Jump to content

Achizitie BMW seria 3


Recommended Posts

Ăntr adevĂŁr foarte mari taxele.

Practic o masina de 20 mii euro te duce la 50 mii euro.

Nu se poate compara Danemarca vs România.

Și in Germania Italia Franța și orice tara civilizata pana și la unguri dai bunĂŁ ziua ĂŽn spital. E ceva normal asta. Aștept ziua sa se ĂŽntâmple și la noi asta. Dar mai greu cu mentalitatea.

Link to comment
Share on other sites

Ciudat cum pot unii sa vina cu niște afirmații fără sa dea măcar o căutare pe google. Dacă tot nu știi, măcar cauți înainte sa spui prostii.

Evident ca e membra UE chiar din 73.

 

 

Da, se pare ca am dat-o in bara rau de tot - probabil ca aveam in minte Norvegia, dar confuzia imi apartine . Probabil si din cauza ca nu apartine zonei Euro. Scuze .

Cat despre libera circulatie , nu sunt de acord cu tine - adica nu cred ca impune dreptul de proprietate asupra unui vehicul in orice conditii .

Edited by seaman
Link to comment
Share on other sites

este membra UE si face parte si din spatiul Schengen spre deosebire de RO

dor nu a trecut la euro, dar acolo mai sunt si Cehia, Elventia, Ungaria, Polonia... etc

 

Danemarca este una din cofondatoarele uniunii Europene, dar intradevar ei nu au aderat la moneda Euro si mai au citeva exceptii legat de ce inseamna anumite regulii in uniune ( de exemplu anumite reguli de circulatie si anumite pedespe care sunt valabile doar pe teritoriul Danemarcei si nu in toata uniunea europeana ).

Link to comment
Share on other sites

Evident - aveti dreptate. Nu stiu de ce in mintea mea, in subconstient, Danemarca nu era in UE si ii asociam cumva statusul Norvegiei care are un tratat special de parteneriat cu EU . Apoi nici nu mi-am mai pus problema ca ar putea fi ceva gresit in conceptia mea . Poate din cauza ca nu prea auzi multe despre Danemarca, mai ales in alta parte a lumii in care traiesc jumatate din viata . Probabil ca la un moment dat am stiut ca Danemarca e in EU, mai ales ca am fost de vreo 5 ori in tara aia - e drept, pe vremea cand noi nu eram in EU si era egal ca mergi intr-o tara membra sau nemembra din perspectiva noastra . Am ramas doar cu amintirea unei tari frumoase si foarte scumpe , ceva ca si Norvegia, dar mai insorita . Probabil de acolo , subconstientul mi-a facut figuri.

Greseala mea !

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca e doar un 318i dar la 26.000 km e noua. E46 e mult bine facut decat f30, parerea mea. Daca iti place ia-o, personal cred ca merita, avand in vedere situatia din Danemarca. Mai bagi in ea ceva, garnituri un termostat, schimb antigel, de fapt toate fluidele si ai e46 NOU.

 

Mie imi place E46.

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

Danemarca este una din cofondatoarele uniunii Europene, dar intradevar ei nu au aderat la moneda Euro si mai au citeva exceptii legat de ce inseamna anumite regulii in uniune ( de exemplu anumite reguli de circulatie si anumite pedespe care sunt valabile doar pe teritoriul Danemarcei si nu in toata uniunea europeana ).

 

In mai toate tarile membre UE exista reglementari valabile doar la nivel national, nu si la nivelul Uniunii Europene; in sensul celalalt, UE impune unele reglementari statelor membre prin diverse mecanisme legislative.

 

In continuare nu sunt convins despre situatia descrisa de tine; imi vine greu sa cred ca un cetatean danez care lucreaza, locuieste si are masina personala inmatriculata in alta tara nu poate veni la parinti/rude acasa, in Danemarca, cu masina respectiva. Despre speta rezidentilor, pare si mai putin probabila. Recunosc, insa, ca nu am documentat “problema”, deci e posibil sa ai dreptate, dar mi s-ar parea foarte ciudat si nefiresc.

Link to comment
Share on other sites

In mai toate tarile membre UE exista reglementari valabile doar la nivel national, nu si la nivelul Uniunii Europene; in sensul celalalt, UE impune unele reglementari statelor membre prin diverse mecanisme legislative.

 

In continuare nu sunt convins despre situatia descrisa de tine; imi vine greu sa cred ca un cetatean danez care lucreaza, locuieste si are masina personala inmatriculata in alta tara nu poate veni la parinti/rude acasa, in Danemarca, cu masina respectiva. Despre speta rezidentilor, pare si mai putin probabila. Recunosc, insa, ca nu am documentat “problema”, deci e posibil sa ai dreptate, dar mi s-ar parea foarte ciudat si nefiresc.

 

Daca nu ar fi adevarat nu vad de ce toti rezidentii in Danemarca conduc DOAR masini inmatriculate in DK. Ar fi foarte simplu pentru majoritatea sa cumpere masini foarte noi din Germania si sa le conduca in Danemarca. UN BMW 520 d din 2020 costa 529,900 kr daneze ( 71,099 euro )

 

http://www.bilbasen.dk/brugt/bil/-/-/-/4776120

 

Seria 3 disel

http://www.bilbasen.dk/brugt/bil/-/-/-/4812468

 

Astea sunt preturile in Dk

 

Dar de exemplu daca tu vii si cumperi o masina in Danemarca si o radiezi si o inmatriculezi in alta tara primesti taxa de prima inmatriculare ( procent din taxa in functie de cit a rulat masaina in Dk si cit de veche este in mometul radierii)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.