Jump to content

Debitmetru


Recommended Posts

DJ - tu ai avut experienta ta . Altii au avut alte experiente . Nu e batut in cuie . Am avut M47 pe E39 si avea lag din debitmetru , exact la fel .

Am spus ca testele din ISTA sunt relevante .

 

Normal ca nimic nu e batut in cuie. Eu am Ista, tu ai Ista insa nu au toti. Din cauza asta i-am sugerat sa faca testul cu furtunasul de vacuum scos.

Omul spune clar ca atunci cand functioneaza vacuum, masina trage. Asta nu are treaba cu debitmetru ci cu electrovalva!

Daca electrovalva nu functioneaza corect, poate da peste cap si valorile debitmetrului, air mass-ul si charge pressure in general, care este stiut ca se adapteaza in functie de cerintele DDE-ului.

 

Ps. Exact aceeasi problema a fost intr-un post la seria 7.... aceleasi simptome dar pe un M57, i-am sugerat sa puna electrovalva noua la EGR, toti ziceau ca nu, omul a pus si a revenit cu feedback ca problema s-a rezolvat cu electrovalva noua.

Stiu ca multi se ambitioneaza si nu dau 350 lei pe o electrovalva noua... iau din dezmembrari altele defecte si tot asa...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Normal ca nimic nu e batut in cuie. Eu am Ista, tu ai Ista insa nu au toti. Din cauza asta i-am sugerat sa faca testul cu furtunasul de vacuum scos.

Omul spune clar ca atunci cand functioneaza vacuum, masina trage. Asta nu are treaba cu debitmetru ci cu electrovalva!

Daca electrovalva nu functioneaza corect, poate da peste cap si valorile debitmetrului, air mass-ul si charge pressure in general, care este stiut ca se adapteaza in functie de cerintele DDE-ului.

 

Ps. Exact aceeasi problema a fost intr-un post la seria 7.... aceleasi simptome dar pe un M57, i-am sugerat sa puna electrovalva noua la EGR, toti ziceau ca nu, omul a pus si a revenit cu feedback ca problema s-a rezolvat cu electrovalva noua.

Stiu ca multi se ambitioneaza si nu dau 350 lei pe o electrovalva noua... iau din dezmembrari altele defecte si tot asa...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Am un prieten ce are un model la fel ca al meu, o sa ii iau EGR de pe masina lui sa fac o probĂŁ sĂŁ vedem cum se comporta. Ai dreptate, la cald EGR nu mai functioneaza la fel cum functioneaza la rece și poate sa ramana pe inchis. Turbo+actuatorul Sunt schimbate acum 60 k sa stiti 👍 a si da, daca dezactivez EGR lagul dispare dar puterea motorul clar scade, atunci cand am vaccum pe furtunasul ce intra in EGR masina trage de rupe, asta imi da de gandit ca EGR este pe deschis, si atunci cand am lag si nu am vaccum pe furtunas, egr ramane pe inchis presupun.

Edited by stefanel
Link to comment
Share on other sites

Mai oameni buni, am scris sa TESTEZE cu furtunasul de vacuum scos din EGR ca vada daca electrovalva functioneaza sau nu. Am avut acelasi motor si aceeasi problema. Daca cu furtunasul scos nu mai are lag, atunci 100% e dusa electrovalva.

 

@Luca77 @seaman Am avut probleme si cu actuatorul turbinei si aparea eroare pe ISTA. Nu era cazuta partea electronica ci erau rupti cativa dinti de la rotitele din interiorul acestuia. Am schimbat actuatorul electronic si eroarea a disparut. Electrovalva EGR cand era defecta, nu aveam eroare pe ISTA! Doar cand faceam charge pressure test, imi aparea ca sugestie sa verific daca electrovalva e buna, dar cod specific pe ea, nu aveam.

Actuatorul era mitsubishi?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si l ai schimbat cu unul sh, banuiesc, cum s a ajuns la concluzia ca are ceva rupt in el, e capsulat?

 

Nu l-am schimbat cu unul sh. Am reconditionat turbina iar baietii de acolo l-au desfacut in fata mea, mi-au aratat rotitele rupte si au fost inlocuite toate elementele de plastic cu unele noi. Mi-au zis ca din cauza temperaturilor ridicate de acolo, plasticul din care sunt confectionate devine casant. Apoi montat pe turbina si reglat pe banc. Nu am mai avut probleme pana am vandut masina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.