Jump to content

Apelare garantie cauciucuri noi


Recommended Posts

Salutari!

 

As vrea sa va cer un sfat. Speta: anul trecut am achizitionat de la Autoserv Lujerului (partener Euromaster) 4 anvelope Dunlop Sport Maxx RT2 (225-55-R17) ptr F10-le din semnatura. La montare mi s-a spus ca am 2 jante usor deformate si ca ar trebui sa le indrept. Avand in vedere ca masina e din 2013, nu mi s-a parut nimic deplasat, am zis ca le rezolvam ulterior (erau la final de program la acel moment). La drum lung, pe autostrada, am sesizat (doar intre 110-130 km/h) o usoara vibratie. Avand in vedere ca am mers mai mult prin oras, am uitat rapid de ele. In iarna mi-am pus cauciucurile de sezon si primul bec mi s-a aprins cand la drum lung, am sesizat ca nu am nici o vibratie.

 

Acum cateva luni mi-am pus la loc cauciucurile de vara si iarasi, la drum lung, mici vibratii. Am verificat toate jantele si sunt perfect drepte, fara nici o deformare. Discurile de frana sunt toate noi iar articulatiile au fost schimbate in ultimul an cam toate. La ultima echilibrare am observat ca 2 din cauciucuri au o usoara bataie pe verticala => m-am hotarat sa apelez la garantie.

 

La Autoserv (dupa ce m-au plimbat de la unul la altul, autentic romaneste) mi-au spus ca procedura este: le verifica local, daca au probleme atunci le dau inapoi la furnizor, acesta le face constatarea si imi da apoi verdict. Evident intre timp am nevoie de alte 4 anvelope (deci probabil mi le pun pe cele de iarna si o las nemiscata pana la verdict). Desigur la final au tinut sa-mi sublinieze ca defapt mie imi trebuie cauciucuri runflat, ca doar e BMWeu si toate vin cu runflat din fabrica. Asta desi au fost perfect confortabili ca la vanzare sa imi recomande si sa imi dea non-runflat :rolleyes: .... "ca-s mult mai comode".

 

Intrebare: Din experienta voastra, merita efortul? Am vreo sansa de succes (dupa 1 an de la achizitie) sau mai mult imi pierd timpul (din nou, in stilul de business autentic romanesc)?

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am schimbat o anvelopa pe garantie. Am cumpărat 4 anvelope Continental de pe anveloshop pentru fosta mașina și tot pe la 110-120 km/h simțeam vibrații. Am trimis prin curier o anvelopa, pe care o bănuiam eu ca e deformata, și intr-adevăr după expertiza făcuta mi-au înlocuit-o. De vibrații nu scăpasem total, cred ca mai era o anvelopa deformata, pe care cu siguranța mi-ar fi schimbat-o. Dar am rămas fără mașina și am vândut rotile așa.

 

In concluzie merita sa te zbați sa le înlocuiești pe garantie. Stai liniștit ca nu pierde nimic furnizorul, totul e suportat de producatorul anvelopelor. Iar faza cu non-runflat pe F10 nu are nicio relevantă, din moment ce multe F10-uri au venit din fabrica fără runflat, dar cu kit de pana.

Edited by toffefe
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Depinde de fiecare serie in parte, pe seria mea E60 are runflat si asa mai departe, daca e sa ti verifice seria pot sa vada daca trebuie sau nu runflat ĂŽnsĂŁ cum ai zis si tu, la vânzare a fost totul bine cu non runflat, la garanție e o problema, daca era ceva trebuia sa ti specifice in scris daca nu verbal, ca nu ti pe recomanda deoarece s ar putea sa ai vibrații, etc.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Fiecare Bmw dupĂŁ serie ĂŽți spune cu ce a venit de fabric, model jante si anvelope.. la mine apar run flat style ***. Ca vine același model cu non runflat e altceva, ĂŽnsĂŁ daca pe seria de șasiu mașina a venit cu runflat se fabrica teoretic tot runflat trebuie pus.

 

Nu mananca cacat, Însã ar fi trebuit sa i spuna asta de la Început si nu acum când are probleme cu anvelopele.

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru feedback. O sa incerc sa apelez la garantie, desi astazi m-au plimbat 30 minute de la unul la altul pentru ca nu pareau foarte convinsi ce au de facut. Imi este clar, insa, ca trebuie sa vin la ei cu un set de cauciucuri de rezerva in dotare, deoarece cel putin 2 vor fi trimise mai departe la furnizor pentru constatare si nu pot lasa masina acolo, trebuie sa o pot lua pe roti.

 

Sa speram ca va fi "straight forward" desi nu mi-au lasat impresia ca nu au de gand sa-mi testeze putin nervii :rolleyes: . Dar ii voi da curs imediat ce imi scot gumele de iarna din depozitare, ca se le am drept backup.

Link to comment
Share on other sites

Nu are nicio importanta cu ce a venit masina din fabrica. Atat timp cat pe un model se pot pune si runflat si normale si poti sa alegi cand iti configurezi masina, poti sa le schimbi intre ele dupa aceea. Ca nu e ca si cum daca pui runflat iti pun alte componente la suspensie sau la directie..
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Anvelopele tale suporta aproximativ 3 tone , masina ta nu cred ca sare de 2.5 tone ... deci aia cu runflat e vrajeala lor ... parca ar fi fabricate pentru alt model de masina ... iar bmw foloseste roti de tren :)

 

acum 2 ani am montat si echilibrat anvelope sh din import ( germania /elvetia ) ... din aproximativ 800-1000 bucati cam 3% erau usor deformate pe banda de rulare

 

in ultimul timp ( un an ) am montat/echilibrat circa 700-800 anvelope noi ... aproximativ 40-45% erau deformate pe banda de rulare din matrita

 

concluzia : tot ce ajunge in europa de est este de proasta calitate ... de la piese auto ... haine ... mancare ... etc

post-63180-0-92371700-1593497724_thumb.jpg

Edited by wtww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dar cum verifici daca sunt ok anvelopele, asta e ce m ar interesa pe mine.

 

Pe aparatul de echilibrat , nu e vorba de gramaj , daca are banda de rulare deformata sau fuleaza se vede imediat , eu prefer sa pun pe fata o anvelopa rotunda chiar daca a cerut mai mult gramaj

 

DAR !! CE AM OBSERVAT IN ULTIMUL TIMP ! ... cam toate masinile care sunt fabricate dupa 2010 sunt sensibile rau la anvelope sau jante usor strambe ! nu stiu de ce ... o fi din articulatie ... o fi din cauza casetelor de directie ( electrice ) ... nu stiu ce sa cred

Edited by wtww
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

acum 2 ani am montat si echilibrat anvelope sh din import ( germania /elvetia ) ... din aproximativ 800-1000 bucati cam 3% erau usor deformate pe banda de rulare

 

in ultimul timp ( un an ) am montat/echilibrat circa 700-800 anvelope noi ... aproximativ 40-45% erau deformate pe banda de rulare din matrita

 

concluzia : tot ce ajunge in europa de est este de proasta calitate ... de la piese auto ... haine ... mancare ... etc

 

Asta este putin cam trist, deoarece sansele de a-mi trimite altele in schimb, care sunt la fel de 'bune' sau chiar mai 'bune' sunt practic 50-50.

 

Eu cand le-am verificat la ultima vulcanizare, am verificat jantele initial, sa ma asigur ca problema nu este acolo, si apoi cu gumele pe jante. La 2 din ele, chiar si ochiul meu neformat, se putea vedea deformarea in momentul rotatiei.

 

Probabil ca voi merge saptamana viitoare cu ele la garantie deoarece abia pe final de saptamana imi vin inapoi cele de iarna. Sincer, nu am sperante mari de la ei, dar macar sa-i stresez putin daca nimic mai mult :shifty:

 

Si E60 urile sunt Nebunie pe direcție.. orice problema cat de mica la jante/anvelope si sistemul de suspensie/direcție, produce vibrații in volan sau caroserie.

 

Eu am avut/am pana in prezent 5 BMW-uri (E39, 2 E46, 2 F10), 2 VW-uri (Golf 6 si 7) si 1 Audi (A3). Pe toate le-am exploatat cel putin 1 an, zi de zi. Ce am observat este ca pe BMW se simte muuult mai usor orice imperfectiune in cauciuc/janta, mai ales pe puntea fata. Este posibil si din cauza directiei mai 'grele', dar e ceva ce am observat de fiecare data.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Probabil ca voi merge saptamana viitoare cu ele la garantie deoarece abia pe final de saptamana imi vin inapoi cele de iarna. Sincer, nu am sperante mari de la ei, dar macar sa-i stresez putin daca nimic mai mult :shifty:

 

 

Pana la urma ai facut ceva? Sunt curios. Si eu am problema similara si pana am citit la tine nu mi-am dat seama ca pot apela la garantie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.