Jump to content

CIC/NBT sau Android pentru seriile E


Recommended Posts

Salut,

 

As vrea sa fac un upgrade la un E90, care are din fabrica sistemul CIC Business, de 6.5".

Pe langa faptul ca ecranul e mic, e si destul de greoi cand vine vorba de muzica.

De obicei folosesc USB-ul din cotiera, sistemul luandu-si muzica din telefon, inclusiv playlisturi. Merge decent, dar parca as vrea ceva mai performant.

 

Din optiunile disponibile, ar fi CIC-ul de 8.8", NBT sau varianta Android 10, care se gaseste si pe aliexpress.

 

Mie mi se pare putin socant ca inca se cer aprox. 2000 lei pe un CIC de 8.8", in situatia in care e depasit din toate punctele de vedere, si mai mult decat atat, e la acelasi pret cu un NBT.

Singura constrangere e ca pentru NBT ar mai trebui aprox. 300 euro pe un emulator, care nu stiu cat de bine isi face treaba.

 

Voi ce recomandati, din experientele voastre?

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

Problema dpmdv cu NBT e ca pe langa faptul ca necesita emulator, trebuie avut grija ce NBT e. Unele au GPS/Gyro intern, altele nu. Posibil sa trebuiasca emulator si pentru asta.

NBT in sine e la acelasi pret cu CIC. Ironic, unele chiar mai ieftine. Problema sunt emulatoarele necesare. Daca stie cineva ce varianta e ideala pentru retrofit pe E, fara mari dureri de cap, il rog sa scrie.

 

La unitatile Android ma uitam pentru ca sunt mai ieftine decat CIC si NBT. La ele problema e ca sunetul e obtinut prin mufa Aux. Unii spun ca e in regula, altii ca se aude rau. Aveti experienta cu asta?

Link to comment
Share on other sites

Sunt multe Evo direct cu mufa pt GPS si astfel nu te doare capu.

 

Daca vrei retrofit la CIC imi poti da mesaj. Am facut de la radio 2005 la CIC,CCC-CIC(E), CCC Mic-Evo(F) etc

 

Am vazut mai multe masini cu android. Personal nu a fost una sa imi placa. Caltiatea sunetului nu e cum ar trebuii sa fie.

Link to comment
Share on other sites

La unitatile Android ma uitam pentru ca sunt mai ieftine decat CIC si NBT. La ele problema e ca sunetul e obtinut prin mufa Aux. Unii spun ca e in regula, altii ca se aude rau. Aveti experienta cu asta?

 

am avut eu android peste unitate m-ask cu sistemul audio standard, conectata prin aux si n-am simtit vreo diferenta intre cd mp3 sau usb pe android

 

navigatia pe android are multe setari pe parte audio, trebuie bibilita bine

strict din punctul meu de vedere s-a imbunatatit partea audio plus am adus masina in zilele noastre dpdv multimedia

 

functioneaza si in ziua de azi, are vreo 3 ani deja

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am incercat o unitate mai recenta, cu snapdragon/4G si android 10.

 

Sunetul e surprinzator de bun, ma asteptam la mai rau din ce mai citisem. Nu prea faci diferenta de sunet intre usb original si android.

 

Ecranul e IPS din ce imi dau seama, culorile sunt mai vii si are unghiuri bune de vizibilitate. Singura problema pe care o gasesc e ca e destul de reflexiv. Ar trebui sa se rezolve cu o folie.

 

Are mai multe "teme", de la ID5 la ID7. Orice alegi, e destul de fluent, booteaza in 10 secunde aproximativ.

 

Poti instala ce aplicatii vrei de pe google play, insa controllerul nu functioneaza peste tot. Doar in meniul principal, in meniul de aplicatii instalate si in cateva aplicatii.

 

In rest trebuie sa te bazezi pe touchscreen. (waze, youtube, etc)

 

Ca rezolvare, din ce am vazut, in unul din cele doua porturi USB cu care vine se poate pune un stick USB de carplay (30$) si vei putea folosi carplay, unde ai control complet prin controller.

 

Per total, merita. Avand in vedere ca pentru CIC inca se cer 2000 lei (ma interesa macar sa ii pun ecranul mare de CIC), faptul ca am obtinut si ecran mare si toate functiile suplimentare mi se pare chiar ok.

Link to comment
Share on other sites

RON 924.40 39% Off | E90 E91 E92 E93 car DVD monitor apple wireless carplay interface box android auto module for 3 Series radio screen CIC system

https://a.aliexpress.com/_mrpbJtx

 

 

O soluție buna pentru a pĂŁstra sistemul Cic si a folosi CarPlay. Din ce m am documentat este foarte ok si funcționeazĂŁ perfect, eu l as fi luat in principal pentru waze, de vreo 6-7 luni ma gândesc, dar deocamdata nu e printre prioritĂŁțile mele.

Link to comment
Share on other sites

Da, este si varianta asta dedicata si de sine statoare, pe care o vand multi, sub diferite nume - Bimmertech MMI, etc.

Pentru cine are direct ecranul mare de CIC/NBT, e solutia cea mai ok.

 

Eu avand ecranul mic de CIC Business, am mers direct pe varianta de Android ca sa obtin si ecranul mare. La care se poate adauga, pentru carplay, asta:

https://www.aliexpress.com/item/4000720924724.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.460618c2NZ1aDC&algo_pvid=d5d6bced-8867-4e05-ba0e-323c5e1fd3c5&algo_expid=d5d6bced-8867-4e05-ba0e-323c5e1fd3c5-0&btsid=0b0a556416037080816824440e9e9a&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.