Jump to content

Consum 430i xdrive


David3008

Recommended Posts

Nu stiu daca te ajuta informatia, acesta este consumul mediu pe ultimii 2700 km cu o viteza medie de 40km/h, interval de timp cam o luna si jumatate, deci cu temperaturi scazute afara.

Masina este 340i xdrive cu m performance power kit (3.0 benzina 360 cai), greutate in talon ~1700kg:

 

consum-340xi.jpg

 

Nu merg niciodata pe eco-pro, cam 70% confort, si 30% sport. Locuiesc in afara Brasovului, insa merg destul de mult si in oras. Benzina doar de 100 de la MOL/OMV.

Totusi,brasovul nu e ca bucurestiul din punct de vedere al traficului...referitor la power kit,imi poti da cateva informatio:e de la reprezntanta(daca nu ai pierdut garantia?),care a fost pretul?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Totusi,brasovul nu e ca bucurestiul din punct de vedere al traficului...referitor la power kit,imi poti da cateva informatio:e de la reprezntanta(daca nu ai pierdut garantia?),care a fost pretul?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Clar nu e la fel din punct de vedere al traficului. In Bucuresti cel mai probabil viteza medie daca mergi ziua in oras este < 20km/h, si consumul ar creste, insa nu stiu sa zic exact, nu am prea mers bara la bara in mod constant.

 

Power Kit-ul a venit la pachet cu evacuarea cap-coada (MPPSK - M performance power and sound kit), poti vedea aici o referinta de pret: https://www.bavauto.ro/11122444531

Insa si sunetul e pe masura. Nu stiu ce sa zic in legatura cu garantia (cand a fost montat pe masina de fostul proprietar oricum nu mai avea garantia), in mod normal nu ar trebui sa afecteze daca o faci la reprezentanta.

Link to comment
Share on other sites

Clar nu e la fel din punct de vedere al traficului. In Bucuresti cel mai probabil viteza medie daca mergi ziua in oras este < 20km/h, si consumul ar creste, insa nu stiu sa zic exact, nu am prea mers bara la bara in mod constant.

 

Power Kit-ul a venit la pachet cu evacuarea cap-coada (MPPSK - M performance power and sound kit), poti vedea aici o referinta de pret: https://www.bavauto.ro/11122444531

Insa si sunetul e pe masura. Nu stiu ce sa zic in legatura cu garantia (cand a fost montat pe masina de fostul proprietar oricum nu mai avea garantia), in mod normal nu ar trebui sa afecteze daca o faci la reprezentanta.

De evacuarea asta ma uitam si eu...pretul e pe masura dar cel putin e originala...dar nu stiu exacut daca pot sa o montez pe 430,teoretic doar difuzorul trebuie schimbat

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Cand mergi 1-2,3, 5Km dimineata, opresti din semafor in semafor si astepti la fiecare cel putin 1min, asta daca nu trebuie sa stai de doua ori sau mai bine la acelasi, cam aici ajungi in ceea ce priveste consumul. Computerul nu se opreste din calculul consumului atunci cand esti stationar, doar daca tii activ start-stopul. Pe langa poluare, acest sistem a fost gandit si pt reducerea consumului de carburant pe langa uzura motorului care noua nu ne place, motiv pt care il oprim. Sau cel putin eu l-am oprit. Eu cu 25d(2litri) pe distante scurte in oras dimineata, zile de iarna am 15-16% consum cu start-stop dezactivat cum ziceam.
Link to comment
Share on other sites

De evacuarea asta ma uitam si eu...pretul e pe masura dar cel putin e originala...dar nu stiu exacut daca pot sa o montez pe 430,teoretic doar difuzorul trebuie schimbat

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

MPPSK in forma asta este facut pentru motorul B58, pe seria 3 (F30 sedan, F31 break) sau seria 4 (F32 coupe, F33 cabrio, F36 gran coupe). Nu stiu daca se poate monta si pe B48 fix asa, dar poate exista o varianta originala alternativa pentru motorul tau.

Link to comment
Share on other sites

MPPSK in forma asta este facut pentru motorul B58, pe seria 3 (F30 sedan, F31 break) sau seria 4 (F32 coupe, F33 cabrio, F36 gran coupe). Nu stiu daca se poate monta si pe B48 fix asa, dar poate exista o varianta originala alternativa pentru motorul tau.

Am vazut ca exista si pt motorul meu,dar cred ca exista o diferenta la sunet intre evacuari

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

MPPSK in forma asta este facut pentru motorul B58, pe seria 3 (F30 sedan, F31 break) sau seria 4 (F32 coupe, F33 cabrio, F36 gran coupe). Nu stiu daca se poate monta si pe B48 fix asa, dar poate exista o varianta originala alternativa pentru motorul tau.

 

Cel putin vreau sa trec de la 2 evacuari pe partea din stanga la 1 cu 1

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.