Jump to content

E39 M54 Euro4?


MihaiDragos

Recommended Posts

Salut! Doresc sa achizitonez pe viitor un E39 525i, m54b25. Si cum nu prea gasesc de vanzare in Romania, probabil o sa il iau din Germania.

Problema este ca am tot urmarit anunturi de acolo si toate au CO2: 225g/KM, doar ca unele sunt euro3 respectiv, euro4. Interesul meu ar fi sa iau unul euro4 ca sa pot dormii linistit ca nu baga peste noapte inca o taxa de ~700lei pe an.(locuiesc in Bucuresti)

Cum pot sa mi dau seama daca e intr-adevar euro4?

Am mai citit in alta parte ca M54 ar fi euro 4 dupa 09/2001(data de fabricatie nu prima inmatriculare)

Am atasat si 2 poze sa vedeti exact despre ce vorbesc.

post-98689-0-07876100-1588112548_thumb.png

post-98689-0-45989300-1588112554_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Brief ul te poate insela daca masina a iesit cu euro3 si apoi i s-a facut conversie la Euro4, astia la noi la RAR nu prea recunosc upgrade ul si o sa ii dea tot norma de fabricatie. Cred ca decodarea VIN-ului e cea mai sigura metoda.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In urma cu 10 ani am cumparat din Germania un e46 09/2001 facelift, cu acelasi motor M54B25...in brief era trecut D4, fiind norma euro 4 la nemti dar aici a trecut ca euro 3. Si atunci parca am platit peste 2000 de euro taxa de prima inmatriculare.

Cu toate astea, cred ca e46 benzinare, in ultimii ani de fabricatie erau cu norma EU4 si nu D4; Cu norma asta cred ca trecea si la noi cu euro 4.

Personal cred ca pe e39 nu vei gasi euro 4 ci doar euro 3.Indiferent de motorizare.

Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

In urma cu 10 ani am cumparat din Germania un e46 09/2001 facelift, cu acelasi motor M54B25...in brief era trecut D4, fiind norma euro 4 la nemti dar aici a trecut ca euro 3. Si atunci parca am platit peste 2000 de euro taxa de prima inmatriculare.

Cu toate astea, cred ca e46 benzinare, in ultimii ani de fabricatie erau cu norma EU4 si nu D4; Cu norma asta cred ca trecea si la noi cu euro 4.

Personal cred ca pe e39 nu vei gasi euro 4 ci doar euro 3.Indiferent de motorizare.

 

A mea e trecuta euro 4 - 520i E39 din 03.2002 M54b22.Asa apare si pe RAR si pe vin decoder.

 

Acum nu inteleg chestia asta cu anul de fabricatie.Am vrut sa cumpar un 330ci din 2000 ( M54B30) si in urma verificarii seriei de caroserie pe RAR.ro, am vazut ca era trecuta euro 4.

 

Am mai verificat si un 525i E39 din 2001 cu M54b25 si era trecuta euro 3.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am vazut pe motociclism.ro un coleg ce vindea un 525i E39 care punea la dispozitie verificarea RAR unde scria clar ca este Euro 4.

Norma euro difera la aceeasi motorizare in functie de piata pentru care a fost produsa masina. Difera norma de la o tara la alta eu avand experienta achizitionand un Mondeo, nou din RO, commonrail, fabricatie 2006 luna 09 care era E3. Avea 5 trepte, actuator vacumatic la turbo (si geometrie fixa) si EGR vacumatic. Aceeasi masina avea o cutie cu 6 trepte pe achizitia din DE si era euro 4. Sunt aduse modificari minore as spune eu :EGR electric, montarea unei cutii in 6 trepte pe aceeasi motorizare fata de cele cu 5 viteze, turbine cu geometrie variabila fata de cele cu geometrie fixa si astfel masina are o norma euro superioara avand emisiile cu grame mai putine / la kilometrul parcurs. Nu contest ca pot fi modificari si la nivel de catalizator.

Chestia asta a tinut pana la Euro 5, unde batalia este clar delimitata si unde "doar softurile fac diferenta".

Edited by daniellu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.