Jump to content

receptie ff slaba e90 2006


sile85

Recommended Posts

Dezaburirea este antena. Verifica modulul de inchidere centralizata si vezi firele care duc spre modul. O sa ai surprize sa vezi ca in mansonul de cauciuc de la portbagaj sunt o gramada de fire unele din ele duc la acest modul. Posibil sa fie intrerupte sau in scurt. Trebuie sa desfaci si sa verifici. Modulul diversity e in cauza.Succes!
Link to comment
Share on other sites

Dezaburirea este antena. Verifica modulul de inchidere centralizata si vezi firele care duc spre modul. O sa ai surprize sa vezi ca in mansonul de cauciuc de la portbagaj sunt o gramada de fire unele din ele duc la acest modul. Posibil sa fie intrerupte sau in scurt. Trebuie sa desfaci si sa verifici. Modulul diversity e in cauza.Succes!

 

unde se afla modulul pt antena sau diversity? sau ambele sunt acelasi?

 

Antena este in primele cateva randuri de sus din luneta.

antena este firul ce este in luneta pt a deazburi in caz de inghet? randurile de sus

Link to comment
Share on other sites

Dezaburirea este antena. Verifica modulul de inchidere centralizata si vezi firele care duc spre modul. O sa ai surprize sa vezi ca in mansonul de cauciuc de la portbagaj sunt o gramada de fire unele din ele duc la acest modul. Posibil sa fie intrerupte sau in scurt. Trebuie sa desfaci si sa verifici. Modulul diversity e in cauza.Succes!

El nu are E91 adica "break" ci are E90, berlina..

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai si pe la sedan sunt aceleasi probleme cu firele la portbagaj.Eu am sedan si am facut operatia pe partea dreapta. Am facut si la un break.Cert e ca la break avea problema cu receptia slaba a radioului. La sedan nu am avut atatea probleme. Dar la break am lipit 10 fire.

La sedan le-am taiat pe toate si le-am refacut.

Oricum trebuie sa verifice vizual fiecare fir din zona respectiva. In mason exista si niste bitum sau o substanta asemanatoare care protejeaza firele de umezeala,cred.

Oricum daca ai sedan modulul diversity il gasesti in interiorul masinii, pe plafon,in spate,aproape de luneta. Se observa acolo un capac. Il dai jos, cu grija, ai niste mufe pe acolo destul de finute. Sa nu le rupi.

Desfaci capacul si succes 😁

Link to comment
Share on other sites

Pai si pe la sedan sunt aceleasi probleme cu firele la portbagaj.Eu am sedan si am facut operatia pe partea dreapta. Am facut si la un break.Cert e ca la break avea problema cu receptia slaba a radioului. La sedan nu am avut atatea probleme. Dar la break am lipit 10 fire.

La sedan le-am taiat pe toate si le-am refacut.

Oricum trebuie sa verifice vizual fiecare fir din zona respectiva. In mason exista si niste bitum sau o substanta asemanatoare care protejeaza firele de umezeala,cred.

Oricum daca ai sedan modulul diversity il gasesti in interiorul masinii, pe plafon,in spate,aproape de luneta. Se observa acolo un capac. Il dai jos, cu grija, ai niste mufe pe acolo destul de finute. Sa nu le rupi.

Desfaci capacul si succes 😁

Firele din manșonul de la portbagajul de sedan nu au nicio treabĂŁ cu antena, ele sunt doar ĂŽn circuitul de lumini și ĂŽnchidere centralizatĂŁ portbagaj. Modulul antenei este ĂŽn spate , la lunetĂŁ , sub al treilea stop de frânĂŁ... https://bmwteka.com/wds/en/e90/c308edcb

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Firele din manșonul de la portbagajul de sedan nu au nicio treabă cu antena, ele sunt doar în circuitul de lumini și închidere centralizată portbagaj. Modulul antenei este în spate , la lunetă , sub al treilea stop de frână... https://bmwteka.com/wds/en/e90/c308edcb

Multumim de link. Interesant si usor de lucrat cu el. :goodjob:

Antena nu e cumva bagata in coada aia de randunica, sau ce o fi ea de pe masina, sau ala e doar receptor GPS?..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.