Jump to content

F30 320D X-Drive 02/2018


AAC

Recommended Posts

Posibil sa fac asa . Ăntre timp caut jante pe 18 originale de m pachet , nu m-ar deranja sa iau exact modelul pe care ĂŽl am deja pe masina . Am gĂŁsit cam la 1000 euro 4 bucati , second hand . DacĂŁ gasesc ceva in zona mea merg sa le vad .

DupĂŁ ce am montat cauciucurile de iarna masina e mult mai confortabila , chiar se simte diferenta .

De acum incolo conduc incet , pe autostrada maxim 130 .

Cauciucurile ce le aveam de vara le-am luat aproape noi , aveau 28 mii km si eu ĂŽntr-un an si 5 luni le-am uzat total din cauza stilul de condus , iar asta se plĂŁtește .

  • De acord! 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ma tenteazĂŁ sa cumpar un w124 1990.

Am gĂŁsit una care din 1990 pana in 1995 a avut un proprietar in Germania și din 1995 pana acum a avut un proprietar belgian de la care cumpar masina . Cere 4250 negociabil pe ea. Nu are dotĂŁri sau ac , doar ABS . Motorul 2.0 75 cai fĂŁrĂŁ turbo. Ceea ce e tare la ea e ca nu are rugina și funcționeazĂŁ technic perfect. E ĂŽnscrisĂŁ autovehicul istoric și asigurarea e 100 euro pe an și impozitul 150 euro .

Sambata merg sa o vad . Ma gandesc serios sa o iau .

02864-C5-B-08-C2-4-D59-9-AB3-5-BA40-CF73-DDD.jpg

 

1-B4-EE8-D9-D0-A6-4-B23-AF23-E3-BBBEA56-BD1.jpg

 

1-E9-E4-EFC-A2-B1-4-C93-93-F9-454-C03041263.jpg

 

2281-A8-B0-3942-4145-AA9-F-60712-A3-C05-B6.jpg

 

5-B7-F8-DE4-B075-4674-99-B4-2-A6-A93-C0076-E.jpg

 

62-FEC407-6-B8-B-4392-9-C2-F-90-D54-D09-D340.jpg

 

6-C837567-4-ADC-4-FF2-B167-643-FED5-F4-CED.jpg

 

7-C858-CF6-0-A9-D-40-CC-89-C8-A7319-A86-EE90.jpg

 

7-D4715-DE-5444-4305-9-DF4-A7-A2880-AF85-C.jpg

 

881-D17-E5-201-A-4-A8-A-BBEC-87-F38-CD0-A3-D0.jpg

Edited by AAC
  • Like 1
  • De acord! 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ma tenteazĂŁ sa cumpar un w124 1990.

Am gĂŁsit una care din 1990 pana in 1995 a avut un proprietar in Germania și din 1995 pana acum a avut un proprietar belgian de la care cumpar masina . Cere 4250 negociabil pe ea. Nu are dotĂŁri sau ac , doar ABS . Motorul 2.0 75 cai fĂŁrĂŁ turbo. Ceea ce e tare la ea e ca nu are rugina și funcționeazĂŁ technic perfect. E ĂŽnscrisĂŁ autovehicul istoric și asigurarea e 100 euro pe an și impozitul 150 euro .

Sambata merg sa o vad . Ma gandesc serios sa o iau .

02864-C5-B-08-C2-4-D59-9-AB3-5-BA40-CF73-DDD.jpg

 

1-B4-EE8-D9-D0-A6-4-B23-AF23-E3-BBBEA56-BD1.jpg

 

1-E9-E4-EFC-A2-B1-4-C93-93-F9-454-C03041263.jpg

 

2281-A8-B0-3942-4145-AA9-F-60712-A3-C05-B6.jpg

 

5-B7-F8-DE4-B075-4674-99-B4-2-A6-A93-C0076-E.jpg

 

62-FEC407-6-B8-B-4392-9-C2-F-90-D54-D09-D340.jpg

 

6-C837567-4-ADC-4-FF2-B167-643-FED5-F4-CED.jpg

 

7-C858-CF6-0-A9-D-40-CC-89-C8-A7319-A86-EE90.jpg

 

7-D4715-DE-5444-4305-9-DF4-A7-A2880-AF85-C.jpg

 

881-D17-E5-201-A-4-A8-A-BBEC-87-F38-CD0-A3-D0.jpg

E scumpa avand in vedere ca e cheala. Eu am 5 w124 :))

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am venit la service sa schimb plĂŁcuțele fata și spate și am dat de oferta asta la roti de iarna. Când ma gândesc ca am dat 900 euro pe 4 Continentaluri și acum vad set complet cu roti Pirelli sotto zero winter 240 cu tot cu jante pe 18 la doar 1340 euro. Ma gândesc sa le cumpĂŁr .

Au zis ca cineva le-a comandat , a platit avansul și nu le-a mai vrut. Au și senzori presiune roti . Oare ce sa fac ? O sa am nevoie la vara de jante . Astea sunt intr-o singura dimensiune.

 

4-C7-B5-FF6-03-A9-44-DC-9886-80677-AD3-F221.jpg

 

B8-CFF568-6-AB7-418-E-93-D9-54-F7-FA95-F948.jpg

Edited by AAC
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt expirate, daca s ar respecta legea ĂŽntocmai ar trebui sa ĂŽți de a amenda sau sa ĂŽți ia talonul din cauza vechimii. Desigur nu este cazul pentru ca sunt altii cu anvelope de 15 ani, dar e un motiv pentru care sunt asa ieftine, in afara de ala care ti l au spus ei.

 

Clar ei au pus anvelopele astea pe jante, ca nu cred ca din 2017 au fost comandate si nevândute jantele. Asa ca sa se scape si de anvelopele astea vechi de pe stoc pe care oricum nu le mai ia nimeni.

 

Fa le o oferta doar pentru jante sau mai ĂŽncearcĂŁ sa scoți ceva, spune le ca știi ca anvelopele sunt puse pe jante din cauza ca oricum nu le mai ia nimeni.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Anvelopele le arunci, deja sunt plastic dupa 6 ani, mai ales ca sunt de iarna.

 

Totusi rãmân jantele noi cu senzori presiune.

 

Sunt expirate, daca s ar respecta legea ĂŽntocmai ar trebui sa ĂŽți de a amenda sau sa ĂŽți ia talonul din cauza vechimii. Desigur nu este cazul pentru ca sunt altii cu anvelope de 15 ani, dar e un motiv pentru care sunt asa ieftine, in afara de ala care ti l au spus ei.

 

Clar ei au pus anvelopele astea pe jante, ca nu cred ca din 2017 au fost comandate si nevândute jantele. Asa ca sa se scape si de anvelopele astea vechi de pe stoc pe care oricum nu le mai ia nimeni.

 

Fa le o oferta doar pentru jante sau mai ĂŽncearcĂŁ sa scoți ceva, spune le ca știi ca anvelopele sunt puse pe jante din cauza ca oricum nu le mai ia nimeni.

 

O sa le propun 1000 euro . Și așa la prețul asta jantele costa bani și senzori sunt 300 euro

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Cele de iarna le poti folosi chiar o viata de om...daca sunt depozitate corect.

Alea deja sunt "plastic" dupa 6 ani, nu mai fiti voi viteji cu 10 ani. Foloseste tu anvelope de iarna (nu de vara) cu dot vechi de 10 ani si lasa-ne impresii. Mai bune vor fi cele de vara :))

Eu am observat ca dupa 3 ani anvelopa de iarna deja incepe sa devina casanta, se intareste si le folosesc 3 luni pe an, restul stau in parcarea subterana la temperatura constanta. La 10 ani... :))

Edited by Alexandru'
Link to comment
Share on other sites

Am vazut si eu ca Michelin spune 10 ani, desi mie 10 ani imi suna prea mult.

 

Cele de vara le uzez in 4 ani... sa spunem 5 ani daca le tin pana se uzeaza la maxim si ajung la 'martorul' de uzura.

 

Alea de iarna, le-as termina in vreo 7 ani, hai 8 ani daca le tin si pe ele pana la martorul de uzura, insa nu ar mai fi eficiente.

Este drept ca orice masina am avut-o 4-5 ani, deci nu a fost cazul.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

E amuzant ca se vorbeste despre anvelope vechi de 10 ani, dar cand se duc sa-si cumpere anvelope, fac crize in fata vanzatorului cand li se livreaza anvelope cu dot mai vechi de 1-2 luni fata de data achizitiei, nu mai pomenim de ani :)).

Asta cu 10 ani e la fel ca uleiul lifetime din cutiile bmw...lifetime daca nu traiesti mult.

In fine...pareri documentate din google, ca in realitate...

Edited by Alexandru'
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cele de iarna le poti folosi chiar o viata de om...daca sunt depozitate corect.

Alea deja sunt "plastic" dupa 6 ani, nu mai fiti voi viteji cu 10 ani. Foloseste tu anvelope de iarna (nu de vara) cu dot vechi de 10 ani si lasa-ne impresii. Mai bune vor fi cele de vara :))

Eu am observat ca dupa 3 ani anvelopa de iarna deja incepe sa devina casanta, se intareste si le folosesc 3 luni pe an, restul stau in parcarea subterana la temperatura constanta. La 10 ani... :))

 

Deci e mai valabila parerea ta cvasianonima decat a celor de la Michelin, care produc anvelope si au totodata interesul sa le si vanda.

Link to comment
Share on other sites

Cavaliere, faptul ca un producĂŁtor de anvelope spune ca anvelopele lui pot tine pana la 10 ani, cum ti se pare? Când legea spune ca 3-5 ani, nu mai țin minte. E normal sa facĂŁ reclama buna la produsul lui si cine ĂŽl poate contrazice? Daca face explozie anvelopa dupĂŁ 8 ani, ĂŽși asuma micheline vina? Poți dovedi ca a fost anvelopa de vina?

 

La asta se refera Alexandru, eu țin anvelopele de iarna sau vara 4-6 ani, cele de vara le am schimbat când au fĂŁcut 5 ani, ĂŽnsĂŁ aveau 3-4 mm, mai mergeau un sezon sincer, dar nu am vrut. Cele de iarna au dot 2015 ĂŽnsĂŁ mai au vreo 5-6 mm carne, le țin iarna asta si probabil si iarna viitoare, dupa le schimb. Dar nu mi iau anvelope premium, iau anvelope low cost chinezești, ĂŽnsĂŁ noi cu dot din anul curent si dau 1200 lei pe setul de 245/40/18. Imi permit sa le schimb la 4-5 ani, dar daca as da 3000 lei sau mai mult pe niste anvelope premium, nu mi ar fi asa simplu sa dau sumele astea o data la 4-5 ani.

 

PĂŁrerea mea ca anvelopa ĂŽși pierde foarte mult din “ proprietĂŁți “ cu trecerea timpului. Dintre o anvelopa premium veche ca si dot, dar nefolosita, prefer China noua ca si dot si nefolosita.

Link to comment
Share on other sites

E amuzant ca se vorbeste despre anvelope vechi de 10 ani, dar cand se duc sa-si cumpere anvelope, fac crize in fata vanzatorului cand li se livreaza anvelope cu dot mai vechi de 1-2 luni fata de data achizitiei, nu mai pomenim de ani :)).

Asta cu 10 ani e la fel ca uleiul lifetime din cutiile bmw...lifetime daca nu traiesti mult.

In fine...pareri documentate din google, ca in realitate...

Deci parerile documentate din Google cum le zici tu aka ce zice o firma ce face cauciucuri de 100 de ani, sunt mai proaste decat parerea lui Alexandru bazata pe realitatea lui individuala.

E bine de stiut, cand ai nevoie de experti, accesezi forumurile ca sunt pline de ei.

Edited by cavaliere
Link to comment
Share on other sites

Deci parerile documentate din Google cum le zici tu aka ce zice o firma ce face cauciucuri de 100 de ani, sunt mai proaste decat parerea lui Alexandru bazata pe realitatea lui individuala.

E bine de stiut, cand ai nevoie de experti, accesezi forumurile ca sunt pline de ei.

 

Eram sigur ca asta o sa zici :)).

Informeaza-te in continuare de pe google, si neaparat anvelope de 10 ani depozitate corect (adica sa le mangai si sa le canti zilnic).

N-are rost sa-mi bat capul cu unul care sustine ca o anvelopa de 10 ani are aceleasi proprietati ca una proaspat produsa. Michelin are interesul sa vanda, e marketing, dar na, e greu.

Ti-ai cumparat vreodata anvelope noi? Nu e nevoie sa-mi raspunzi :))

Cu siguranta n-ai pus mana in viata ta pe o anvelopa noua si s-o compari cu una care are ceva ani, altfel n-ai mai bate campii pe aici cu michelin si opinia lor.

Edited by Alexandru'
Link to comment
Share on other sites

Eram sigur ca asta o sa zici :)).

Informeaza-te in continuare de pe google, si neaparat anvelope de 10 ani depozitate corect (adica sa le mangai si sa le canti zilnic).

N-are rost sa-mi bat capul cu unul care sustine ca o anvelopa de 10 ani are aceleasi proprietati ca una proaspat produsa. Michelin are interesul sa vanda, e marketing, dar na, e greu.

Ti-ai cumparat vreodata anvelope noi? Nu e nevoie sa-mi raspunzi :))

Cu siguranta n-ai pus mana in viata ta pe o anvelopa noua si s-o compari cu una care are ceva ani, altfel n-ai mai bate campii pe aici cu michelin si opinia lor.

Tocmai ca Michelin vrea sa vanda, insa tot ei spun ca durata de viata e de pana la 10 ani.

Deci ai o fractura de logica, iar daca nu o vezi, atunci ai nevoie si de un oftalmolog bun.

Si ca sa iti raspund totusi, tocmai ce am luat anvelope de iarna de 2000 euro.

Ai impresia ca nu iti poti exprima parerea ta de expert fara sa aduci in discutie potenta financiara?

Faptul ca ti-ai luat gume noi te califica automat la rangul de guru? Ai ceva studii in domeniu sau te bazezi doar pe simtul tactil? Daca pui trei emoticoane in plus nu accentuezi nimic.

Si am incheiat polemica, sunt obisnuit cu atotcunoscatorii forumurilor.

Cineva sa stearga comentariile, ca facem topicul colegului ilizibil.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.