Jump to content

Cel mai bun Seria 3


TheTom

  

146 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Am avut sau am : E46 , E30 , E84 , am mai mers mai mult sau putin E34 , E90 . Din astea clar aleg E30 6 cil daca se poate .

Edit - am uitat am mers foarte putin cu un E21 320 automat carburatie, l-as pune foarte aproape de E30 .

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Hai man sa fim sinceri, e30 e o masina misto youngtimer, dar e o coaja sinistra comparat cu un e90 sau f30.

Am avut si eu urs, ca si feeling e fain tare, dar eu cred ca pana si e36 e mai bun decat e30. La.interior e difetenta colosala, materiale la fel, sasiu si motoare pana la urma. Momentan inca am si e36 si cand il mai scot la plimbare chiar imi aduce aminte ce inseamna directie precisa si placere la condus.

Dar totusi sunt depasite, asta e clar.

Cat despre f30, fata de e90, eu zic ca e o evolutie f30. La capitolul feeling in directie poate nu, dar la nivel general de masina e mai bun.

Nu exista cel mai bun serie 3 pt ca fiecare a existat in perioade diferite.

Acum caut un e34, dar ar fi ridicol sa zic ca e vel mai bun cand ma urc in g30 si e ca si cum cobori din evul mediu in epoca moderna.

  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Fiecare a fost bun pt vremea lui, poate atunci cand respectiva face parte din generatia imediat de dinainte si asta pt ca sunt mai accesibile. E greu sa spui care-i cea mai buna, la fel cum e greu sa spui care-i cel mai bun pilot de F1. Au fost timpuri diferite in care s-a pus accentul pe diferite aspecte la momentul respectiv. E clar ca cele mai vechi vor fi apreciate si asta pt ca la momentul respectiv nu exista confortul din prezent, nu exista tehnologia, era multa mecanica de aia nici nu se stricau. Plus ca si producatorii nu devenisera atat de hapsani, sa castige cat mai multi bani prin orice mijloc. Era alta gandire, mentalitate. Iti cumparai orice lucru cu gandul ca-l vei tine o viata intreaga. Uitati-va si la haine, un alt exemplu similar. Acum tinerii nu mai pun accent pe marca, ci sa poate un pantalon, un tricou, o data sau de doua ori si gata, se plictiseste, vor altceva. Moda ta tonul, se misca f repede. Automat, de ce sa dai multi bani pe o tzoala daca o porti o data. Chiar si producatorii consacrati nu mai fac incaltaminte sau imbracaminte care sa te tina cu anii, dupa prima spalare o tragi pe dreapta ca va sta ce ceaiu pe tine. Astea-s timpurile cu alte cuvinte.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fiecare a fost bun pt vremea lui, poate atunci cand respectiva face parte din generatia imediat de dinainte si asta pt ca sunt mai accesibile. E greu sa spui care-i cea mai buna, la fel cum e greu sa spui care-i cel mai bun pilot de F1. Au fost timpuri diferite in care s-a pus accentul pe diferite aspecte la momentul respectiv. E clar ca cele mai vechi vor fi apreciate si asta pt ca la momentul respectiv nu exista confortul din prezent, nu exista tehnologia, era multa mecanica de aia nici nu se stricau. Plus ca si producatorii nu devenisera atat de hapsani, sa castige cat mai multi bani prin orice mijloc. Era alta gandire, mentalitate. Iti cumparai orice lucru cu gandul ca-l vei tine o viata intreaga. Uitati-va si la haine, un alt exemplu similar. Acum tinerii nu mai pun accent pe marca, ci sa poate un pantalon, un tricou, o data sau de doua ori si gata, se plictiseste, vor altceva. Moda ta tonul, se misca f repede. Automat, de ce sa dai multi bani pe o tzoala daca o porti o data. Chiar si producatorii consacrati nu mai fac incaltaminte sau imbracaminte care sa te tina cu anii, dupa prima spalare o tragi pe dreapta ca va sta ce ceaiu pe tine. Astea-s timpurile cu alte cuvinte.

Tot ce ai spus a spus doar din perspectiva "consum-erismului".

Pot fi de acord cu tine numai ca bunul simt ma opreste, si spun asta doar pentru ca sunt la varsta la care preciez lucrurile facut bine INDIFERENT camd au fost facute.

 

Un comentariu, doua despre beneficiile afirmatiei de mai sus?

Link to comment
Share on other sites

si e46 si E90 2 masini f bune , din gama mai noua nu am avut ca am trecut la 5 . Acum sunt pline de gadgeturi si optiuni , handling mai bun , dar pot sa spun ca si in veterane m-am simtit f bine . Clar E90 era o imbunatatire dar si E46 avea farmecul lui .
Link to comment
Share on other sites

La un moment dat imi statea in gand sa vand 335u si sa iau altul din generatia cu n55(euro 5, km mai putini...), dar am renuntat rapid la idee si asta doar datorita materialelor de tot rahatul ce le-au folosit la LCI.

Evolutie nu a existat decat pe partea de infotainment, iar la materiale a fost un downgrade mare, eu nu am gasit nici o masina care sa fie asemeni cu ce am acum, iar pe partea de optiuni nu mai vorbim.

Una peste alta imi sustin parerea proprie, pentru mine e36 a fost cel mai bun mix sportivitate - calitate materiale - optiuni decente - cea mai buna pozitie in scaun (pentru sofer cel putin).

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Hai să fim serioși, e90 e mult mai sănătos la interior față de f30..nici nu se compară. F30 are mânerele la uși ca la Logan, dintr un plastic ordinar, pe care dacă îl strângi puțin tot pâraie.

E90 la interior e o mizerie ieftina in care mi-ar fi si scarba sa stau. Punct

Edited by Claudiu F
  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

E90 la interior e o mizerie ieftina in care mi-ar fi si scarba sa stau. Punct

Vai de mine, ce ajuns ești domnu' Claudiu,auzi acolo, scârbĂŁ de e90😂😂😂

Deci toți producĂŁtorii se uitĂŁ la reducerea costurilor de producție și fac rabat la calitatea materialelor, și pun plastice ieftine care scârțâie aiurea,dar excepție face seria F ĂŽți dai seama,care are materiale mai de calitate decât seria E,doar de-asta cĂŁ ai tu F😂

Eu sunt la F10 acum, ĂŽnsĂŁ pot recunoaște cĂŁ fațĂŁ de E60 materialele sunt clar mai salbe,și se simte "plasticaraia". Are foarte multe plusuri fațĂŁ de E60, ĂŽnsĂŁ nu și la calitatea interiorului.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

De la E90 non-LCI exclusiv s-a vazut diferenta de calitate a materialelor la interior. Si asta nu o spun eu. O stiu eu inca de cand luasem masina mea de 5 ani vechime; vorbeau forumisti pe alte forumuri.

 

Stai linistit ca la fel comentau/comenteaza si cei cu E46 de E90 sau E30 fata de E46 :) Tot timpul ale lor, generatia/iile precedenta(e) e/sunt mai buna(e) decat ultima aparuta pe piata. Nu mai conteaza ca ale lor sunt niste cotetze pe patru roti, totusi "sunt mai bune domne!". Materiale mai bune, motoare muult mai bune, mult mai fiabile, desi ei n-au o chifla-n burta sa schimbe niste placute de frana ori sa inlocuiasca bujiile incandescente, samd. Discutiile astea au devenit de multa vreme unul din cliseele comune atunci cand vine vorba de masini.

Edited by RaYn3
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De la E90 non-LCI exclusiv s-a vazut diferenta de calitate a materialelor la interior. Si asta nu o spun eu. O stiu eu inca de cand luasem masina mea de 5 ani vechime; vorbeau forumisti pe alte forumuri.

Banuiesc ca tu conduci un e90 non lci

Edited by Viper05
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

In nici un caz dupa 12 ani si 1 milion de km. Nici un fabricant nu masoara fiabilitatea asa

Eu te-am intrebat altceva.

Cum masori tu fiabilitatea?

 

Eu o masor altfel. Foarte probabil mai bine ca tine.

 

Ce masina conduci acum?

Ai rate la ea?

 

Uite eu conduc o masina la care nu am rate.

Si de peste un an nu am pus decat carburant in rezervor.

Stii ce am schimbat ultima oara preventiv la jumatatea de milion de km? Pompa din rezervor. Adica ma plictiseam. ;) Am pus noua ca nu am vrut surprize.

Pentru jumatatea cealalta de milion. :))

 

Asta inseamna sa/ca am incredere in masina pe care o conduc.

 

A si s-a prafuit senzorul de la volan si dadea eroare DTC, prima oara de cand o am, jur. Desfacut curatat si pus la loc.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Conduc o masina noua , da am rate. Si cand se vor ternima ratele voi lua o alta masina noua … in rate

 

Daca iti stabilesti un buget lunar poti conduc tot timpul o masina noua fara batai de cap,

Si care din masini sunt mai eficiente din punct de vedere al cheltuielilor?

A mea sau a ta? Ca doar amandoi vrem sa ajungem unde avem nevoie, doar ca tu platesti mai mult.

Asta asa o analiza a "fiabilitatii" banilor cheltuiti pe persoana fizica.

 

Tu ai fi ultima persoana care sa aiba o opinie despre fiabilitate cand te bazezi doar pe faptul ca orice s-ar strica masina e in garantie.

 

Adevarata fiabilitate declarata vine din partea celor care isi intretin singuri masina, ca mecanicii (buni) ai zilelor noastre.. sunt prea putini si prea scumpi. ;)

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe acelasi principiu de ce conduci un e90 non lci cu materiale bune cand poti conduce un logan , mult mai eficient si mai ieftin

Pentru ca este o masina mult mai sigura pentru mine si ocazional altii care urca in ea. Nu imi spune ca si Loganul se inscris EXACT in aceleasi norme, ca iar dam in alte exemple paralel fortate.

De aceea am ales bmw.

Nu de fitze ca altii.

E cel mai matrasit bmw. Numai la pescuit pe campuri nu l-am scos ca ncu..

 

Eu inca te mai astept cu definitia ta data fiabilitatii, tinere..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.