Jump to content

G30 530D M garantie


stranger

Recommended Posts

Salut, in doua luni imi va expira garantia la G30 530d M sport si am cateva intrebari:

-Masina are faruri adaptive, cand merg pe drum virajat farurile se misca stanga/dreapta insa daca merg pe faza lunga si vede masina din fatza nu reduce sigura pe faza scurta, ma gandesc sa nu fie ceva ineregula si ar fi bine sa schimb cat e pe garantie.

-Tot la faruri am garnitura mucegaita, credeti ca se poate schimba pe garantie?

-Cat costa extinderea garantiei? Si merita sa o extinzi?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Referitor la prima problema cu schimbarea fazei, ai activat High Beam Assistant ? Nu prea se intelege din descrierea ta, in sensul in care daca ai aprins tu manual faza lunga ea ramane activa tot timpul, daca ai activat HBA atunci ea trebuie sa alterneze faza lunga cu cea scurta in functie de conditiile de drum.

Eu zic sa ridici problema cu garnitura la reprezentanta si ar trebui sa ti-o schimbe pe garantie.

Numai poti prelungi garantia acum, e prea tarziu, doar in primele 3 luni(parca) de la achizitia masinii noi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Offtopic:

 

> garnitura mucegaita

> masina veche de < 3 ani

 

E clar. Masinile de generatie noua sunt jalnice calitativ. Nu are voie sa mucegaiasca o garnitura in 3 ani...

 

Asta am observat si trecand de la o generatie de seria 3 mai veche la una mai noua: calitatea e mult mai proasta per total.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sunt 3 tipuri: led , led adaptiv si ICON led...Cele din urma sunt cele mai spectaculoase..Pe modelele facelift , exista Laser ca optiune top!

Icon Led este farul care are lumina de zi cu prelungirea aceea spre grilĂŁ? Sau care e codul optiunii? Ale mele sunt adaptive si se sting in functie de diversi factori, se imparte raza in doua stanga dreapta, etc.

Link to comment
Share on other sites

Nu ne-ai spus cati km are masina, insa in locul tau as folosi cele 2 luni de garantie pentru a verifica urmatoarele probleme:

 

- Dupa 100.000 km, farurile adaptive led de pe G30 pot sa aiba o problema la lumina de zi, banda led se ingalbeneste. Daca ai putea sa le schimbi in garantie ar fi perfect.

 

- Daca ai clima pe 4 zone, panoul digital din bord are de obicei o problema si apar niste dungi verticale. Costa 9000 lei, asa ca mai bine rezolvi in garantie, mai ales ca au modificat piesa si nu mai apare ulterior problema.

 

- Senzor lamda. Apare eroare check engine pe la 90.000 de km.

 

Sigur mai sunt si altele, dar astea sunt cele mai comune probleme pana acum.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sal, multumesc pt raspunsuri, farurile sunt cele de top la vremea aia, cred ca se numesc ICON led, nu gasisem nici o optiune in meniu sa activez asistenta lor si cand mergeam pe autostrada pe faza lunga si venea masina din fatza ma asteptam sa reduca singure pe faza scurta.,.azi meg sa o iau de la reprezentanta, sa vad ce zic, cand am lasat-o mi-au spus ca nu cred ca vor putea testa farurile deoarece programul lor de lucru e pe timp de zi.. :£
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sal, am luat masina, sunt babalau rau si astia de la reprezentantza mai ceva.. Nu au gasit explicatie de ce nu mere asistentza farurilor, cand am plecat de la ei m-am mai uitat eu si e un buton langa BC de unde activezi, mere perfect:) eu cautasem in I drive si nu gasisem nimic..

garniturile farurilor nu vor sa le schimbe pe garantie, au zis ca e vina mea sau a fostului proprietar(da o am din reprezentantza..)ca a patruns verdeatza/mucegai acolo..

Masina are 20.800 mile, considerati ca merita extinsa garantia?

I-am intrebat cat costa si au zis ca treb sa sun la un nr de tel sau sa intru online sa aflu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci tu practic nu stiai sa activezi high beam assist- ul din maneta bc de cand ai masina si credeai ca nu merge e putin de ras sincer, aia la reprezenta ti au dat raspunsul acela pt ca nu ii intereseaza, ii doare in cot.

Asta cu mugegaiul nu o inteleg si nu inteleg nici unde zici ca ar fi,nu am auzit in viata mea de asa ceva, poate vrei sa zici ca se aburesc?

Edited by branevl
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Asta cu mugegaiul nu o inteleg si nu inteleg nici unde zici ca ar fi,nu am auzit in viata mea de asa ceva, poate vrei sa zici ca se aburesc?

Nu vrea sa zica ca se aburesc.

Daca omul vine si zice ca a vazut (probabil) verdeazta depusa, pentru ca masina a stat mult timp in zona cu umiditate crescuta, atunci, desigur ca apar depuneri din astea, alge verzui, bla, bla, bla.

 

Aia de la reprezentanta au zis bine; tine de felul cum este exploatata si intretinuta si PASTRATA masina..

Ei repara si schimba echipamente si piese defecte, la astea-s "experti"... nu schimba PREVENTIV (ce cere OP-ul) nimic!

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Da, se pare ca trebuia spalata mai des decat saptamanal, nu mi sa mai intamplat la nici o masina sa patrunda verdeata si mucegai sub garnitura farurilor. Intradevar locuiesc in Newforest, UK, o zona gen valea prahovei cu foarte multa natura si umiditate.

Despre extindrea garantiei ce parere aveti, merita?

Multumesc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, se pare ca trebuia spalata mai des decat saptamanal, nu mi sa mai intamplat la nici o masina sa patrunda verdeata si mucegai sub garnitura farurilor. Intradevar locuiesc in Newforest, UK, o zona gen valea prahovei cu foarte multa natura si umiditate.

Despre extindrea garantiei ce parere aveti, merita?

Multumesc

Nu am gresit, nu-i asa? :)

Cat despre extindere garantie, citeste cu mare atentie, sa intelegi ce intra in aceea garantie care ti-o permiti... , ca sigur nu e o singura asigurare pentru toata masina..

 

Iar pe de alta parte numai tu stii cat de bun esti la reparat cate ceva, sau daca stii vreun "indi" in zona ta sa repare mai ieftin ce trebuie..

Si de cati bani dispui pentru ca acestia pot fi bine investiti daca se strica ceva la masina sau NU daca nu se strica nimic..

 

Oricum, reprezentanta nu face lucrari de intretinere la solicitarea ta, pe pricini .. "sunt mai sanatos la minte decat intervalele voastre, ..life time warranty"

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Cam cat costa?

 

Nu stiu care sunt regulile in UK vizavi de extinderea garantiei, dar in Romania sigur nu se mai poate decat imediat dupa achizitie.

Pe vremuri mi-am extins garantia la un E93 si am dat in jur de 1500 de euro pe an, asta era prin 2012, cand se putea face pana sa expire garantia existenta. Trebuie sa intrebi la BMW sa vezi daca se poate si cu cat.

Ideea e ca exinderea garantie se referea, cel putin atunci, asa cum i spune si numele de altfel, la o prelungire a garantiei BMW deci e generala, pentru absolut orice problema de orice natura: motor, cutie, module, faruri etc, mai putin consumabile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.