Jump to content

Revizie Bmw f30 320d . Sugestie serviceuri rezonabile.


RduVlad

Recommended Posts

Prima data am facut o operatiune la un F30 al fratelui model de 136 cai 316d parca era nu ma pricepeam si am fost la Service T E A M cand am vrut sa stiu daca are Power Reduction. Mi-au spus ca da, si am fost la ei pt eliminare. Dupa masina mergea la fel, ca sa aflu ulterior ca nu i-au facut nimic si ca masina 316d atatia cai are....nu poti sa o duci in 190 cat e motorul de 2.0. Dupa aceasta experienta am ales sa merg la Bforce. Am avut de-a lungul a 6 ani 4 F10-uri si am facut reviziile numai la BForce. Preturi ok, am putut sta langa masina, mi-a fost facuta constatare generala gratuit , spalare de motor cu aparat special si uscare, si igienizare clima. Nu doar ii recomand, ci ma declar multumit de ei si niciodata nu m-am simtit tras in teapa intotdeauna am fost tratat ok. Preturile sunt cam asemanatoare la toti...+ - 100 lei, dar cand vine vorba de multumirea ta si siguranta masinii suma asta nu conteaza. Eu oricum nu fac revizia aceea full de aprox 1000 lei. Filtrul de combustibil il schimb o revizie da una nu, adica odata la 20.000km si polenul la fel. Piese OEM de calitate. Ca fapt divers, pana si la un Logan DCI o revizie de reprezentanta costa 750 lei. Nu contest ca nu mai sunt si alte service-uri ok, doar ti-am impartasit experienta mea cu ei. Edited by jonnyy_b
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

La revizie am primit spalarea cu un aspirator special care injecta sampon apoi usca cu aer fara sa frece nimic. Degresa foarte bine, am aproape 1 an de la revizie si inca arata foarte curat motorul. Bineinteles dupa spalarea propriuzisa i-am aplicat eu acasa o protectie de la

CarPro PERL Coat Plastic & Rubber Protectant. Nu stiu daca era promotie sau nu, nu am platit suplimentar. Suna si intreaba. Oricum nu fac separat operatiuni de spalare motoare...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La prima masina am inlocuit kitul de distributie, era din 2011 si facea zgomot. La alta niste brate fata si uleiul in cutie. La actuala decat revizia si curatare admisie , si uleiul in cutie urmeaza marti pe 15. Nu am facut alte lucrari majore deoarece nu am avut probleme cu ele.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Uite o selectie de filtre pentru un 118D

in afara de ulei si motorina unde aleg intre Mann/Mahle/Knecht/UFI/Purflux, aer si polen iau si de la Bosch, Filtron, Hengst/ valeo, Champion - in functie de pret

Ulei eu folosesc Ravenol VMP USVO, inainte am folosit Liqui Moly

 

si mai jos imagine cu cat ar fi costul unei revizii best buy

post-84068-0-51470300-1600792225_thumb.jpg

Edited by dismalskin
Link to comment
Share on other sites

Uite o selectie de filtre pentru un 118D

in afara de ulei si motorina unde aleg intre Mann/Mahle/Knecht/UFI/Purflux, aer si polen iau si de la Bosch, Filtron, Hengst/ valeo, Champion - in functie de pret

Ulei eu folosesc Ravenol VMP USVO, inainte am folosit Liqui Moly

 

si mai jos imagine cu cat ar fi costul unei revizii best buy

 

Cum e Liqui Moly?!?! Ma bate gandul ca la urmatoarea revizie sa pun si eu asa ceva. Mecanicul meu mi-a zis ca de ceva vreme doar asta foloseste atat la el in masina cat si la clientii care doresc acest lucru. Pana acum am folosit doar Original BMW 5W30. Nu pot spune ca am ceva importriva lui, dar daca cu cel de la Liqui, motorul este poate mai silentios, toarce mai bine, atunci de ce nu.

Link to comment
Share on other sites

Uite o selectie de filtre pentru un 118D

in afara de ulei si motorina unde aleg intre Mann/Mahle/Knecht/UFI/Purflux, aer si polen iau si de la Bosch, Filtron, Hengst/ valeo, Champion - in functie de pret

Ulei eu folosesc Ravenol VMP USVO, inainte am folosit Liqui Moly

 

si mai jos imagine cu cat ar fi costul unei revizii best buy

 

DE UNDE LE-AI CUMPARAT ?

Link to comment
Share on other sites

Cum e Liqui Moly?!?! Ma bate gandul ca la urmatoarea revizie sa pun si eu asa ceva. Mecanicul meu mi-a zis ca de ceva vreme doar asta foloseste atat la el in masina cat si la clientii care doresc acest lucru. Pana acum am folosit doar Original BMW 5W30. Nu pot spune ca am ceva importriva lui, dar daca cu cel de la Liqui, motorul este poate mai silentios, toarce mai bine, atunci de ce nu.

La Bmw l-am folosit doar prima 10-12000 km dupacare am fost curios sa vad cum este Ravenolul si am ramas la el.

Cu liqui moly am facut aproape 200.000 km pe ford si era peste Motul, Castrol si bineinteles Ford - asta inseamna silentios, nu consuma si isi pastra aceste proprietati pana spre 8-10000 km

 

DE UNDE LE-AI CUMPARAT ?

Screen-ul este pus de pe Targule de piese. De obicei verific cea mai buna oferta de pe:

epiesa/autohut/targul de piese (aceeasi firma)

autokarma

autodoc24 (aici gasesti ofete mai bunela la suspensie-articulatii, asta din ce am cautat eu pana acum )

 

 

Recomand FRK Service. Preturi mici, calitate si profesionalism. Vibe de reprezentanta (cititor de cheie, acces la baza de date BMW, salopete BMW, etc).

 

La preturi sunt similari cu Service Scream (Tezparii)/Bforce/APB (Service-uri specializate BMW);

la curatenie si imagine, da puncteaza bine

scriu in baza de date online, dar nu si in iDrive service history

Link to comment
Share on other sites

Daca aveti drum mergeti la ProLeasing Ploiesti. Au cele mai mici preturi dintre reprezentante, gen platesti 50-60 Lei in plus la o revizie fata de amatorii de prin Bucuresti (service t.e.a.m, bforce si alte panarame)

In bucuresti cei de la Filaret au cele mai bune preturi, putin peste cei din Ploiesti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca aveti drum mergeti la ProLeasing Ploiesti. Au cele mai mici preturi dintre reprezentante, gen platesti 50-60 Lei in plus la o revizie fata de amatorii de prin Bucuresti (service t.e.a.m, bforce si alte panarame)

In bucuresti cei de la Filaret au cele mai bune preturi, putin peste cei din Ploiesti.

 

Experienta mea cu Filaret a fost una dezamagitoare. Chiar nu as recomanda nicicui sa mearga acolo. Uleiul pus la ei era de super proasta calitate.

De ce sa mergi la reprezentanta pentru revizie? Este in garantie?

Eu ti-as recomanda sa iei o revizie completa de la cineva care aduce din surse ok cum ar fi Ausburg.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Experienta mea cu Filaret a fost una dezamagitoare. Chiar nu as recomanda nicicui sa mearga acolo. Uleiul pus la ei era de super proasta calitate.

De ce sa mergi la reprezentanta pentru revizie? Este in garantie?

Eu ti-as recomanda sa iei o revizie completa de la cineva care aduce din surse ok cum ar fi Ausburg.

Cum adica de proasta calitate? Este ulei original, ce era prost la el? <_<

Eu am schimbat distributia la Filaret si totul a mers fara repros. Dupa ce mi-au dat tot motorul jos si l-au pus la loc efectiv nu am putut sa le reprosez nimic, nu am mai avut nicio problema de atunci, si sunt foarte tipicar.

 

Nu merg la reprezentanta pt garantie, merg pt ca mi se pare civilizat si am mai mare incredere intr-o reprezentanta decat intr-un service gen S.TEAM care iti da la sfarsit un deviz de reparatie in loc de factura. Sa nu mai zic ca nu exista POS, te duci ca taranu' cu banii cash fiindca "doar ce s-a rupt un fir de la POS, o sa-l reparam luni", cand problema asta cu plata cash apare in review-uri de ani de zile (ca sa faca evaziune fiscala, ca factura nu-ti dau decat daca ceri tu). Au impresia ca esti cazut din copac, ce parere sa am despre o asa firma?

 

Am mers si eu la firme din astea dubioase, de colt de bloc (gen Service Scream (Tezparii)), unde constatarea suspensiei a durat fix 10 secunde, incercand cu mana sa miste putin de roata, apoi verdictul: "n-are domne' nimic". La b force acelasi lucru - n-aare domne nimic, asa trebuie sa fie. Dupa 3 luni s-a rupt respectiva piesa pe care ii rugasem sa o verifice. Bonus mi-au rupt si suportii de numar si mi-au mai dat un set de gauri in bara ca sa monteze suportii lor, pe care apoi i-am aruncat si i-am pus sa-mi plateasca un set nou de suporti.

 

 

Strict pt revizie sunt ok, dar pt 50-150 Lei in plus voi merge in reprezentanta data viitoare, unde pe langa revizie imi fac si o verificare calumea si o lista de chestii ce ar trebui schimbate.

Edited by LYM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.