Jump to content

Consum 430i xdrive


David3008

Recommended Posts

Salut.Recent am achizitionat prin programul Bavariaused cars un Bmw 430i xdrive lci.Masina are 4000 de km si a fost atinsa la bara si scutul(o sa fie rezolvata de catre ei).Masina mi se pare potrivita pt mn(sportiva,benzinara)dar totusi ma nemultumeste consumul.Cand ma interesam de uramtoarea masina m-am uitat strict dupa o benzinara chiar daca eram constient ca o sa consume mai mult,dar totusi consumul mi se pare prea exagerat.De exemplu cand masina in orele aglomerate din bucuresti consuma undeva la 18-20l iar seara cand este liber undeva la 12-13?Ce parere aveti si daca mai exista alti posesori de 428 sau 430 (sau 330/328)care sa imi spuna si consumul lor
Link to comment
Share on other sites

Consumul mi se pare mare, insa nu cred ca faci tu 100km seara sau 100 pe zi cand mergi prin oras. Si a mea imi arata consum de 17,8% daca merg 4-5 km, insa daca merg 50-60 in BUcuresti imi arata 12,4% ceea ce e normal. E ft importanta distanta pe care o parcurgi cu acea medie

Intr-adevara nu fac mai mult de 15-20 de km...dar totusi mi se prea mare chiar daca este benzina...de exemplu,am facut 110 km cu 20 de litrii de benzina

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca masina are doar 4000 de km e normal sa ai un consum mai ridicat, pana motorul isi face rodajul. Cred ca doar pe la 10k km o sa se mai aseze consumul dar sub o medie de 10% mixt slabe sanse sa scada. Pe langa motor si cutia o sa se mai ajusteze in functie de stilul tau de condus. Edited by Jayson
Link to comment
Share on other sites

Consumul mi se pare mare, insa nu cred ca faci tu 100km seara sau 100 pe zi cand mergi prin oras. Si a mea imi arata consum de 17,8% daca merg 4-5 km, insa daca merg 50-60 in BUcuresti imi arata 12,4% ceea ce e normal. E ft importanta distanta pe care o parcurgi cu acea medie

Intr-adevara nu fac mai mult de 15-20 de km...dar totusi mi se prea mare chiar daca este benzina...de exemplu,am facut 110 km cu 20 de litrii de benzina

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca masina are doar 4000 de km e normal sa ai un consum mai ridicat, pana motorul isi face rodajul. Cred ca doar pe la 10k km o sa se mai aseze consumul dar sub o medie de 10% mixt slabe sanse sa scada. Pe langa motor si cutia o sa se mai ajusteze in functie de stilul tau de condus.

N am pretentia sa fie sub 10% dar nici 20% cand este aglomerat.un consum de 12-13 % la orele de varf mi se pare super ok

 

Rodajul nu este inca facut si cred ca si tu ai talpa grea si ii dai in gura :hyper:

Te inseli :))...Cel mai mult merg pe eco pro si rare ori seara cand e liber ma mai distrez putin...daca as avea consum 10 toata ziua as merge forja

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut.Recent am achizitionat prin programul Bavariaused cars un Bmw 430i xdrive lci.Masina are 4000 de km si a fost atinsa la bara si scutul(o sa fie rezolvata de catre ei).Masina mi se pare potrivita pt mn(sportiva,benzinara)dar totusi ma nemultumeste consumul.Cand ma interesam de uramtoarea masina m-am uitat strict dupa o benzinara chiar daca eram constient ca o sa consume mai mult,dar totusi consumul mi se pare prea exagerat.De exemplu cand masina in orele aglomerate din bucuresti consuma undeva la 18-20l iar seara cand este liber undeva la 12-13?Ce parere aveti si daca mai exista alti posesori de 428 sau 430 (sau 330/328)care sa imi spuna si consumul lor

 

E normal. Cam acelasi consum il am si eu ( 228i ). In EcoPro e 16-17. Nu folosesc StartStop. Inainte de revolutia traficului facuta de Firea aveam cam 12-14 in Confort, la vremea aia nu simteam nevoia sa folosesc Eco.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

... daca si in rodaj motorul consuma...

 

Voi, care scrieti aici bazaconii, de unde va luati informatiile sunt curios..?

Eu nu am nimic cu nimeni dar motorul nou nu are nici un motiv, absolut nici un motiv sa consume mai mult. A, decat daca iti propui sa iti bati joc de motor; dar asta e alta discutie..

Tolerantele intr-un motor nou, desigur din ala fara probleme, sunt atat de mici... incat metal iese din el in primul ulei.. nu altceva!

Nu mai zic ca "motoarele moderne" peste tot unde cauti afli ca vin deja rodate.. asa ca si umbra de presupunere de consum dupa cateva sute de km .."pana se aseaza motorul" e anulata din fabrica!

 

(Dumnezeule, asa se duce vorba idioata (si logica.. dracului), ...ca de aia nu ne mai intelegem..) e frustrare in paranteza, nu altceva.

Edited by bimmer90f30
  • Like 4
  • Sad 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

E normal consumul.

Conteaza mult pe unde mergi, la ce ore, cat de lungi sunt drumurile, temp de afara etc.

 

Am facut plinul pe 15 ianuarie si in primii 30km am avut numai drumuri extrem de scurte, motorul rece mereu si numai prin trafic blana. Peste 15% era consumul.

Acum am mai prins drumuri mai lungi prin bucuresti si media a scazut la 11.7

 

Mi-am pus mintea intr-o vara si am mers cu 6.9 pana la serviciu, 10km, am mers ca in laboratorul de teste :))).

In media de 6.9 a intrat si urcarea delului de langa casa poporului spre marriott.

 

Am avut acum 2 ani in 3 dimineti consecutive drumuri la ora de varf spre pipera si aveam peste 13%

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

E normal consumul.

Conteaza mult pe unde mergi, la ce ore, cat de lungi sunt drumurile, temp de afara etc.

 

Am facut plinul pe 15 ianuarie si in primii 30km am avut numai drumuri extrem de scurte, motorul rece mereu si numai prin trafic blana. Peste 15% era consumul.

Acum am mai prins drumuri mai lungi prin bucuresti si media a scazut la 11.7

 

Mi-am pus mintea intr-o vara si am mers cu 6.9 pana la serviciu, 10km, am mers ca in laboratorul de teste :))).

In media de 6.9 a intrat si urcarea delului de langa casa poporului spre marriott.

 

Am avut acum 2 ani in 3 dimineti consecutive drumuri la ora de varf spre pipera si aveam peste 13%

Ce motorisare ai ?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Vino un pic in Bucuresti si mai discutam dupa o luna :(

 

Eu te inteleg cu Bucurestiul , dar tot nu e un consum normal pentru un seria 4 cu motor de 3 L.

As zice ca e consum de cotet american din anii 70-80 . Daca in 2021 avem un asemenea consum pe o asemenea masina, inseamna ca suntem in buda cu motoarele astea pe benzina . Sa nu mai amintesc cum ne minte BMW in privinta asta . Cred ca consumul dat de ei in oras e sub jumatate din cel real . Deci ? Nu poluam cu diesel dar o dam de gard cu motoarele pe benzina.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

De 2 litri vrei sa spui :)

 

Pai si la diesel e sub jumate din cel real (in oras). Problema nu e atat masina, cat mizeria de trafic in care mergem. Daca am sta intr-un oras normal, cu trafic mai lejer, probabil ca ar fi si consumul mai apropiat de cel declarat.

 

In plus, s-ar putea sa depinda si de benzina folosita. In carte scrie ca regimul optim la motoarele astea se obtine cu benzina de 98. Daca pui de 95, probabil si consumul e mai mare.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

In plus, s-ar putea sa depinda si de benzina folosita. In carte scrie ca regimul optim la motoarele astea se obtine cu benzina de 98. Daca pui de 95, probabil si consumul e mai mare.

Mari cuvinte ai spus mai sus! Foarte adevarat.

Intrebarea ar fi, cat de multi vor intelege cu adevarat importanta calitatii carburantului!? Foarte putini.

 

Eu conduc un ciuruc de masina veche de 15 ani si ii fac plinul alternativ, o data carburant de calitate, o data mai normal... asta pana la sfert de rezervor.

..dar de cate ori nu m-am uitat din curiozitate si interes ce carburant baga altii in MASINILE LOR NOI..!? De fiecare data, jur, doar carburant ieftin, cel mai ieftin, asa ca.. ce perfomante sa dea motorul ala nou? (Bleah...)

 

...Nu mai zic ca a fost suficient sa prind o data o idee simpla de la altii mai destepti care recomandau ca motorului pe benzina... daca vrei sa te bucuri de TOATE CALITATILE BENZINEI TREBUIE SA CIRCULI cu rezervorul cat mai plin pentru, nu aproape gol! Adica, sa faci plinul de fiecare data cand se apropie de sfert.. pentru ca benzina fata de motorina se evapora in rezervor, adica acolo se formeaza gaze in permanenta.. si asa isi pierde din calitate.

Cel mai bun exemplu il am de la sotie (care pana si ea a observat asta..) care ea insasi a remarcat ca motorul masinii ei (mic) nu mai trage ca atunci cand rezervorul masinii e plin sau aproape plin..

Pot sa bat pariu ca trei sferturi din cei care au "benzina" nu practica asa ceva! Ca benzina e scumpa, nuu? :))

Well, tot la fel de scump se duce (mai repede) pe esapament din rezervorul aproape gol! Pentru ca benzina mai multa este introdusa in camera de ardere pentru a atinge necesitatile cerute de sofer..

Si zau daca inteleg de ce.

...Pentru ca pana la urma tot atata benzina arzi - numai ca asa "o arzi pe o mai buna calitate" sau pe o calitate pastrata, nu denaturata.

Incercati si o sa va mirati. Trebuie doar sa fiti mai organizati.

In cazul benzinei se merge cu rezervorul PLIN nu cu rezervorul aproape gol, da pentru economie!

Se merge mai decent pana se incalzeste motorul...

Astea sunt chestii simplu de inteles.. dar sanatoase.

 

..Despre ce vorbim aici?

Despre bun simt si logica!...

 

http://www.chasesidemotors.com/blog/2015/07/why-you-should-keep-your-petrol-topped/

https://www.mirror.co.uk/money/expert-explains-you-should-always-21336184

https://www.quora.com/Are-there-any-benefits-to-keeping-your-vehicle-s-gas-tank-full

https://mechanics.stackexchange.com/questions/1876/does-the-amount-of-fuel-in-the-tank-matter

https://bonfesauto.com/the-importance-of-keeping-the-gas-tank-full/

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Sad 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

haha , 640 D al meu 18 % acum iarna :)) Zice lumea ca am talpa grea , nu cred , tot ce are 6 cilindri consuma no matter what . Eu cred ca X sparge la consum .Minim 2 L de acolo e , mai ales iarna cand e ceva gheaTa si pune cutia transfer la treaba
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca te ajuta informatia, acesta este consumul mediu pe ultimii 2700 km cu o viteza medie de 40km/h, interval de timp cam o luna si jumatate, deci cu temperaturi scazute afara.

Masina este 340i xdrive cu m performance power kit (3.0 benzina 360 cai), greutate in talon ~1700kg:

 

consum-340xi.jpg

 

Nu merg niciodata pe eco-pro, cam 70% confort, si 30% sport. Locuiesc in afara Brasovului, insa merg destul de mult si in oras. Benzina doar de 100 de la MOL/OMV.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.