Jump to content

BMW Seria3 F30 2016 - zgomot la rulare - probleme grup spate?


andreicdinu

Recommended Posts

Salut!

Am un BMW 320D F30 din 2016 - 60 000 km. Reviziile facute in fiecare an la bForce, la timp, masina nu a fost deloc "abuzata" - conduc ca un bunic :)

 

Problema: de vreun an se aude un zgomot la rulare. ca o "bataie" pe care o percep la roata din fata dreapta. nu bate mereu. la un drum lung 30 de km bate, apoi nu mai bate samd. la franare pare ca se intensifica, sau cand las masina "libera" - fara sa accelerez. comparativ, se aude ca si cand am un geam pe spate deschis, sau o galma pe cauciuc.

Am schimbat cauciucurile de vara cu cele de iarna, tot se aude, deci nu e de la cauciucuri. jentile nu sunt indoite

 

Am fost la service si mi-au zi ca grupul de pe spate este compromis si trebuie inlocuit, pt ca au facut testul cu magentul si au gasit pilitura - 75% au zis ca zgomotul ar putea fi de la grup. 25% de la alte elemente - trebuie sa schimb placutele de frana pe fata in 1000km, am putin joc la cutia de directie, samd.

Am fost la alt service si mi-au zis doar sa incerc sa schimb uleiul din grup, pt ca nu are cum la doar 60k km sa fie grupul stricat.

 

Nu stiu exact ce sa fac :)

 

A mai patit cineva?

Link to comment
Share on other sites

Doamne ce probleme la km ĂŁștia..

 

E bĂŁtaia de acolo, nu e bĂŁtaia de acolo oricum trebuie sa repari ce e cu defect.. adicĂŁ daca schimbi plĂŁcuțele, caseta de direcție si diferențialul si inca se aude sa nu te enervezi pentru ca deja ai ceva probleme si nu poți știi de la care din ele este.

 

Frustrant este când nu ai nici o problema si totuși se aude ceva si nu poți sa ti dai seama de unde.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am avut o problema asemanatoare (tot la F30) acum aprox. 1 an, se auzea o bataie pe stanga fata uneori, nu imi facea asta mereu, dupa ce am cerut mai multe pareri, inclusiv Bavaria Baneasa care initial mi-au zis ca e de la bratele fata, le-am schimbat si la fel facea, am mers din nou peste ei si mi-au zis ca e caseta de directie si ca trebuie schimbata, intr-un final am mers la un service specializat pe casete de directie sa mai cer o parere, mi-au zis ca nu are sens si ca sa schimb bieletele antiruliu...

Le-am schimbat si problema a fost rezolvata

 

Sper sa te ajute ce ti-am spus, stiu ce inseamna sa mergi la toti "profesionistii", am mai fost si in reprezentanta ca am zis ca nah ei pot sa imi spuna sigur ca experienta, etc. niste gunoaie de oameni (scuze pt. limbaj numai ca efectiv asa sunt...), aici fac referire la persoana care a preluat masina si care se comporta de parca imi facea lucrarea pe gratis si la seful de service care mi-a pus verdictul de a schimba caseta de directie

 

Dar nah, probabil F30 e mai de saraci pt. ei si conteaza daca dai 60-70k+ pe o masina, probabil atunci te trateaza mai ok

Edited by Scrupix
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aia cu uzura gasita in grup trebuie digerata.

Cum 75% uzura de pilitura pe magnet si 25 alte elemente? :) adica 100% grup, nu?

 

Daca le duci (sau iau ei) grupul ramane sa le platesti doar manopera daca nu este grupul!?

 

 

cred ca m-am exprimat eu gresit. au zis asa: 75% sanse ca zgomotul sa se auda de la grup. adica daca schimbam grupul, sa dispara zgomotul

 

Salutare,

 

Am avut o problema asemanatoare (tot la F30) acum aprox. 1 an, se auzea o bataie pe stanga fata uneori, nu imi facea asta mereu, dupa ce am cerut mai multe pareri, inclusiv Bavaria Baneasa care initial mi-au zis ca e de la bratele fata, le-am schimbat si la fel facea, am mers din nou peste ei si mi-au zis ca e caseta de directie si ca trebuie schimbata, intr-un final am mers la un service specializat pe casete de directie sa mai cer o parere, mi-au zis ca nu are sens si ca sa schimb bieletele antiruliu...

Le-am schimbat si problema a fost rezolvata

 

Sper sa te ajute ce ti-am spus, stiu ce inseamna sa mergi la toti "profesionistii", am mai fost si in reprezentanta ca am zis ca nah ei pot sa imi spuna sigur ca experienta, etc. niste gunoaie de oameni (scuze pt. limbaj numai ca efectiv asa sunt...), aici fac referire la persoana care a preluat masina si care se comporta de parca imi facea lucrarea pe gratis si la seful de service care mi-a pus verdictul de a schimba caseta de directie

 

Dar nah, probabil F30 e mai de saraci pt. ei si conteaza daca dai 60-70k+ pe o masina, probabil atunci te trateaza mai ok

 

Multumesc frumos.

Placutele oricum le schimb in 1000 de km. :) cutia de directie, au zis ca e un joc minor. asa ca e exagerat sa o schimb acum.

Eu ma gandeam sa inlocuiesc uleiul din grup si sa vad daca se mai aude zgomotul. un grup nou original este 14200 de lei. si eu nu am incredere ca grupul ala chiar este stricat.

 

Doamne ce probleme la km ĂŁștia..

 

E bĂŁtaia de acolo, nu e bĂŁtaia de acolo oricum trebuie sa repari ce e cu defect.. adicĂŁ daca schimbi plĂŁcuțele, caseta de direcție si diferențialul si inca se aude sa nu te enervezi pentru ca deja ai ceva probleme si nu poți știi de la care din ele este.

 

Frustrant este când nu ai nici o problema si totuși se aude ceva si nu poți sa ti dai seama de unde.

 

Salut!

Placutele le schimb in 1000 de km, cand mi-o zice masina :)

Cutia de directie - au zis ca e un joc minor, nu e problema de acolo, mi-au recomandat sa schimb "in curand"

problema mea principala acum e cu blocul, ca ei zic ca e compromis, iar mie nu prea imi vine a crede ca au dreptate. as incerca sa inlocuiesc uleiul din el sa vad daca se remediaza. ce parere ai?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.