Jump to content

BMW G30 - 520d


mikken

Recommended Posts

Salutare colegi,

 

A venit momentul sa ma despart de masina actuala si decat sa o returnez firmei de leasing, care o va vinde unui dealer in Germania, ma gandesc poate e cineva de aici interesat de o masina buna, ingrijita si cu istoric curat.

 

Este vorba de un G30-520d negru, achizitionat in martie 2017, care in moment are aproximativ 95.000km.

 

Configuratia este urmatoarea:

 

- motor 2.0d 190CP si 400NM (B47)

- cutie automata cu padele volan

- culoare neagra cu jantele standard pe 17" (V-spoke 618) - 2 seturi complete de jante cu anvelope vara si iarna

- faruri LED

- lumina ambientala

- scaune sport piele neagra + suport lombar si incalzire

- navigatia business (cea inclusa in pachetul standard)

- sistem audio hi fi

- suspensie M

- volan M

- plafon negru

- oglinzi exterioare si interioara heliomate

- bancheta spate rabatabila

- senzori parcare fata spate

- climatronic cu functii extinse

 

Masina a rulat preponderent in Germania si vestul Europei, cu cateva drumuri facute in Romania (in concediu). Starea tehnica este absolut impecabila, iar estetic prezinta urme normale de utilizare, cu fine zgarieturi ale lacului de la spalat. Nu are zgarieturi adanci, care nu ar putea iesi la un polish de suprafata. Masina nu a suferit niciun accident, nu e revopsit sau schimbat niciun element de caroserie. Doar parbrizul este momentan ciobit de o piatra luata pe autostrada, insa va fi inlocuit cu unul original la reprezentanta BMW imediat ce se ridica restrictiile. Pana in prezent au fost efectuate 3 revizii conform planului de service (doar la reprezentanta BMW) si urmeaza a 4-a revizie (tot imediat ce se va putea circula) ce va include frane fata spate (probabil de data asta schimba atat discurile cat si placutele), lichid frana, ulei si filtre, inspectia mare (nu stiu exact tot ce cuprinde).

 

Garantia masinii este de 5 ani fara limita de km, conform pachetului achizitionat si inregistrat in reteaua BMW, asadar noul proprietar va sta fara griji inca cel putin 2 ani.

 

Povestea ei poate fi urmarita si in topicul dedicat masinii: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/178661-g30-520d/

 

Momentan este in Bucuresti si poate fi vazuta si testata oricand.

 

Pretul este de 32.000 EURO (TVA inclus). Eventual cred ca se poate vinde si fara TVA unei firme, insa va trebui sa ma interesez la compania de leasing exact.

 

Pentru orice intrebari, pot fi contactat aici pe forum sau la numarul 0731.499.426

 

Multumesc!

post-5641-0-51725200-1587982820_thumb.jpg

post-5641-0-99643500-1587982830_thumb.jpg

post-5641-0-73483600-1587982837_thumb.jpg

post-5641-0-29011000-1587982846_thumb.jpg

post-5641-0-02482100-1587982858_thumb.jpg

post-5641-0-02793900-1587982902_thumb.jpg

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Corect, planul de revizii oficial spune 30.000km sau 1 an, in functie de care apare primul...dar computerul de bord poate micsora acest interval in functie de parametrii pe care ii monitorizeaza. La mine in general mi-a aparut request-ul de revizie undeva la 25-27.000 km. Acum trebuie sa fac a 4-a revizie (asa numita "groĂe Inspektion") ce cuprinde destul de multe chestii si un check general al masinii. Bineinteles ca se va inlocui pe garantie absolut orice e gasit in neregula, dar probabil nu va fi nimic...masina merge excelent.

 

Deasemenea trebuie sa fac asap inspectia tehnica (TĂV), deci o testare suplimentara ce va confirma ca totul este in regula. Va fi facuta tot la reprezentanta BMW.

 

Ca bonus, este posibil sa primesc un set de anvelope de vara noi, insa depinde de cat de repede pot ajunge in Germania sa schimb rotile. Nicio promisiune aici.

 

In pretul asta sunt incluse si orice taxe de export si asigurari necesare in Germania, pentru a putea fi inmatriculata in Romania. Deasemenea masina va fi livrata noului proprietar in Romania, deci se evita drumuri si bani cheltuiti cu adusul unei masini din Germania.

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat un bmw 2015 care avea serviceul inclus pe o perioada de 5 ani contra cost cam 1000 E

Conditiile erau de 15000 km sau 2 ani deci masina a beneficiat doar de 2 revizii pana acum neavand km

Deci acum ca sa mai benefciez de o revizie anul asta trebuie sa merg cam fortat numarul de km respectivi

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca e vorba de alt pachet de garantie. Eu am avut totul inclus in pretul de achizitie, iar reviziile le-am facut mereu inainte de a ma anunta computerul de bord. M-a invatat o smecherie cineva la reprezentanta unde fac reviziile, in sensul ca BMW va accepta sa faca revizia cu pana la 5000km inainte de termen. Adica in momentul in care CB imi mai arata 4-5000km pana la momentul reviziei, eu deja ma duceam si o faceam. Personal mi se pare exagerat planul de 30.000km, de aceea am incercat sa fac reviziile mereu cat mai curand posibil...pe cat imi permitea garantia. Din pacate nu am avut voie sa fac revizii intermediare, nici contra cost. Insa masina fiind noua si circuland in vestul Europei cu combustibil de calitate si relativ putin praf, probabil revizia pe la 25.000km a fost ok.

 

Eu unul as face schimbul de ulei si filtre la 15-20.000km maxim in Romania, nu costa o avere si cu cat e motorul mai uzat cu atat devine mai important acest aspect.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, scuze. La 2 ani sau 30.000km e planul oficial de revizie (sau cand arata computerul de bord). La mine de obicei ma notifica inainte de cei 30.000km, plus ca am vrut mereu sa schimb uleiul cat mai repede, inainte de termen si mereu a fost sub 1 an, ca fac destul de multi km.

 

Ca bonus, primeste in curand anvelope noi de vara :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Un pret corect pentru o masina intretinuta impecabil, cu origine cunoscuta, prim proprietar si rulata afara(f important). Plus inca in garantie producator.

Din pacate lumea cauta pret de chilipir si full options.

 

Cred ca te legi degeaba la cap, fara sa te doara.

Am fost intr-o situatie similara acum mai bine de-un an. Vroiam sa schimb al meu 420d 59k km. Am preferat sa-l dau la buy back 3-4k sub pretul pietei. Decat sa ma complic sa-l vand unui privat, cu discutiile interminabile la pret, istoric, timp pierdut cu intalniri, testari, formalitati. Apoi alte discutii/tiganeli in caz ca apareau probleme.

Edited by mike2005
  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Romanistan nu e tara ptr masini SH corecte

Ce bun esti la teorie, ma mir totusi ca nu i-ai facut tu o oferta de 10mii, aparent deaceea ti-ai facut cont pe forum.

Referitor la masina, nu le ramane cam scumpa masina celor de la lease? Sau si-au scos deja banii din rate in cei 3 ani? Adica daca ma intrebi pe mine mai mult ca sigur ei nu pot sa vanda masina asta cu 30k.

Link to comment
Share on other sites

Cine are impresia ca masinile bune, intretinute si cu putini km in Germania sunt chilipiruri...se cam inseala. M-au sunat deja cativa oameni din Germania pentru masina si chiar vreo doi si din Romania.

 

Cum spuneam, daca nu primesc banii pe masina, o voi da inapoi companiei de leasing si e treaba lor ce fac mai departe...chiar nu ma complic cu nimic :)

 

Intre timp i-am schimbat placutele si lichidul de frana. Cand ma intorc din concediu urmeaza si uleiul, filtrele si inspectia mare + TĂV. I-am comandat si anvelope de vara noi, tot Continental ca m-am inteles super cu ele. Asadar, o masina corecta pregatita pentru un nou proprietar :)

 

Pret nou si final: 29.000 EURO

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Update pret 27.000 EURO :) Se pare ca dealerul este destul de disperat in perioada asta si prefera sa imi vanda mie masina, asa ca imi tot fac reduceri :p

 

Din pacate nu ma astept sa se vanda aici, dar am zis totusi sa updatez pretul pentru un eventual cumparator interesat. Mai e la vanzare doar saptamana asta :)

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.