Jump to content

Sfat achizitie Seria 6 GT


art77

Recommended Posts

Nu.

 

Voia sa zica fix ce a zis.

 

Art77,

 

Pot doar sa iti spun opinia mea: masina asta este un hibrid intre seria 7 si un seria 5.

Daca te vei uita, are ampatamentul identic cu seria 7 SWB adica 3070mm ceea ce arata ca e o masina construita pe sasiul seriei 7 cu niste solutii tehnice de la seria 5, pentru a o pozitiona mult mai accesibila fata de seria 7.

 

Caroseria este cu design idividualizat seriei 6GT, antifonarile, materialele fiind la nivelul seriei 5 pt a fi mai suportabil pretul.

Pernelele de aer sunt doar pe spate nu si pe fata ca la seria 7.

 

Daca te vei uita la pretul din configurator, vei vedea ca este mai mare si decat X5 cu motorizare identica ceea ce este justificat tinand cont de apropierea de seria 7.

 

Nu m-am urcat in X7 ca sa stiu cum e, insa din toata gama Bmw masina asta este cea mai spatioasa. Spatiul pt pasagerii fata/spate este peste seria 7 desi au ampatamentul identic si asta probabil pt ca bancheta spate este mai putin voluminoasa si nu la fel de luxoasa comparativ cu seria 7.

Portbagajul are 610 litri si fiind hatch, este imens.

 

Go for it, daca iti place.

Designul este controversat, nu e BMW de smecheri, de asta romanul nu o cumpara si nu o gasesti pe forum.

Edited by edit
  • Like 5
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Am mers cu un 6-ar GT al unui prieten. Nu are prea mare treaba cu un 6-ar Gran Coupe sau Coupe, insa este o masina luxoasa si misto. Daca as avea 40-50 ani si o familie cu 2 copii, as cumpara-o maine! Dpdv al design-ului este wow, eu sunt fan al masinilor cu haion, GT, cum vrei sa le spui, combi, etc. Daca tie iti place, cumpar-o direct! Este o masina comfortabila care merge ft frumos la drum intins. Este manevrabila, evident, ca orice BMW de clasa medie-mare, etc. SA ne zici ce decizie ai luat si ce utilaj cumperi! Spor la achizitie!
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Va salut, as dori cateva sfaturi si opinii despre seria 6GT 2018+. Multumesc

 

definitoriu e ce te atrage pe tine la masina , nu are nimic in comun cu seria 6 anterioara , cel putin dpdv al aspectului , clar si dinamica . Testul decisiv il faci mergand cu masina , dpmdv e o piata clara pt genul asta de masini de la BMW , seria GT tre sa iti placa sa o cumperi . Cumva iesita din comun prin design si cam atat , chiar nu imi pare ca iti iei altceva decat un 5Gt cu alt nume . Eu care am 6 GC LCI nici nu consider ca GT asta face parte din gama 6 . Daca iti place nu conteaza ce crede nimeni . Pt mine seria 6 clasica face distinctia clara intre modele

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, au redenumit seria 6 anterioara ca fiind seria 8 la aparitia noului model pt a fi indreptatiti sa ceara mai multi bani.

 

 

 

Iar pt a nu ramane cifra 6 libera, noul model de seria 5 GT au definit-o ca fiind seria 6 GT.

 

Evident, seria 6GT este un soi seria 5GT cu un alt nume, asa cum seria 8 este un seria 6 cu un alt nume.

E doar o redistribuire a masinilor din gama BMW la aparitia noilor modele

 

Vorbind de modelele actuale, oricum cumparatorul de seria 6GT primeste consistent mai mult decat cel de seria 5.

 

Anterior, seria 5 GT era bine inrudita cu seria 5. Actualmente, 6GT merge upscale nu doar prin schimbarea numelui.

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Da, au redenumit seria 6 anterioara ca fiind seria 8 la aparitia noului model pt a fi indreptatiti sa ceara mai multi bani.

 

 

 

Iar pt a nu ramane cifra 6 libera, noul model de seria 5 GT au definit-o ca fiind seria 6 GT.

 

Evident, seria 6GT este un soi seria 5GT cu un alt nume, asa cum seria 8 este un seria 6 cu un alt nume.

E doar o redistribuire a masinilor din gama BMW la aparitia noilor modele

 

Vorbind de modelele actuale, oricum cumparatorul de seria 6GT primeste consistent mai mult decat cel de seria 5.

 

Anterior, seria 5 GT era bine inrudita cu seria 5. Actualmente, 6GT merge upscale nu doar prin schimbarea numelui.

 

Are sens ce spui - hai sa umplem toate nisele numeralelor .

Intotdeauna am vazut seria 6 ca un inlocuitor/continuator al faimosului 850i E31 - un model "mai sport" in gama producatorului .

Acum se pare ca se merge pe ideea - facem orice ca sigur se vor gasi unii sa cumpere .

Nu mi se pare deloc o "evolutie" a brand-ului , oricat s-or supara posesorii de seria 1,2,X1,X2, X3, GT-uri, X4,X6-uri si alte struto-camile.

Edited by seaman
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mie chiar mi se pare o evolutie sau mai degraba o adaptare la clientul din prezent, care aparent cauta si masini mai de nisa si are pretentia sa aibe de unde alege. Evident ca tot seria 3 si seria 5 vor fi cele mai vandute masini la BMW, dar asa cum si ceilalti producatori au ocupat toate cifrele si literele din alfabet cu modelele lor, BMW nu putea sa ramana in spate, altfel faceau ca Alfa Romeo care are 3 modele toate.

Se fabrica ceea ce se cauta, se pare ca e oricum profitabil sa construiesti atatea modele(care oricum nu sunt foarte diferite intre ele) decat sa iti pierzi clientii la alti fabricanti. Mercedes si Audi s-au grabit sa umple golurile cat au putut de repede cand nu aveau echivalent la X6, X4 etc.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri. Maine merg sa vad seria 6, sa vorbesc cu dealerul. Oscilez intre 530d Touring (2019) si Seria 6 GT. Seria 7 iese din discutie...am condus si nu am fost foarte incantat...parerea mea e ca este destul de mult in spatele lui A8 2018+....repet, parerea mea! Va multumesc inca odata si astept orice fel de sfaturi si opinii.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut. Sper ca nu te superi @art77 ca postez in topicul tau, insa am zis sa nu fac altul similar.

 

Ma uit dupa urmatoarea masina si una dintre optiunile mele ar fi un 6GT.

Bugetul ar fi in jur de 30-45k. Am gasit destul de multe modele din 2018 in intervalul acesta de pret, in special 640i xDrive.

 

Pe langa xDrive, am inclus in filtrare urmatoarele optiuni: head-up display, scaune ventilate, scaune incalzite, xDrive, cutie automata, km pana in 80k.

 

Va cer un sfat in legatura cu ce alte optiuni considerati ca ar fi necesare sau catre ce alte modele m-as putea uita (familie cu 2 copii mici)? Ma atrage si x5 35i/50i, insa par putin mai scumpe si consumul cu siguranta este mult mai ridicat (ma astept sa fie si mai rigida la drum)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Daca nu stai la munte sau intr-o zona cu mai multa zapada, renunta la xDrive, pentru 1 saptamana de zapada cat e la noi nu-si are rostul (consum + extra mentenanta). Ca optiuni:

- faruri full led adaptive

- pilot automat cu franare

- blind spot

- franare de urgenta

- panoramic daca te pasioneaza

- daca exista si soferul nr 2, atunci scaune electrice cu memorie

Dar am impresia ca astea cam sunt pe marea majoritatea 6 gt-urilor sh.

Link to comment
Share on other sites

Mersi frumos!

Ăn afara de faruri LED, cred ca sunt by default ĂŽntr-adevĂŁr.

Totusi, ce mĂŁ da ĂŽn spate acum, desi ĂŽmi place maxim cum arata 6GT-ul, ar fi garda la sol. Am vĂŁzut pe net ca ar fi chiar mai joasa decat seria 3-ul meu actual (13.8 vs 14.4)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.