Jump to content

F30 320D X-Drive 02/2018


AAC

Recommended Posts

Luna trecutĂŁ am reușit sa imi cumpĂŁr aceasta masina având la bord 28 000 km . A fost ceva aventura pana am reușit sa o aleg pe asta . Masina a costat 31 k .

 

0-EDBFEFA-BEFF-4412-9760-50042-E4-C70-AF.jpg

 

320-B941-C-0-F23-4-B4-A-8-C83-E5-FAC01-A3-E26.jpg

 

AC991-FC5-6220-4964-A983-ED07-CBD67-C66.jpg

 

Raport CarVertical https://www.carvertical.com/ro/raport?id=6a12317c-145e-44f0-a963-e9afb8495ca5&vin=WBA8C91070A015566

 

Lista cu dotĂŁri https://www.mdecoder.com/decode/a015566

 

Mai am și istoricul service de pe checkvin dar nu știu cum sa ĂŽl postez aici .

 

Pe viitor vreau sa ii pun geamuri negre și imi doresc shadow line și grila fata neagrĂŁ . Nu am Apple Car Play și imi doresc mult . Eventual un update la sistem . Unde le-as putea face ?

Edited by AAC
  • Like 4
  • De acord! 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi . La m paket parca nu merge cromul . Geamuri cu ușoarĂŁ tenta neagrĂŁ sigur o sa ii pun. Și imi trebuie update la navi . Sper sa gasesc pe cineva pe forum care ma poate ajuta .

3603061-C-2377-436-F-8-F6-C-CE5454190961.jpg

 

95-AA393-B-D175-4-F94-BCD6-AE46-C07471-F6.jpg

 

BFF23-A6-B-9-E21-47-BA-A42-D-8-A50159-AFB51.jpg

 

C4732932-9-FF8-45-B8-88-E1-6-CE14-BE81-FC2.jpg

 

D854-C66-B-BB9-D-4948-97-C5-FD1-BD7-AC85-EF.jpg

 

Saptamana asta o sa fac niște poze mai reușite cu interiorul .

  • Like 1
  • De acord! 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

vreau sa te intreb daca esti constient ca in 2-3 ani o sa pierzi jumate din valoarea masinii

o masina similara cu asta din 2014 si cu 150000 km costa acum cam 15/16000 euro

merita sa dai dublu ca sa ai o masina putin mai noua si mai putini km

daca poti sa imi spui cum ai gandit cand ai facut aceasta alegere

  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

roman autentic aici ^^ :laugh:

125k km unii oameni ii fac in 5-6 ani sau chiar mai bine. Gen, peste 6 ani masina omului va avea 150k, iar aia de care zici tu va avea 300k. In prima varianta (probabil) nu vei baga mare lucru in reparatii, pe cand in a 2-a s-ar putea sa inceapa sa-ti pice mai multe (dar probabil genul de om care apreciaza o astfel de masina nu va baga mai nimic in reparatii, va da km inapoi la 150k si o va vinde altui 'pasionat')

 

Nu toti isi iau masinile ca sa piarda cat mai putin la ele, sau sa le vanda in profit. unii se mai gandesc si la siguranta, la lipsa durerilor de cap, gen sa te poti trezi dimineata si sa pleci cu ea la un drum de 5000km fara sa stai cu grija ca te lasa in drum.

 

@raduron - sa o stapanesti sanatos si fara incidente!

 

E tare gresita mentalitatea asta, sau cea cu "nu se merita sa bagi bani in anumite piese pentru ca atunci cand o vinzi nu ii mai scoti" lol. Eu in 2015 an luat un e87 din 2005 cu 120k de km REALi si am dat 7500 de euro pe el. Din nou, toata lumea m-a bombardat ca am dat enorm, ca de banii aia puteam sa iau un seria 3 sau un seria 5 mai nou, ca nu il vand cu atata in veci, si ca am facut o alegere proasta. Ei bine, dupa mai mult de 5 ani si mai mult de 100k km parcursi nu am intampinat absolut nici o problema majora cu masina si m-am bucurat din plin de ea in timp ce persoanele din jur au bagat bani grei in "masinile mai noi, dotate mai bine".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daaa gen am avut un bmw luat la 120k si am mers cu el pana la 150k fara nici o reparatie si l-am vandut cu o pierdere minima

Am cumparat modelul nou cu 12k km service inclus am mers cu el pana la 25k km si deja am pierdut 3-4000 fara nici o reparatie

Adica macar era modelul nou nu doar an mai bun sau km mai putini am facut fix acelasi lucru iar daca vreau sa merg 5000 km iau avionul

Edited by ALEX L
  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

vreau sa te intreb daca esti constient ca in 2-3 ani o sa pierzi jumate din valoarea masinii

o masina similara cu asta din 2014 si cu 150000 km costa acum cam 15/16000 euro

merita sa dai dublu ca sa ai o masina putin mai noua si mai putini km

daca poti sa imi spui cum ai gandit cand ai facut aceasta alegere

 

Da . Sunt conștient și eu cred ca s-a meritat . Am o masina aproape noua care s-a devalorizat deja cu 21 mii euro fata de prețul de noua și sunt sigur ca nu o sa am 5 ani probleme tehnice la ea . Noul model nu mi l-am permis pt ca era la prețul de 40 mii euro . Masina e ca noua iar eu fac cam 15-20 mii km maxim anual . Ămi da siguranta ca nu rĂŁmân pe autostrada cu vesta reflectorizanta pe mine .

 

DupĂŁ masina asta ma gandesc serios ca urmĂŁtoarea sa fie noua comandata de la reprezentanta BMW .

Edited by AAC
  • Like 3
  • De acord! 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Avea un prieten e46 2002 negru cu crom și piele maro ĂŽnchis 320i . Arata mai deosebita decât majoritatea E90 care era deja aparut de 4 ani . Atunci mi-am dat seama ca nu conteaza sa ai ultimul model și ca nu trebuie sa fie neaparat full .

Ce nu ĂŽmi place la masina e cromul . Nu merge cu paket m. Oare cât costa și dacĂŁ pot pune mâna pe shadow line original . Mai trebuie geamuri și grila neagra și e ok . Acum caut sa ĂŽnchiriez loc de parcare sub bloc pt ca nu o folosesc decât in Weekend .

Este primul meu BMW și ĂŽmi place maxim .

Când am luat-o am postat inainte mai multe masini pe topicul masini puse in romania de la secțiunea comercial . Era sa ma rĂŁzgândesc sa iau passat nou ĂŽnsĂŁ un coleg de aici a pus un comment și am revenit la bmw . Aveam 3 opțiuni de bmw și primele 2 s-au vândut in ziua când am dorit sa cumpar masina și a mai rĂŁmas asta .

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/82589-masini-puse-la-vanzare-in-romania/page__st__29360

 

Mai sus e linkul cu discuțiile inainte de cumpĂŁrare . Și da am fost nehotĂŁrât ĂŽnsĂŁ la final ĂŽs complet satisfĂŁcut și am fĂŁcut cea mai buna alegere .

 

2-D19-AD88-19-FE-4-FCE-A74-E-E2958-ACBDD6-E.jpg

 

749-A37-E0-DC73-49-E3-B449-88080-B4-A9364.jpg

Edited by AAC
  • Like 2
  • De acord! 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca este primul tau bmw se mai explica situatia

Dupa ce o sa iei si unul nou o sa iti mai treaca

asa am facut si eu si cu banii pierduti imi luam o casa

dar nu mai conteaza acum daca nu te lasa in drum

ok merci de explictie am inteles perfect acum

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca este primul tau bmw se mai explica situatia

Dupa ce o sa iei si unul nou o sa iti mai treaca

asa am facut si eu si cu banii pierduti imi luam o casa

dar nu mai conteaza acum daca nu te lasa in drum

ok merci de explictie am inteles perfect acum

 

Nu ma deranjeazĂŁ deloc ca pierd bani in ea . Am luat o masina buna . Și dacĂŁ o sa devin pasionat probabil o sa investesc mai mulți bani intr-o masina mai tare și mai rapida . Chiar m-as bucura sa se ĂŽntâmple asta .

Am un prieten ce a luat un e39 cu 5500 euro și a bĂŁgat minim 30 000 euro in ea . Și nu are nici un regret .

  • Like 2
  • De acord! 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Si eu am luat masina la 1an/20k km, cu garantie. 9 ani mai tarziu o am tot pe aia, are 176k acum (deci in 9ani si ceva am facut 150k, aproximativ). M-am inteles foarte bine cu ea si imi place si acum, doar ca a venit un bebe si se cam simte nevoia de ceva mai mare, care cu siguranta va fi tot bmw si tot in aceleasi conditii luata.

Personal nu sunt genul care sa invarta toata ziua la masini - daca nu am avut probleme cu ea si masina mi-a multumit nevoile, am pastrat-o.

  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu am luat masina la 1an/20k km, cu garantie. 9 ani mai tarziu o am tot pe aia, are 176k acum (deci in 9ani si ceva am facut 150k, aproximativ). M-am inteles foarte bine cu ea si imi place si acum, doar ca a venit un bebe si se cam simte nevoia de ceva mai mare, care cu siguranta va fi tot bmw si tot in aceleasi conditii luata.

Personal nu sunt genul care sa invarta toata ziua la masini - daca nu am avut probleme cu ea si masina mi-a multumit nevoile, am pastrat-o.

 

Exact . Daca o iei pana in 2 ani vechime deja s-a facut deprecierea cu 30-40 % si ramai cu o masina de incredere .

Nici pe mine nu o sa ma mai intereseze vreme indelungata sa o schimb si poate nici nu o sa o mai vand .

Inca mai trebuie sa ma obisnuiesc cu ea . Suspensia ii este f rigida . Simt toate denivelarile din sosea .

Edited by AAC
  • Like 2
  • De acord! 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Apple CarPlay poti lua direct din magazinul Connected Drive pentru 300 de euro, licenta pe viata sau din surse "neoficiale" undeva pe la 100 de euro.

 

 

Din Connected Drive (DE sau UK) se poate comanda doar daca masina are pre-echiparea necesara. Asta e varianta ideala, daca masina are dotarile necesare, CarPlay apare disponibil ca si optiune de a fi cumparata.

In caz contrar, daca e nevoie de antena de wi-fi, ma indoiesc ca se mai poate cu 100 de euro...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Diferenta intre o masina cu uzura (care se mai strica), si una mai noua, care mai duce inca mult si bine e timpul pierdut.

 

Ca iei una mai veche, si o repari anual cu cate ceva (fie si amortizoare, fie si ceva la motor), pierzi bani (dar poate nu ca la una noua care pierde prin devalorizare), dar mai ales pierzi timp, asociat cu stress.

 

Vesticii au inteles asta, si vad ca si unii romani.

 

Felicitari pt achizitie!

  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Diferenta intre o masina cu uzura (care se mai strica), si una mai noua, care mai duce inca mult si bine e timpul pierdut.

 

Ca iei una mai veche, si o repari anual cu cate ceva (fie si amortizoare, fie si ceva la motor), pierzi bani (dar poate nu ca la una noua care pierde prin devalorizare), dar mai ales pierzi timp, asociat cu stress.

 

Vesticii au inteles asta, si vad ca si unii romani.

 

Felicitari pt achizitie!

 

Felicitari! Masina e frumoasa.

Dar oare, nu merita mai mult sa iei un G20? Cred ca daca mai puneai 2-3 mii, te incadrai si o luai si in garantie.

Just sayin'. F-urile isi vor pierde accelerat din valoare.

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Felicitari! Masina e frumoasa.

Dar oare, nu merita mai mult sa iei un G20? Cred ca daca mai puneai 2-3 mii, te incadrai si o luai si in garantie.

Just sayin'. F-urile isi vor pierde accelerat din valoare.

 

Era un g20 m paket la 40000 euro și nu mi-l permiteam .

Era un g20 sport line la 37000 si aia 6 mii contau.

Inițial 25 mii era plafonul și a urcat la 27 k , 29 k și in final 31k.

Sincer nu ĂŽmi pare rau ca ĂŽmi place cum arata și e ca noua .

Da ma uit dupĂŁ g20 când vad unul pe strada și ĂŽmi plac f mult .

La inceput credeam ca nu se conduce fain cu x drive și acum incep sa vad ca x drive defapt e f bun .

Ămi place masina , a fost f scumpa , și aici pe forum feedbackul a fost puțin negativ și da aveți Și voi dreptate .

Pt mine din moment ce masina e ca noua , se conduce ca noua , interiorul e ca nou , nu are zgârieturi și e tehnic perfect , e perfect și pt mine .

  • Like 2
  • De acord! 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Mie unul nu mi se pare ca au dreptate cei care isi dau cu parerea despre pretul de achizitie. Si eu am fost intr-o situatie foarte asemanatoare cu a ta, am urcat in buget, am facut acceasi alegere si as face-o oricand din nou.

 

Am masina de aproape doi ani, inca mai are garantia/asigurarea extinsa, sau cum s-o numi ea.

 

Faptul ca eu imi asum constient o pierdere prin devalorizarea masinii, in schimbul unui confort (sau lipsa de griji) pe care nu il poti avea cu o masina de 180-200k km, e fix problema mea. ca si tine am cantarit avantajele si dezavantejele si asta a fost concluzia, ca o astfel de masina merita cu varf si indesat.

 

deci ar trebui sa iti pese mai putin de parerile rautacioase...

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mie unul nu mi se pare ca au dreptate cei care isi dau cu parerea despre pretul de achizitie. Si eu am fost intr-o situatie foarte asemanatoare cu a ta, am urcat in buget, am facut acceasi alegere si as face-o oricand din nou.

 

Am masina de aproape doi ani, inca mai are garantia/asigurarea extinsa, sau cum s-o numi ea.

 

Faptul ca eu imi asum constient o pierdere prin devalorizarea masinii, in schimbul unui confort (sau lipsa de griji) pe care nu il poti avea cu o masina de 180-200k km, e fix problema mea. ca si tine am cantarit avantajele si dezavantejele si asta a fost concluzia, ca o astfel de masina merita cu varf si indesat.

 

deci ar trebui sa iti pese mai putin de parerile rautacioase...

 

 

Tot ce a contat pt mine a fost sa iau o masina buna aproape noua ca sa fiu sigur ca nu am probleme și defecțiuni .

Chiar ĂŽs multumit de decizia luatĂŁ .

  • Like 2
  • De acord! 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos! Bucura-te de masina, pt ca tu o conduci, nu ceilalti care isi dau cu parerea. Folia pe geamuri ii va schimba foarte mult aspectul, acum pare ca nu are nimic pe geamurile spate.

 

Iar pt cei care zic ca nu merita o masina noua / aproape noua, am o intrebare: daca nimeni nu mai cumpara masini noi, voi de la cine mai cumparati sh-urile? La un sh cu 150-200.000km dupa ce o cumperi tot trebuie sa schimbi ceva brate, bucse, lantul la motor, uleiul la cutie sau altele (care se aduna mai ales daca vrei sa pui piese originale bmw), iar peste 5 ani, la revanzare, iar va exista o diferenta de pret. Si cum a zis un coleg mai sus, timpul pierdut prin service-uri pentru unii chiar conteaza (sa nu mai zic de multitudinea de dorei de prin service-uri).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.