Jump to content

Dimensiune anvelope BMW X3 2018 G01


Ciprian01

Recommended Posts

Salutare,

 

Sunt viitorul posesor al unui BMW X3 2018, model G01. De modificat tiltul va rog :)

 

Masina a fost comandata din Germania si urmeaza sa ajunga saptamana aceasta. In avans, i-am cumparat anvelopele de iarna, fiindca nu am rabdare :)

 

Dimensiunile anvelopelor sunt de 245/50/18. Imi puteti spune daca este in regula pentru acest model?

 

Spun asta fiindca va avea numere rosii si nu stiu ce apare in carte, uitandu-ma pe diverse site-uri nu imi e clar, unii spun ca poate atinge aripa fata la virare maxima, altii ca sunt bune.

 

Ma puteti ajuta?

 

Multumesc,

Ciprian

Edited by Ciprian01
Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos baieti!

 

Da, deci se pare ca dimensiunile pe care le-am cumparat nu sunt tocmai cu ce dau ei recomandare...

 

Problema vad ca e la latime, deci d'aia zic unii ca vor atinge la viraje...

 

Nu este problema latimei, pentru ca pt modelul tau ai si jante de 21 cu latime de 245 recomandate de producator, la tine e vorba ca nu respecti circumferinta totala a rotii, masina fiind si Xdrive, eu nu as umbla asa, cu cauciucurile alea.

Cu ce ai ales tu, vei avea practic rotile mai mici decat trebuie.

Uite, intra pe situl asta: https://tiresize.com/comparison/ introdu ce ai cumparat tu si ce iti recomanda producatorul ca sa vezi diferenta.

Link to comment
Share on other sites

desi vad ca ai dimensiunea 245/50 R18 dintr-o varietate destul de mare

Nu este cea cu steluta pe care producatorul o recomanda pentru iarna, desi nu cred ca este o problema.de iarna ai dimensiuni pe 17, 2x19 si 20, dar nu pe 18

 

https://www.michelin...yres/by-vehicle

post-84068-0-11372000-1611759891_thumb.jpg

Edited by dismalskin
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Va multumesc tare mult pentru raspuns!

 

A venit si masina, primul BMW, prima dragoste pare. Trebuie doar sa descopar pachetul Innovation si Business si sa vad daca am nebunia aia de Carplay..

 

In cele din urma am achizitionat 225 60 18, astfel am bagat la vanzare ce aveam anterior, am inteles ca ar merge pe F10 sau ceva.

 

Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

cum ti-a recomandat si @raduron10, mai sus, intra pe site-ul https://www.wheel-size.com/size/bmw/ si cu un pic de rabdare te vei lamuri singur ce dimensiuni de jante iti trebuie pt motorizarea ta

 

pe seria G, toate jantele sunt 5x112 (distanta intre prezoane), fata de 5x120 la seria F

in plus, jantele pe 18 pt X3 G01, sunt 7J, ET22, cele mentionate de tine par a fi de X4, seria F, pt ca sunt 8J, deci nu se vor potrivi pt ca distanta dintre prezoane e diferita si in plus sunt mai late decat ce recomanda producatorul pt masina ta

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

LE: e in regula sa pun anvelope de vara, pe modelul atasat de jante, E8Jx18EH2? Am inteles ca e model de X4 si eu voi pune pe X3 G01.

 

 

image-s-750x1000.png

Poate gresesc modelul dar cred ca alea sunt jante de X4 F26. Intre timp BMW a schimbat sistemul de prindere a rotilor. Eu as fi foarte atent ca in goana dupa economie risti sa cheltui mult mai mult.

Link to comment
Share on other sites

@Marius, aveti dreptate. In euforia in care am zis sa fiu pregatit si cu set separat de iarna, pare ca am scapat niste aspecte importante. Am zis hai ca macar pun cu vara. M-am uitat si da, asa e, trebuie sa le bag la vanzare. Desigur, fara anvelope sau alea sunt cado', fiindca ma iau colegii la misto :)

 

 

Poate gresesc modelul dar cred ca alea sunt jante de X4 F26. Intre timp BMW a schimbat sistemul de prindere a rotilor. Eu as fi foarte atent ca in goana dupa economie risti sa cheltui mult mai mult.

 

Asa e Dan, e de F26, m-a sunat cineva si mi-a spus. O sa caut dupa dimensiunile ei, 7J-ET22.

Edited by Ciprian01
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Marius, aveti dreptate. In euforia in care am zis sa fiu pregatit si cu set separat de iarna, pare ca am scapat niste aspecte importante. Am zis hai ca macar pun cu vara. M-am uitat si da, asa e, trebuie sa le bag la vanzare. Desigur, fara anvelope sau alea sunt cado', fiindca ma iau colegii la misto :)

 

 

 

 

Asa e Dan, e de F26, m-a sunat cineva si mi-a spus. O sa caut dupa dimensiunile ei, 7J-ET22.

 

Ca sa nu te complici cauta jante originale, pt X3 G01 sau X4 G02, gasesti pe OLX destule modele in functie de preferinte cu sau fara cauciucuri. Nu cumpara altceva ca fie nu se vor potrivi, fie nu respecti dimensiunile date de BMW.

 

Pentru jantele pe 18, latimea e de 225, cam inguste dupa parerea mea pentru dimensiunile si greutatea masinii, plus ca arata cam straniu asa jante mici pe o masina mare cum e G01. Posibil sa fie si cam instabila la viteze mari, sau macar sa iti dea senzatia de instabilitate, depinde acum si cat de mult mergi cu viteze mari, la viteze mici nu prea conteaza.

Eu unul as lua macar niste jante de 19 pe care as pune cauciucuri late de 245.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.