Jump to content

Instalatie remorca e91


lazarcosmin92

Recommended Posts

Detin un e91 din 2009 , 142 cp, de cateva luni, aceasta am cumparat.o cu carlig de remorcare cat si cu instalatia gata facuta si pusa. Cand am vrut sa cuplez remorca surpriza, am constatat faptul ca inafara de avarii nu functioneaza altceva la remorca. Am vazut in spate stanga ca instalatia remorcii pleaca dintrun modul canbus. Instalatia masinii avand leduri in spate. Care sa fie cauza???
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Zici tu?

 

Ce carlig ai montat? ce instalatie? ai codat masina?

 

voi credeti ca se face ca la dacie?

Nu stiu ce fel de carlig este. Asa am luat masina cu el pe ea. Cred ca este original pt ca baiatul de mi.a vandut.o mi-a zis ca asa a luat-o din belgia. Cert este ca nu se decupleaza senzorii de parcare cand cuplez remorca. Am inteles ca trebuie activata aceasta functie din tester si ca asta ar fi cauza nefunctionarii

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Am reusit sa fac sa funcioneze luminile la remorca prin conectarea cablutilor modulului la canbus deoaree nu erau legate. Dupa o zi de la conectate in timpul mersului cu remorca, mi s.au aprins toti martori de bord iar pe navigatie imi spune ca am o problema de electronica. Am oprit am deconectat modulul remorci si martorii au disparut. Care sa fie cauza, modulul defect?
Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa fac sa funcioneze luminile la remorca prin conectarea cablutilor modulului la canbus deoaree nu erau legate. Dupa o zi de la conectate in timpul mersului cu remorca, mi s.au aprins toti martori de bord iar pe navigatie imi spune ca am o problema de electronica. Am oprit am deconectat modulul remorci si martorii au disparut. Care sa fie cauza, modulul defect?

Tu ai luat in considerare ce ti-a spus Alex_wly?

 

...Modulul, daca l-ai gasit deconectat a fost lasat asa pentru un motiv anume. Ai gasit motivul?

 

Apoi, instalatia aceea daca era gata facuta si pusa, dar neconectata inseamna ca era si perfect functionala? Se pare ca nu.

Trebuie investigat desigur mai mult, codat.. pe masina nu merge chiar orice si oricum.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.