Jump to content

Anvelope XDrive


minu94

Recommended Posts

Salut tuturor,

 

Sunt proaspat posesor de BMW cu Xdrive si as avea o intrebare. Am vazut ca in unele locuri se spune ca este necesar sa pui anvelope BMW Approved (*) pe modelele cu Xdrive, altfel riscand sa strici cutia de transfer. Este un mit sau adevar? Sunt interesat de acest subiect deoarece am vazut ca exista numai modele de cauciucuri Runflat cu steluta, nu si fara.

Link to comment
Share on other sites

Povestea cineva chiar aici pe forum despre probleme la xdrive cu niste anvelope fara steluta, pentru ca aveau diametre diferite. Asta nu inseamna ca sunt toate asa, dar poti sa ai ghinion. Probabil daca sunt toate 4 acelasi model/dimensiune esti ok si fara steluta.
Link to comment
Share on other sites

Recomand sa pui doar dimensiunile trecute pe stalp, aceeasi marca de anvelope toate 4, iar daca alegi normale si nu runflat, atunci neaparat sa fie XL. Extra Load la cele normale te ajuta mult in manevrabilitate si stabilitate.

De asemenea, sa inversezi intre ele anvelopele de la un sezon la altul. Cel putin in cazul meu, F10, le toceste putin-putin mai mult pe fata decat pe spate, chiar daca sunt identice toate 4 ca marime si brand.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by DJ Allexinno
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

anvelopele cu marcaj (*) sunt aprobate de BMW, dar asta nu inseamna ca doar asa ceva poti pune pe masina...

 

pune anvelope noi, cu dimensiunile aprobate (le gasesti pe stalpul masinii), fa presiunea (conform acelorasi specificatii de pe stalp), urmareste in mod regulat sa nu ai pierderi de presiune in anvelope... si nu vei strica niciodata cutia de transfer.

Link to comment
Share on other sites

Sigur ca voi pune doar anvelopele recomandate pe stalp (respectiv 225/45/18), umflate la presiunea recomandata de producator, si toate 4 la fel. Eram curios deoarece trebuie sa achizitionez niste anvelope si nu stiu daca sa merg pe varianta cu steluta sau fara. Vreunul din voi rulati cu anvelope fara steluta, non runflat pe Xdrive si nu ati avut probleme? Edited by minu94
Link to comment
Share on other sites

Si pe seria 6 si pe seria 5 F10 , amandoua Xdrive am pus non runflat si fara steluta si nu am avut niciodata probleme cu cutia de transfer, respecta doar ce scrie pe stalp. Fix asa ti-au raspuns si colegii mai sus!

 

Citeste biblia si vezi ce ne invata: crede si nu cerceta !! :))

Edited by coco1382
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salutare tuturor, am nevoie de un sfat va rog. As vrea sa cumpar 4 anvelope noi de iarna cu dimensiunile 275/40 R18 spate si 245/45/18 fata RUNFLAT pt un 535xdrive m pack. Observ ca cele runflat sunt facute doar de Pirelli Sotozero Winter si costa aprox 1800 ron bucata. Daca nu pun runflat, gasesc si cu 1200 sau 1400 ron. Afecteaza cumva cutia de transfer sau ceva la trenul de rulare daca nu pun Runflat? NU vreau sa stric masina in niciun fel. Va multumesc anticipat pt sfaturi!
Link to comment
Share on other sites

xdrive are toleranta 1% diferenta intre cauciucurile fata-spate; intre 275/40 18 si 245/45 18 sunt dimensiuni identice din punct de vedere inaltime / circumferinta (109 mm / 678 mm); de noi, evident ca au uzura identica, deci echivalenta se pastreaza.

Dar ar fi bine sa masori anvelopele inainte sa le cumperi, sa mai intampla sa fie diferente de inaltime intre cele 2 dimensiuni, datorita diferentelor intre dimensiunea zonei de uzura - la unele poate fi 8mm, la altele 5mm, si deja te apropii de toleranta xdrive.

In bucuresti gasesti la auto soft cu ridicare, si pirelli runflat 275/45 18 costa 1600 lei.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

As pune dimensiunile recomandate de producator, insa fara runflat si as economisi 1500 ron per total cred....Insa nu vreau sa economisesc 1500 ron si sa rup cutia de transfer care costa 8000 ron sau ceva de genul :p

 

Edit: doar o intrebare sa nu fac vreo greseala cand cumpar cauciucuri.

 

Merci mult Wolfenstein!

Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

Eu am normale si de iarna si de vara si nu am avut probleme in peste 70.000km. Binenteles, respecta dimensiunile ce sunt trecute pe stalp fata/spate. La anvelopele normale sa fie neaparat XL, si un lucru foarte foarte important, presiunea fata/spate sa fie cea trecuta pe stalp, nu cum au obiceiul cei de la vulcanizari sa puna 2.3bar peste tot. Daca nu sunt umflate cum trebuie, creeaza mari probleme!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 11/24/2020 at 9:04 AM, DJ Allexinno said:

Recomand sa pui doar dimensiunile trecute pe stalp, aceeasi marca de anvelope toate 4, iar daca alegi normale si nu runflat, atunci neaparat sa fie XL. Extra Load la cele normale te ajuta mult in manevrabilitate si stabilitate.

De asemenea, sa inversezi intre ele anvelopele de la un sezon la altul. Cel putin in cazul meu, F10, le toceste putin-putin mai mult pe fata decat pe spate, chiar daca sunt identice toate 4 ca marime si brand.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Am 2 anvelope DOT 2020 iar celelalte 2 DOT 2021, aceeasi marca toate 4. Ar fi o problema daca le montez asa pe Xdrive? au diferenta de profil de aproimativ 2mm.
Multumesc !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Reinviu un pic acest topic. Posesor de X3 G01 M40d, cu urmatoare combinatie: 245/40/21 100Y pe fata si 275/35/21 103Y.

Problema mea, conform specificatiilor originale, sunt 2 optiuni de anvelope de vara:

Bridgestone Alenza 001 RFT XL * B/B/73, ( model cu care a si venit masina, si sincer mi se par niste gunoaie ) sau

Pirelli P Zero PZ4 Run Flat XL * B/A/69 - care sincer ar putea fi o optiune dar nici Pirelli nu prea imi inspira mare incredere.

Ar mai fi varianta de Michelin Pilot Sport 4S, care vin in ambele dimensiuni, XL, dar nu Run Flat...

Azi am inspectat niste masini noi in curte la BMW, si de ex X5M Competition sau X3M Competition vin din fabrica cu Michelin PS4S, fara RFT. Pe un Seria 5 nou am vazut anvelope pe 20", GY Eagle F1 Assymetric 5 cu RUN FLAT ( credeam ca doar Assym 3 vine pe BMW, nici nu stiam ca exista Assym 5 cu RFT ). Dar marea majoritate a masinilor erau cu Bridgestone, cu RFT.

Roata de rezerva pe 21 nu am gasit, si nici nu cred ca este, asa ca intrebarea e grea... Pirelli Pzero PZ4 cu RFT si * BMW, sau Michelin PS4S XL, dar fara RFT si * BMW?!? 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Neavand loc pentru roata de rezerva - RFT.

Ca fapt divers, pe X5 am Alenza din fabrica si chiar imi plac (jante de 20"). Spun asta deoarece in trecut am avut Potenza pe o masina si am fost foarte deceptionat. Imi ramasese oarecum impresia ca Bridgestone nu tine pasul cu Michelin, GoodYear si altii. E adevarat, masina mea e un 30D, deci posibil pe 40D si greutate mai mica sa se simta limita acestor anvelope.

Link to comment
Share on other sites

Din ce am mai sapat, si cautat, Pirelli in review-uri sta mult mai bine decat Bridgestone ( la modelele mai sus mentionate ) si Alenza sunt incadrate ca Summer Premium Touring, iar PZero PZ4 ca Summer Max Performance.

In plus, si nivelul de zgomot la Pirelli fata de Bridgestone e mult mai mic, 4db mi se pare foaaarte mult, adica e mare diferenta, si n-are cum sa nu fie sesizabila.

Ca optiuni de la Michelin cu RFT ar fi Pilot Super Sport ZP, dar astea deja mi se pare extreme ca anvelope de utilizare zilnica, poate s-ar preta mai bine pe X3M sau ceva de genul... si in plus vin la niste preturi de vorbesc singur... un set fata/spate se apropie de (sau poate chiar depaseste) 10.000 lei 😄 

Edited by sskkaa
informatii aditionale
Link to comment
Share on other sites

M am tot gandit sa iau totusi un set de jante pe 20", model M787, sau M699, pretul anvelopelor fiind unul mult mai decent, si comfortul poate o idee mai bun...

Ca nota de referinta, Pirelli PZero PZ4 RFT *

245/45/20 103W XL - 1300lei/buc

275/40/20 106W XL - 1450lei/buc

Total set - aprox 5500lei

245/40/21 100Y XL - 2000 lei/buc ( da surprinzator sunt mai scumpe decat setul de spate/buc - am gasit chiar si la aproape 2500lei/buc!!! )

275/35/21 103Y XL - 1850 lei/buc

Total set - aprox 7700lei in cea mai "ieftina" varianta de anvelope gasite pe net... pretul poate varia in sus...

 

Pentru anvelope normale, dar XL, ca nota de referinta Michelin Pilot Sport 4S

245/45/20 103Y XL - 1500lei/buc

275/40/20 106Y XL - 1400lei/buc

Total set - aprox 5800lei

245/40/21 100Y XL - 1900 lei/buc

275/35/21 103Y XL - 1900 lei/buc

Total set - aprox 7600 lei

 

Diferentele intre RFT si anvelope normale XL sunt foarte mici, dar in schimb sunt diferente sesizabile intre 20" si 21"...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salutari gang BMW, nu stiu cat de relevant mai este acest thread dar acum ma confrunt si eu cu situatia aia mentionata de voi mai devereme. Comandate anvelope, puse pe auto cu xdrive, luata la drum si surpriza, smuceli la schimbarea vitezelor, tinuta de drum diferita si parca "vibreaza" intr-un mod total diferit si nesanatos. 

Ccz: rotile de pe fata sunt cu 2cm++ mai mari decat cele de pe spate in contextul in care diametrele lor sunt 245/40/20 pe fata si 275/35/20 pe spate. Ambele RFT.
Marca Landsail... Stiu, nu ma f$^# in gura ca mi-am auzit destule deja. 

ffs ca le-am ales dupa clasa lor B la consum si A la aderenta pe drum umed. Nici nu-mi pasa cine le fabrica, in mintea mea considerand ca nu conteaza daca vectorii B & A sunt aceiasi pt toti producatorii. aparent m-am inselat. muie mie. 

 

Stie cineva daca pot face ceva sau trebuie dejantate, trimise, schimbate, re-montate si 1000 de lei mai tarziu doar din manopere poate schimba si capra aia vitezele fara sa smuceasca. 

 

Mentionez ca inainte de astea am avut 4 gume de iarna SAILUN noi si masina schimba seamless. Fara sa simti nimic. O placere as spune minus faptul ca daca le lasam pe alea vara asta ma puteam pisa linistit si cu bolta in performantele lor la iarna. 

 

Va multumesc si va stimez in mod egal pe toti. 

 

Edited by Tanstaafl
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.