Jump to content

F30 320D X-Drive 02/2018


AAC

Recommended Posts

Deci prețul jantelor e Ok? Merita sa le iau ? Am deja de iarna.

Pata de ulei de pe grup ce sa fac cu ea ? Sa schimb garniturile ? Cu manopera vreo 500 euro.

Anul asta total a intrat in masina 4000 euro . E costisitoare mentenanța .

Prețul la schimbul plĂŁcuțelor cum vi se pare ?

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Scurgerea de ulei e de la grup? Așa pare. Nu te panica, dar trebuie sa o rezolvi. Exista un kit de garnituri care se schimba și apoi se completeazĂŁ la nivel uleiul din grup. Ideea e ca dacĂŁ picura tare nu e ok sa mergi așa ca poți strica grupul, dar pare doar umed deocamdatĂŁ.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Scurgerea de ulei e de la grup? Așa pare. Nu te panica, dar trebuie sa o rezolvi. Exista un kit de garnituri care se schimba și apoi se completeazĂŁ la nivel uleiul din grup. Ideea e ca dacĂŁ picura tare nu e ok sa mergi așa ca poți strica grupul, dar pare doar umed deocamdatĂŁ.

 

Da. Este grupul . Prima defecțiune la ea . Luni imi spune cât costa ĂŽnlocuirea garniturilor

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Eu sincer nu te inteleg,ai anvelope noi de iarna dar vrei sa cumperi rotile alea cu gume vechi de 5 ani(probabil de aia au fost refuzate )tot de iarna sa ce?mai bine banii aia ĂŽi aloci unor anvelope de vara si iti mai raman si de o butelie buna de vin.

 

Eu am nevoie de jante și senzori pt a pune cauciucuri noi premium de vara .

Oricum trebuie sa cumpĂŁr jante și senzori presiune , și astea mi se par la preț bun și sunt noi . Ăntrebarea e dacĂŁ se renteazĂŁ sa le iau la banii astia .

0-BE003-AF-8-A2-C-4-B3-D-BAA2-4-D873814-C296.jpg

 

39207-E66-990-A-4-A09-9832-AA1689-C9-CCC7.jpg

 

DECA5687-46-B5-42-B6-900-F-38-DBFCCB21-EC.jpg

 

Astea le-am luat de 2-3 luni cu 900 euro toate 4 . Din pĂŁcate sunt in 2 dimensiuni . Erau bune jantele astea de vara. Dar dacĂŁ iau jantele celelalte le țin așa intr-o singura dimensiune pt vara .

Edited by AAC
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

E zic ca merita, uite aici: https://www.bavauto.ro/jante-roti-bmw-mini/jante-bmw/36116865157. O singura janta costa undeva la 430€, un set complet ar fi 1720€.

Plus senzori 300 euro . Era fain dacĂŁ erau in 2 dimensiuni . Poate zic acum o prostie și imi sare lumea in cap ca zic o blasfemie. DacĂŁ le iau și le pun pe masina și merg cu ele iarna vara pana le distrug . Ce ar fi ? Apoi cumpĂŁr cauciucuri noi de vara și aia e .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Nu ar fi nimic rĂŁu. Sincer mi se pare o idee buna ( dacĂŁ ești conștient de limitĂŁrile unei anvelope de iarna pe timpmde vara), ținând cont câta risipa de cauciuc se face in lume. FĂŁrĂŁ mișto. DacĂŁ mergi normal, nu vĂŁd ce probleme ar fi. Și dacĂŁ o sa ti se para ca nu sunt ok, le schimbi cu unele de vara și aia e.
Link to comment
Share on other sites

Nu ar fi nimic rĂŁu. Sincer mi se pare o idee buna ( dacĂŁ ești conștient de limitĂŁrile unei anvelope de iarna pe timpmde vara), ținând cont câta risipa de cauciuc se face in lume. FĂŁrĂŁ mișto. DacĂŁ mergi normal, nu vĂŁd ce probleme ar fi. Și dacĂŁ o sa ti se para ca nu sunt ok, le schimbi cu unele de vara și aia e.

 

Luni iau o decizie cu jantele . Și asta e o varianta . Am grija cum merg și asta e . DacĂŁ erau atunci când mi-am luat continentalurile , sincer nici nu mi-ar fi pasat ca au 5 ani și mergeam doar iarna cu grija cu ele .

Continentalurile ce le am sunt perfecte la frânare și pe apa. Masina sta lipita de asfalt . In principiu le iau pt ca sunt noi și au senzori și prețul e perfect . Le-am zis ca le dau o mie având in vedere vechimea anvelopelor și au spus ca imi zic luni dacĂŁ mai fac discount . Pana la urma anvelopele sunt Pirelli și bĂŁnuiesc ca au fost depozitate corespunzĂŁtor.

 

Referitor la grup și transpirațiile de ulei , asta ma nelinisteste . Tot luni imi comunica prețul estimativ . La caserie a fost chiar proprietara reprezentantei și 2 ore cât am stat acolo am povestit cu ea , mi-am dat seama ca e a ei dupĂŁ ce am intrat pe site și am vazut ca ea e concesionara . I-am multumit ca mi-a permis in garaj și eu am cerut sa fie ridicatĂŁ masina sa ma uit pe sub ea , a zis ca ei nu au vazut pt ca ei au verificat exact pt ce am mers eu la ei . A zis ca dacĂŁ aveam garantie era gratis reparația . UrmĂŁtoarea masina va fi cumpĂŁratĂŁ de la ei și i-am spus sa ma anunțe când au discounturi mari .

 

Ma tot gândesc oare ieșirea in decor din Septembrie și bordura luatĂŁ nu au afectat grupul ? DacĂŁ repar și reapar transpirațiile de ulei ?

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

O sa patineze in multe situații in care nu ar fi patinat, pĂŁrerea mea. Plus zgomotul, plus faptul ca nu se recomanda viteze mari cu aceste anvelope.

 

Pai mĂŁcar un an sa tina sa le distrug sa pot pune noi de vara pe ele . Mers incet , deja nu mai merg deloc tare cu masina având in vedere costul ĂŽntreținerii .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

nu cred ca are legatura iesirea in decor cu scurgerea de ulei de la grup, la 2 bmw-uri diferite am fost nevoit sa schimb aceste garnituri si nu am iesit in decor cu niciunul dintre ele.

@WIN60, da, e clar ca existe aspecte obiective in favoarea anvelopelor de vara. Vara e de preferat sa mergi cu anvelope de vara, nimic de discutat aici.

 

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca are legatura iesirea in decor cu scurgerea de ulei de la grup, la 2 bmw-uri diferite am fost nevoit sa schimb aceste garnituri si nu am iesit in decor cu niciunul dintre ele.

@WIN60, da, e clar ca existe aspecte obiective in favoarea anvelopelor de vara. Vara e de preferat sa mergi cu anvelope de vara, nimic de discutat aici.

 

Cât te-a costat ? Mecanicul mi-a zis cam 500 euro estimativ .

Asta mie grija momentan .

 

win60 zice bine de anvelope , ĂŽnsĂŁ dacĂŁ iau jantele alea cu acele cauciucuri vechi , atunci ar trebui sa le uzez pana trebuie sa le schimb , mers ĂŽncet și cu grija și vĂŁzut cât tin iarna și vara . DacĂŁ le dau jos și pun de vara ce fac eu cu ele ca nu le cumpara nimeni , logic ar fi sa le folosesc pana când le pot schimba , altfel nu se justifica sa le arunc la gunoi de noi , totuși valoreazĂŁ ceva .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Kitul de garnituri a fost in jur de 500 RON. Nu mai stiu manopera cat a fost, dar stiu ca am plĂŁtit in total 2300 RON acum 2 ani și am schimbat și niște bucși de prindere a grupului, toate piesele pe original și service-ul e fosta reprezentanta bmw. Nu cunosc prețurile din strĂŁinĂŁtate ca sa ĂŽmi dau cu pĂŁrerea dacĂŁ 500€ e mult sau putin, dar eu am plĂŁtit atunci echivalentul a vreo 600€ și am rezolvat mai multe.
Link to comment
Share on other sites

18-A3601-A-B891-454-F-9-A41-3-DDF6-D6-DE929.png

 

481 euro lacrimarea cardanului la bmw . Tot la ei o fac.

 

4100 euro setul de roti style 400m și 441 m cu cauciucuri runflat de vara și senzori .

 

Cred ca le iau alea 405 cu 1350 euro ca altele noi la banii asta nu mai prind și merg cu cauciucurile alea cât țin . Poate o sa am surpriza sa ma tina 3 ani iarna vara :))

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Anul asta in Belgia nu a fost vara , 15-20 grade , vânt și ploaie . DacĂŁ a fost soare 3 sapt e mare lucru .

Deci teoretic la vremea de aici poți merge doar cu cauciucuri iarna.

Nu mai merg in concedii in ro cu masina mea , ori iau Skoda pĂŁrinților 2018 , ori imi ĂŽnchiriez și ies mult mai bn .

DupĂŁ plĂŁcute 600 eur și reparația grupului 480 euro nu mai pot plĂŁti ĂŽncĂŁ 1340 și pe jante . Deja masina mi-a mâncat prea mulți bani anul asta . O sa merg cu cauciucurile mele de iarna și vara . DacĂŁ nu mai merg in ro cu masina fac cu ea maxim 12-15 mii km anual .

Total 4500 am bĂŁgat in ea anul asta , ceea ce mi se pare extrem de mult și nu se merita . Service și schimburi minimale ii mai fac si sa mai pot merge cu ea fĂŁrĂŁ incidente ĂŽncĂŁ 3 ani când imi iau alta si asta e .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat garniturile și uleiul la grup spate , cost 491 euro .

DupĂŁ incidentul cu bordura , asigurarea nu mi-a mai zis nimic și eu l fel , ieri ĂŽnsĂŁ am primit un mail sa ĂŽl semnez și sa scriu datele de cont bancar . Reparația la bmw a fost estimatĂŁ la 1800 euro și s-ar putea Casco sa ĂŽmi transfere suma pt a o repara in regim propriu . Ar fi o surpriza placuta asta .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Am recitit mail-ul și s-ar putea sa primesc bani. Vroiam sa vopsesc unde am 2 zgârieturi și la

Bmw mi-au fĂŁcut evaluare la 1800 euro . Deja sunt 3 -4 luni distanta de când am deschis dosarul pe Casco . Am și uitat .

95-FACA61-0719-47-A3-BB70-20744-E7-C77-BF.jpg

Edited by AAC
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Nu mi-am mai putut recupera contul după update .

Am primit de la asigurare 1351 euro in cont pt incidentul de anul trecut .

Din păcate in acest week end mi-a sarit o pietricica și mi-a crăpat parbrizul . 822 euro costa unul nou pus la bmw. Trebuie sa fac luna ce vine itp-ul și sunt obligat sa schimb parbrizul acum .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

As dori un sfat dacă se poate . 
am buget 1500-2000 euro și vreau jante pe 18 și sa cumpăr 4 cauciucuri de vara noi runflat . Stiu sigur ca voi cumpara 4 cauciucuri premium runflat . 

Oare se merita sa iau jantele second de pe eBay sau 2dehands ?

Dacă iau jante noi no name la 200-250 euro bucata vor fi de slaba calitate ?

Inca ma tot gândesc la jantele alea cu cauciucuri de iarna Pirelli dot 2016 cu 1340 euro inclusiv senzori aer.

Nu vreau sa imi distrug continental-urile astea noi de iarna , sunt sigur ca dacă am 2 seturi o sa ma tina 4-5 ani . 


 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.