Jump to content

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
Mi-au aparut si mie pe fb, am cerut la un moment dat o oferta si mi-au raspuns destul de prompt, cu proforma si tot ce trebuie, nu "te costa X Lei", cum raspund unii. Din pacate a venit nebunia asta si n-am apucat sa mai ajung, dar cred ca o sa merg cat de curand pt o revizie.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

am fost eu in vara, fiind interesat de un service care sa inregistreze operatiunea in baza de date si idrive, s-a putut doar prima, desi nu am avut ocazia sa verific.ca si impresie, sunt prompti in raspunsuri, atelierul/hala este curata, ingrijita, pentru o impresie initiala a fost una buna.operatiunea a fost inlocuit brate fata si flansa cardan.pretul initial mi s-a parut in trend cu majoritatea de pe piata, desi, dupa ce am vazut ca efectiv a durat 40-50 min si 400 ron mi-a dat un sentiment ciudat,...

atunci am fost cu piesele mele, desi ulterior am intrebat un pret pentru revizie cu sau piese de la ei, si au spus ca lucreaza doar cu ale lor.Preturile sunt la fel ca la majoritatea din piata care sunt "specializati" bmw. adica o revizie n47 in jur de 1100-1200 lei daca imi aduc aminte bine (pret pe care il gasesti si in reprezentanta cand au promotii)

 

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost pentru schimbare placute de frana si m-am simtit ca intr-un service BMW (gen BMW Filaret); am fost multumit, dar desi sunt profesionisti si sunt dedicati doar pe BMW preturile sunt de reprezentanta.

Pt inlocuire sonda lambda la un F30 am cerut cotatie si mi-au dat acelasi pret (piesa+manopera) ca la Bavaria/Filaret - 1.550 RON.

Edited by Adi82
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri! Eu am luat un F10 535xd si vreau sa-i schimb uleiul la cutie + revizie + lichid frana + schimb ulei cutie transfer + alte nimicuri. Mi-au cerut 1800 ron pt uleiul la cutie ceea ce mi se pare un pret ok. La ZF Faur am platit la fosta massina 1850 ron si acum mi-au cerut 2550 ron pt aceeasi cutie si aceeas operatiune. O sa merg la FRK in ianuarie cred.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am schimbat distributia la un 320d N47 la acest service. Total - 8h si 3.500 RON + posibilitatea unei masini la schimb.

Service-ul este si arata profi. Oamenii sunt prompti si dau dovada de seriozitate si amabilitate.

Masina mea e 2008, desi in service sunt masini 2012 +, nu m-au tratat cu bagatelizare sau superficialitate, au fost seriosi si mi-au inteles nevoile. Mai mult decat atat, desfacand motorul, mi-au sesizat via WhatsApp alte problele sau piese uzate + oferta schimb.

Per total, multumit 100%.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 10 months later...

Am primit astazi un deviz de la Automobile Bavaria pentru revizia banal de ulei + filtre (4 buc.) BMW 318d 110kw LCI, 2017 si am ramas socat, nu neaparat de pretul pieselor cat de cel al manoperei : 1853 lei ulei 5L + 4 filtre 1853 la care se mai adauga 700 lei manopera (total= 2553). Precizez faptul ca anterior am avut un E90 318d, a carui revicie o realizat pe-ndelete in 45 de min.

La FRK, aceeasi operatiune: 1273 lei (manopera inclusa: 150 lei).

Legat de politica service-urilor de a nu te primi cu piesele tale, chiar daca sunt OE, mai detin si o Honda Civic 2020, iar daca vii cu piese originale nu ti le baga pe gat pe ale lor. Alta mentalitate, alt management si ne mai miram de ce asiaticele au luat avant si in RO.

Link to comment
Share on other sites

Alta e ideea, daca apare o problema la vreun filtru, e clar Îndepãrtatã suspiciunea ca filtrul de ulei al tau ar fi avut o problema, un exemplu. Nimeni nu vrea sa se lege la cap pentru nimic, nu ca sa ti bage piesele pe gât.

 

Din lipsa de clienti este posibil sa facĂŁ orice, oricine, asta poate fi un motiv pentru care accepta. Noi nu acceptam nici in garanție, nici daca e mașina de 20 de ani, orice piese ar fi.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Da, asa e am discutat problema cu un amic care are service, a zis clar bai daca iei piesele de la mine si apare ceva vorbesc eu cu furnizorul si rezolv, daca iei tu piesele si ai una cu probleme atunci o sa fie mai greu.Ma rog alta treaba ar fi ca , mai orice service mai pune ceva adaos la piese si in general iesi mai scump vs ce gasesti pe net. On topic- o singura interactiune cu FRK am cerut revizie cutie automata plus schimbare garnitura mechatronic, am primit deviz pt schimb 1700 ron daca nu ma insel si raspunsul ca nu pot schimba garnitura , asa ca nu am mers mai departe. Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

    Am fost eu  la ei si am schimbat capac culbutori , conducte de ungere turbina , ulei cutie de transfer , garnituri, oringuri  si alte nimicuri .   Folosesc doar piese OE ,lucreaza curat . Sunt super multumit de lucrare , am primit si masina la schimb .O sa ma duc tot la ei sa schimb uleiul din cutie .

Link to comment
Share on other sites

  • Romulus changed the title to FRK Service - Păreri?
  • 1 year later...

Revin, au dat si astia de bine se pare, am mai avut 2 incercari de a obtine oferte nu am primit nici un raspuns prima data prin Iulie am cerut cotatie pt montare suspensie (aici probabil i-a durut undeva ca veneam eu cu piesele) apoi acum aproximativ 2 saptamani am cerut de data asta cotatie pentru revizie (deci cu piesele lor) , probabil au ajuns la nivelul la care isi "selecteaza" clientii. 

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, WIN60 said:

Nu Alex, dar când ai clienți care cer doar “oferte” începi sa i sari dacă ești aglomerat și eventual nu mai ești așa interesat in a fi rapid. 
 

Nu este ok, dar dacă sunt aglomerat, prefer sa ma ocup de ce știu ca are șansa mai mare de a se concretiza.

Pai eu ce am zis? Legat de "cer doar oferte" personal prefer sa vad cat ma costa nu sa ma programez,daca am BMW nu inseamna ca arunc si cu banii pe geam, a daca postarea ta are legatura cu ce am zis eu 

 

On 12/17/2021 at 12:56 PM, alex230ro said:

o singura interactiune cu FRK am cerut revizie cutie automata plus schimbare garnitura mechatronic, am primit deviz pt schimb 1700 ron daca nu ma insel si raspunsul ca nu pot schimba garnitura , asa ca nu am mers mai departe.

aici e clar oamenii au cerut 1700 ron sa zicem ca pretul e "normal"  dar au spus ca nu stiu sa schimbe garnitura deci pas. 

Inteleg cam unde bati cumva sunt in baza lor de date ca si " din ala care cere oferte si nu face nimic" 

Pe de alta parte daca esti service serios raspunzi la toate "solicitarile"  sau nu mai lasi pe site formularul de "oferta"  

 

Edited by alex230ro
  • Like 1
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Părerea mea, legat de garnitura la mecatronic, este ca mai bine ca au spus ca nu se pricep decat sa faca experimente pe masina, oamenii ce stiu sa faca-fac bine, ce nu pot - te trimit in alta parte. 

Nu am treaba, nu le fac reclama, spun doar ca in opinia mea e de apreciat ca au recunoscut ca nu se pricep sa faca ceva. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Buna ziua....

Am planificat la ei revizia la cutia de viteze 8HP, schimb ulei diferentiale si cutia de transfer, curatare galerie admisie.

+       Promti la oferta, si programare la o saptamana

-       Prima deceptie- nu au masina la schimb.......pe mine ma deranjeaza, ca nu-i forteaza nimeni sa adauge in oferta o facilitate care de fapt nu o au, iar asta da o nota de neseriozitate si lipsa de respect fata de ei insisi si client. Ideea e ca si distanta fata de Bucuresti e apreciabila....

Revin maine cu pareri despre ceea ce se intampla propriu zis la obiect, dpdv tehnic si profesional,(sper) si profesionist.

 

On 9/27/2023 at 9:42 AM, WIN60 said:

Nu Alex, dar când ai clienți care cer doar “oferte” începi sa i sari dacă ești aglomerat și eventual nu mai ești așa interesat in a fi rapid. 
 

Nu este ok, dar dacă sunt aglomerat, prefer sa ma ocup de ce știu ca are șansa mai mare de a se concretiza.

Fara suparare si fara sa fac din asta un capat de lume........nu va obliga nimeni si poate este mai sanatos sa nu oferiti facilitati pe care nu le puteti onora din varii motive..

 

Edited by X33dg01
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La ce te referi când îmi spui mie ca nu ne obligă nimeni sa oferim facilități pe care nu le onorăm?

 

Ofertele nu sunt facilități pe care le oferim, dacă vreau și cred ca o să câștig niște bani în urma ofertei , o fac, dacă știu ca o fac degeaba, nu o fac :)). 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.