Jump to content

EFB sau AGM


Bmwlido

Recommended Posts

In primul rand nu bateria se codeaza ci calculatorul de incarcare. In al doilea rand, daca masina a venit din fabrica cu AGM, si cred ca sigur a venit din moment ce ai sistem start-stop, trebuie sa pui AGM. Daca ai si sistem de recuperarea a energiei, atunci e musai AGM.

Ai aici o explicatie de ce AGM este necesar: https://batteryworld...ttery-do-i-need

Edited by toffefe
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In concluzie merge si EFB, AGM-ul fiind recomandat mai ales daca ai sistem de recuperare a energiei. Daca ai doar start-stop simplu, conform informatiilor din link, face fata si un EFB. Totusi in acelasi timp se recomanda sa pui AGM, daca ai posibilitatea. Acum sincer gasesti AGM de la Rombat si nu costa o avere, totusi un 500 ron la 6-7 ani pentru o baterie, nu reprezinta o gaura in cer.

 

Am patit si eu sa ma calicesc la un moment dat si apoi sa platesc mai mult decat as fi platit initial daca luam din prima ce trebuia. Vezi ce baterie ai pe masina, daca e AGM, ia una la fel. Dai un pic mai mult initial, dar stii o treaba. Asa daca iei un EFB si din cauza faptului ca nu e 100% potrivita pentru masina ta, se strica, apoi iar trebuie sa cumperi alta baterie, ajungi sa constati ca ai iesit mai scump.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In primul rand nu bateria se codeaza ci calculatorul de incarcare. In al doilea rand, daca masina a venit din fabrica cu AGM, si cred ca sigur a venit din moment ce ai sistem start-stop, trebuie sa pui AGM. Daca ai si sistem de recuperarea a energiei, atunci e musai AGM.

Ai aici o explicatie de ce AGM este necesar: https://batteryworld...ttery-do-i-need

 

Mersi mult pentru informatii

Foarte util linkul.

Ramane Varta AGM

 

+100

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In concluzie merge si EFB, AGM-ul fiind recomandat mai ales daca ai sistem de recuperare a energiei. Daca ai doar start-stop simplu, conform informatiilor din link, face fata si un EFB. Totusi in acelasi timp se recomanda sa pui AGM, daca ai posibilitatea. Acum sincer gasesti AGM de la Rombat si nu costa o avere, totusi un 500 ron la 6-7 ani pentru o baterie, nu reprezinta o gaura in cer.

 

 

Problema e ca Rombat nu tine mai mult de 3-4 ani. Am crezut la fel, luand Rombat, sustin o companie locala si fac o afacere buna, dar nu a fost ok.

Acum am pus si eu Varta Silver Dynamic AGM. Sa vedem...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am 2 bucati Banner AGM, au 5 ani bateriile si in tot timpul acesta le-am facut o singura regenerare cu un C-tek.

Una e pe un seria 3 si cealalta pe un T4.

Sunt multumit de banner,am mai avut inainte de aceste 2 Agm-uri,o alta baterie Banner calsica pe acid si de acolo am ramas fidel marcii.

 

Acestea Agm au costat (acum 5 ani) aproximativ 550 lei bucata, cu baterie veche la schimb.

Edited by sawa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.