Jump to content

Tremurat puternic F10 525xd, foarte random. Cutia de viteze?


vladmustiata

Recommended Posts

Salutare,

 

Zilele trecute mi s-a intamplat ceva foarte ciudat. Am plecat din parcare cu masina, am mers vreun km unde am incetinit ca sa trec peste un speed bumper din ala la o trecere de pietoni, iar cand am accelerat a inceput masina sa trepideze foarte puternic. Am crezut ca-mi cade o roata, asa de puternic.

 

Instictual, am franat pana s-a oprit doar ca fiind pe mijlocul drumului am zis sa mai merg un pic sa trag pe dreapta. Cand am plecat din nou de pe loc, problema a disparut si nu mai trepida, asa ca nu m-am mai oprit.

 

A mai patit cineva asa ceva? Se poate sa fie ceva de pe la cutia de viteze?

 

 

Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Verifica musai, nu o lasa asa. Am aceeasi motorizare doar ca pe f11. Problema poate fi de la cutia de transfer, cutia de viteze ( convertizor sau mechatronic) cardan sau poate chiar unul din grupuri. Eu nu as sta linistit pana nu as vedea mãcar dacã momentul asta a lãsat in urma lui o eroare. Ceva fizic s-a Întâmplat 100%.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Ionuț_Cosmin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Masina e din 2013 si are 160.000 km, eu am luat-o pe la 80.000 acu 4 ani.

Nu mi se par asa multi km ca sa aiba probleme asa mari, insa cine mai stie cum fac astia masinile in ziua de azi.

Eu is mai pe intretinere asa...

...daca tot nu stii (nu se stie) cum se fac masinile azi de cand ai masina s-a schimbat ceva uleiuri la ea? In afara de cel de motor.

 

Direct nu ar putea avea treaba ce ai patit tu dar indirect, adica in asociere cu felul soferului de a conduce masina proprie, POATE avea un efect cu posibilitatea de a se strica una fata de alta la masina.

Si de final, prezenta unui ulei in bune conditii POATE prelungi viata acelui lucru (cutie de transfer, cutie de viteze..)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Eu is mai pe intretinere asa...

...daca tot nu stii (nu se stie) cum se fac masinile azi de cand ai masina s-a schimbat ceva uleiuri la ea? In afara de cel de motor.

 

Direct nu ar putea avea treaba ce ai patit tu dar indirect, adica in asociere cu felul soferului de a conduce masina proprie, POATE avea un efect cu posibilitatea de a se strica una fata de alta la masina.

Si de final, prezenta unui ulei in bune conditii POATE prelungi viata acelui lucru (cutie de transfer, cutie de viteze..)

 

Am mers foarte recent la filaret pentru o verificare completa si nu mi-au zis nimic de asta.

Au zis in schimb ceva de flansa cardan (ca ar fi crapata) si alte chestiute care tin de articulatie.

 

Cred ca o sa merg oricum din nou sa vad, poate s-a mai schimbat ceva intre timp. De cand am scris, nu s-a mai repetat situatia...

Edited by vladmustiata
Link to comment
Share on other sites

Am mers foarte recent la filaret pentru o verificare completa si nu mi-au zis nimic de asta.

Au zis in schimb ceva de flansa cardan (ca ar fi crapata) si alte chestiute care tin de articulatie.

 

Cred ca o sa merg oricum din nou sa vad, poate s-a mai schimbat ceva intre timp. De cand am scris, nu s-a mai repetat situatia...

 

Salut, indiferent de ce zic cei de la reprezentanta, uleiul in cutie, cutie transfer si diferentiale trebuie schimbat. Nu poti sa mergi cu el asa 50 ani si sa ai pretentii sa functioneze totul. Cutia este Zf, producatorul spune clar ca schimbul se face la 60-80 k kilometri, peste, mergi pe riscul tau. E ca la bucatarie, nu prajesti cartofii 5 ani in acelasi ulei.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Salut, indiferent de ce zic cei de la reprezentanta, uleiul in cutie, cutie transfer si diferentiale trebuie schimbat. Nu poti sa mergi cu el asa 50 ani si sa ai pretentii sa functioneze totul. Cutia este Zf, producatorul spune clar ca schimbul se face la 60-80 k kilometri, peste, mergi pe riscul tau. E ca la bucatarie, nu prajesti cartofii 5 ani in acelasi ulei.

 

Bafta.

 

Inteleg ce zici. O sa merg atunci cu ea la service si o sa le cer expres asta, daca ei nu stiu ca trebuie schimbat.

Eu ma asteptam ca atunci cand merg de vreo 2 ori pe an pentru diverse revizii si verificari, sa imi zica daca trebuie sa fac ceva, nu sa devin eu expert in mecanica. :mellow:

 

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.