Jump to content

Schimbare pompa ulei bmw n47 E60


Recommended Posts

Salut, dețin un BMW E60 2.0 N47 177 an de fabricatie 2008, mașina o am de vreo 2 ani. Foarte mulțumit am fost de ea. Masina acum are 294 000 km. Fostul proprietar a zis cĂŁ a schimbat distribuția la 180 000km dar nu știu dacĂŁ a schimbat toate piesele necesare. De câteva zile am observat ca dupĂŁ drumuri scurte la ralanti se aude un pic fâsâitul de la lanț. Vreau sa schimb distribuția zilele astea si acum vine intrebarea. Ar fi necesar sau indicat sa schimb si pompa de ulei ? având un numĂŁr de km asa de mare. Am vazut pe youtube unele N47 la care se duc cuzineti de la arbore si " bat " sunĂŁ. Sa fie doar din ĂŽntreținerea proastĂŁ? Schimburile de ulei la inervale prea mari ?Mai sunt colegi pe grup care au km asa mulți sau mult mai mulți?

Aici este un link

Link to comment
Share on other sites

Si eu am luat de un an un e90 din 2009 tot cu n47 si in 2013 pe la 135k km a avut sigur distributia schimbata , in ultimul timp am sesizat un un fasait/zgomot de lant in special la 1500rpm destul de strident ... din 2013 pana acum masina a adunat aprox 80k km , mai mult ca sigur urmeaza sa o schimb din nou / n47 nu are probleme cu, cuzinetii ... cele de 3.0 ( n57) sunt problematice dupa cum a spus si colegu mai sus , sunt la a 3-ia distributie pe care urmeaza sa o schimb , pana acum am schimbat la un e87 si la un f30 , in viitorul apropiat vreau sa trec pe mercedes ... are si ala bube dar parca mai suportabile

 

In ultimul timp bmw a facut motoare de rahat ... mereu iti pui intrebarea daca ajungi din punctul A in punctul B

 

Deci cu alte cuvinte ... bmw MAI NOU face masini doar pt cei cu bani ... care au posibilitatea sa o ia noua cu garantie ( astia care iau sh .. adica mai saraci joaca la loterie ) , PUNCT.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ăntr-adevĂŁr bmw nu mai face masini ca pe vremuri la fel si alte mĂŁrci chiar si mercedes a scĂŁzut mult ca fiabilitate dar parca mai suportabile vorba ta. Presiunea de ulei se poate verifica prin tester? Ista?

 

iti recomand sa verifici presiunea de ulei la un service direct cu un manometru ( daca se poate ) , eu asa am procedat la o masina ... era un vw lt35 ... a scos sonda de ulei si a montat in locul ei manometru si am vazut clar presiunea ... a durat 5 minute si am platit 50 lei

Link to comment
Share on other sites

Masina are km reali 294 de mii, am fost foarte mulțumit de ea si nu ma plâng daca schimb o distribuție o datĂŁ la 160de mi de km doar ca vroiam sa intreb daca cineva a mai schimbat si pompa de ulei. Am vĂŁzut aici pe grup pe un post ca i sa distrus vilbrochenul din cauza ca a schimbat uleiul la 30 de mii dar nu datoritĂŁ pompei de ulei ci faptului cĂŁ uleiul sa deteriorat. Si nu stiam cum se poate verifica presiunea de ulei. Multumesc mult pentru rĂŁspunsuri, cand schimb distribuția o sa verific presiunea de ulei cu un manometru cum a zis colegul. Drumuri bune. Edited by Bmw e92 325i
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ma rău nu faci daca o schimbi “ preventiv” , 100% presiunea nu mai este ca la început.

 

Pe ce bani stai tu ,daca iti permiti sa schimbi piesele preventiv?

Si ,daca tot stai pe banii astia,ce cauti pe forum ?

Rolul forumului,printre altele, este sa gasim solutii la diferite probleme care ,intr-un final,sa duca la rezolvarea problemelor respective,cat mai ieftin.

Daca mergem pe "schimba piesa preventiv" ,deja o dam in altele .

Nu toti suntem Tiriac !

Edited by Godini
Link to comment
Share on other sites

Pe ce bani stai tu ,daca iti permiti sa schimbi piesele preventiv?

Si ,daca tot stai pe banii astia,ce cauti pe forum ?

Rolul forumului,printre altele, este sa gasim solutii la diferite probleme care ,intr-un final,sa duca la rezolvarea problemelor respective,cat mai ieftin.

Daca mergem pe "schimba piesa preventiv" ,deja o dam in altele .

Nu toti suntem Tiriac !

 

Bine ca ai venit tu solutia miraculoasa ce se regaseste in ragaiala ce-ai imprastiat-o mai sus.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Lucrez la Țiriac auto :)))) ĂŽnsĂŁ nu are legĂŁtura cu realitatea pe care o crezi tu ca este.

 

Omul a zis ca vrea sa o schimbe, am zis ca rĂŁu nu face daca vrea sa facĂŁ asta, nu i am recomandat sa o schimbe preventiv si nu recomand sa se schimbe preventiv ceva decât daca chiar se merita, dar daca tot vrea el sa facĂŁ asta, nu face nimic rau. Acum am vĂŁzut postul, de fapt aberațiile pe care le ai scris ca ti as fi rĂŁspuns mai devreme, ĂŽnghite acreala aia din gât si gândește te mai bine când mananaci “ cacao “ la adresa mea.

Edited by WIN60
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.