Jump to content

DAB radio


raresh19

Recommended Posts

Buna ziua, a Încercat cineva dab radio in România? Bãnuiesc ca se aude mai bine, fiind o transmisie digitalã. Am citit pe forumul bmw din uk ca unitatea CIC ar avea modul de DAB integrat in ea? E adevãrat?

Eu dețin un f10 din 2012 06 cu CIC profesional și sunt curios cum aflu dacĂŁ unitatea are modul de dab dacĂŁ nu ĂŽl are cam cât ar costa și dacĂŁ ĂŽși merita banii... nu sunt genul care sta sa downlodeze muzica, am mașina de 3 ani și am copiat o singura data un stick și ala luat de la cineva și atât, in rest radio și rareori YouTube spotify.

 

As fii curios de ce informații au ceilalți deținĂŁtori!

Mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

..ai incercat o cautare despre calitatea sau situatia cu DAB radio in Romania??

Parese ca nu..

 

Referitor la calitate poti citi parerea mea despre calitatea audio in link de mai jos, ca sa nu ma repet.

Crede-ma, am testat audidiv. E amagitor de proasta calitatea (mai bine FM unde e semnal decat DAB) comparativ cu, ce poti asculta salvat pe stick sau ce suporta HU masinii!

Pana si un mp3 de 128kbs (care e minimum pentru muzica) se aude mai bine decat un post ordinar de muzica DAB! Asta daca ai semnal.

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/183498-dab-tuner/page__p__2514632__hl__dab+radio__fromsearch__1#entry2514632

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

DAB+ se aude foarte bine si e peste tot si sunt posturi gramada dar doar in tarile cu apa calda. Momentan in romania avem doar in bucuresti si lasa de dorit !

 

Multumesc amandurora despre pareri, eram curios calitatea deoarece am inteles ca exista posturi DAB in romania, acum DAB sau DAB+ m-a depasit.

Docmentarea mea era despre cum pot incerca sa receptionez posturi DAB/DAB+ pe o unitate CIC, am nevoie de un modul separat, e o setare?

@SKR am vazut ca poza din forumul postat mai sus era pe unitate CIC, cum faci sa vezi posturile DAB? Locuiesc in Bucuresti!

 

(Intrebarea legata de calitate era doar in cazul de am nevoie de un retrofit al unitatii daca are rost sa investesc acei bani)

Link to comment
Share on other sites

Nu ai DAB cu siguranta, daca aveai il vedeai in meniul radio

 

Pentru retrofit ai nevoie de: unitate cic cu DAB (tunerul e integrat in cic, ca si cel de AM/FM), cablu coaxial de la cic la amp semnal radio diversity (luneta), amp diversity cu iesire banda DAB III.

 

Exista 2 benzi DAB (L si III) fiecare cu amp ei de semnal (L in antena shark si III in amp diversity) dar toata Europa emite doar in banda III, deci e inutil sa mai instalezi si cablul + antena shark pentru banda L

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu ai DAB cu siguranta, daca aveai il vedeai in meniul radio

 

Pentru retrofit ai nevoie de: unitate cic cu DAB (tunerul e integrat in cic, ca si cel de AM/FM), cablu coaxial de la cic la amp semnal radio diversity (luneta), amp diversity cu iesire banda DAB III.

 

Exista 2 benzi DAB (L si III) fiecare cu amp ei de semnal (L in antena shark si III in amp diversity) dar toata Europa emite doar in banda III, deci e inutil sa mai instalezi si cablul + antena shark pentru banda L

 

 

Mersi SKW, la cat mi-ai enumerat, si la ce am citit pe celalat topic, cred ca mai bine raman la FM :))

Link to comment
Share on other sites

cu placere! asa ma gandeam si eu. cand merg prin europa ascult destul de mult pe DAB+ ca gasesti posturi cu muzica buna. in bucuresti ascult doar asa.....de moft!

 

treaba cu DAB si DAB+ e ca treaba cu 2G si 3G in telefonia mobila. DAB e prima tehnologie pe care nu o mai foloseste nimeni. DAB+ e urmatoarea si ultima pe care o folosesc toti. La seria F nu e cazul sa ti pui problema asta dearece toate care au, au DAB+. La seria E, DAB+ s a montat incepand cu 09.2010 (da mi amintesc bine).

 

la inceput (pe navigatiile CCC) era modul separat de DAB ca mai apoi sa l integreze in CIC ca dupa 09/2010 sa treaca de la DAB la DAB+ (integrat in unitatea de radio bineinteles: CIC/CD player/NBT....etc.)

 

de la inceput l au construit atat pentru banda L cat si pentru banda III dar din ce stiu eu, niciodata nu s a folosit pentru banda L ca nu a emis nimeni (sau daca au emis a fost de test) in banda L. asta a fost gandita pentru emisia din satelit, asa cum SDARS functioneaza in america de nord (USA si Canada)

Edited by SKW
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.