sa schimbi panoul cu cel pentru clima simpla.

PS. Au fost mai multe discutii pe forum cu "retrofiturile" ce le fac samsarii la masini ca sa para ca au climatronic.

 

 

Et voila!!!

Link to comment
Share on other sites

:LMAO: ce treaba are pachetul M cu clima digitala? In Anglia majoritatea BMW_urilor E46 au clima manuala sau deloc si au pachet M de fabrica. Tu ai cumparat masina de la un analfabo$$ care a carpit-o doar cu panoul digital de clima (cost 150 ron) si aia e, te-a fraierit si gata. Daca vrei sa remediezi problema ori pui panoul cu robineti a.k.a aragazul, ori schimbi toata instalatia si va merge. Carpeli gen merge si asa, nu prea se preteaza. Nu trebuie sa ne enumeri inca de 3 ori ce optiuni are masina, se vede la decodarea VIN-ului cu ce a iesit din fabrica.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

:LMAO: ce treaba are pachetul M cu clima digitala? In Anglia majoritatea BMW_urilor E46 au clima manuala sau deloc si au pachet M de fabrica. Tu ai cumparat masina de la un analfabo$$ care a carpit-o doar cu panoul digital de clima (cost 150 ron) si aia e, te-a fraierit si gata. Daca vrei sa remediezi problema ori pui panoul cu robineti a.k.a aragazul, ori schimbi toata instalatia si va merge. Carpeli gen merge si asa, nu prea se preteaza. Nu trebuie sa ne enumeri inca de 3 ori ce optiuni are masina, se vede la decodarea VIN-ului cu ce a iesit din fabrica.

 

 

 

Bă eu n am scris aici sa ma dau mare ca am nu știu ce opțiuni sau sa razi tu ca mi am luat eu teapa sau plm... Am scris decât ca vreau sa remediez problema ... Eu nu consider ca mi am luat o mare teapa... Masina merge foarte bine... Decât DOAR problema asta o are... Nu cum își cumpara alții câte un e90 din 2006-2007 și le merge clima dar mașina e “tigaie M) Sa mor dacă te mint când văd câte un cazan din ala îmi îmi vine sa mi iau o punga de semințe și sa scuip in el

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Cât mi o lua un electrician(sau ce este) sa mi o facĂŁ? Ca nu ma apuc eu nici in 10000 de ani😂 Dar eu chiar nu ĂŽnțeleg o chestie ... DacĂŁ ar fi sa fie pusĂŁ ma gândesc ca bĂŁga doar prin fata nu și pe la picioare... Daca ar fi sa o fac ma gândesc ca trebuie sa o fac sa bage decât pe sus... Și e mai ușor de fĂŁcut , decât sa o fac sa bage prin toate 3 pĂŁrțile

Edited by J99
Link to comment
Share on other sites

Cât mi o lua un electrician(sau ce este) sa mi o facĂŁ? Ca nu ma apuc eu nici in 10000 de ani😂 Dar eu chiar nu ĂŽnțeleg o chestie ... DacĂŁ ar fi sa fie pusĂŁ ma gândesc ca bĂŁga doar prin fata nu și pe la picioare... Daca ar fi sa o fac ma gândesc ca trebuie sa o fac sa bage decât pe sus... Și e mai ușor de fĂŁcut , decât sa o fac sa bage prin toate 3 pĂŁrțile

Ceea ce vrei tu este o aberatie, pentru ca niciodata nu vei putea controla fluxul de aer-ai nevoie de aer spre parbriz pt incalzire/dezaburire, in fata pentru a te racori/incalzi,idem spre picioare; ori pui un panou de aer conditionat normal, si atunci ai masina functionala, ori cauti pe cineva sa iti faca retrofitul complet

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cât mi o lua un electrician(sau ce este) sa mi o facĂŁ? Ca nu ma apuc eu nici in 10000 de ani😂 Dar eu chiar nu ĂŽnțeleg o chestie ... DacĂŁ ar fi sa fie pusĂŁ ma gândesc ca bĂŁga doar prin fata nu și pe la picioare... Daca ar fi sa o fac ma gândesc ca trebuie sa o fac sa bage decât pe sus... Și e mai ușor de fĂŁcut , decât sa o fac sa bage prin toate 3 pĂŁrțile

 

 

Daca toti iti zic ca esti beat te duci si te culci...la fel si in cazul asta...Daca toata lumea iti spune ca asta e pb, tu tot nu esti convins...Atunci de ce nu te duci si iti rezolvi singuri problema si mai pui intrebari pe aici?

 

Iti baga si prin fata si pe la picioare pt ca asa au ramas clapetele "setate" de la vechiul panoul. Vechiul panou, cel "aragaz" nu poate gestiona decat 2 fluxuri de aer (picioare/fata, fata/parbriz/, parbriz/picioare) pe cand clima automata le poate gestiona pe toate 3 .

 

Ai raspunsul la toate intrebarile...Spor la treaba!

Link to comment
Share on other sites

Fa rost repede de un aragaz si seteaza sa bage pe unde vrei tu dar doar pe 2 zone si apoi pui clima digitala si da bine pe sticla. Cu multa vreme in urma umblam cu 2 pachete de tigari in buzunar:Marllboro pentru mine si Carpati pentru cine ramanea fara tigari frantics.gif. Edited by dorubimotoru
Link to comment
Share on other sites

Daca toti iti zic ca esti beat te duci si te culci...la fel si in cazul asta...Daca toata lumea iti spune ca asta e pb, tu tot nu esti convins...Atunci de ce nu te duci si iti rezolvi singuri problema si mai pui intrebari pe aici?

 

Iti baga si prin fata si pe la picioare pt ca asa au ramas clapetele "setate" de la vechiul panoul. Vechiul panou, cel "aragaz" nu poate gestiona decat 2 fluxuri de aer (picioare/fata, fata/parbriz/, parbriz/picioare) pe cand clima automata le poate gestiona pe toate 3 .

 

Ai raspunsul la toate intrebarile...Spor la treaba!

 

 

 

DupĂŁ cum vezi mai sus , am mulțumit și am zis ca vĂŁd eu cum fac , n am mai insistat ... Ăți mulțumesc și ti e de explicație dar nu e cazul sa vii cu smardoieli din astea ca nu suntem pe șanț sa mancam semințe . Ăți mulțumesc ĂŽncĂŁ o data pentru sfat , dacĂŁ mi ar fi explicat cineva din prima cum mi ai explicat tu numai puneam ĂŽntrebĂŁri .. Ca fiecare om caut alte soluții ca sa nu fie aia cea mai gravĂŁ .. Le i au prin eliminate

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.