Jump to content

Tip ulei BMW F31


CristiOsman

Recommended Posts

Salut la toatĂŁ lumea! Ce ulei ĂŽmi recomandați la un F31 320 d(190 cp) din 2015 cod motor b47? MașinĂŁ are aproape 200k km la bord. PânĂŁ acuma am mers cu uleiul original de la BMW 0w30 dar am auzit pĂŁreri ĂŽmpĂŁrțite despre el. Exclusiv la marca de ulei mĂŁ refer fiindcĂŁ la specificații o sĂŁ merg tot pe 0w30! Menționez cĂŁ motorul merge perfect fara pierderi de ulei. Schimbul ĂŽl fac la 10k km. Mulțumesc!
Link to comment
Share on other sites

E o discutie interminabila asta cu uleiul. Daca a mers 200k km cu asta si motorul merge perfect si nu are nici pierderi, de ce ai vrea sa-l schimbi? Ca cineva care a avut obsesia uleiului acum 11 ani la primul BMW, iti spun ca nu merita sa te gandesti prea mult la asta. Pune ce recomanda BMW si mergi mai departe.
Link to comment
Share on other sites

A mea are 350k km si a vazut numai 5w30 de la bmw ll 04 shell si nu consuma nimic intre schimburi (8000-9000 km maxim si 10-11 mii daca km au fost parcursi extra urban)

 

La fel iti recomand si tie sa ramai pe ulei bmw, nu e musai sa bagi 0w, intradevar protejeaza mai bine la prima cheie iarna dar nu mai sunt ierni ca pe vremuri cu 3 luni de temp -20 grade.

 

Problema cu uleiul asta de la bmw este ca in Romania este catalogat mineral, nu full sintetic deci isi pierde grav din proprietati dupa 8 mii km.

Poti sa bagi ce ulei vrei atata timp cat il dai jos la 8000 km maxim si nu faci raliuri cu masina. Daca vrei raliuri cumpara ulei bmw ll din germania, acolo este intradevar full sintetic si merge schimbul la 15 mii.

Link to comment
Share on other sites

A mea are 350k km si a vazut numai 5w30 de la bmw ll 04 shell si nu consuma nimic intre schimburi (8000-9000 km maxim si 10-11 mii daca km au fost parcursi extra urban)

 

La fel iti recomand si tie sa ramai pe ulei bmw, nu e musai sa bagi 0w, intradevar protejeaza mai bine la prima cheie iarna dar nu mai sunt ierni ca pe vremuri cu 3 luni de temp -20 grade.

 

Problema cu uleiul asta de la bmw este ca in Romania este catalogat mineral, nu full sintetic deci isi pierde grav din proprietati dupa 8 mii km.

Poti sa bagi ce ulei vrei atata timp cat il dai jos la 8000 km maxim si nu faci raliuri cu masina. Daca vrei raliuri cumpara ulei bmw ll din germania, acolo este intradevar full sintetic si merge schimbul la 15 mii.

Eu stau in Germania,deci clar uleiul ĂŽl cumpĂŁr de aici. Ce am bĂŁgat eu pânĂŁ acuma pe bidon scrie cĂŁ e fĂŁcut ĂŽn Germania....cu vremurile de acuma cine mai știe ce și cum. Fac cam 60 km zilnic din care cam 50 sunt pe autostrada,rar drumuri scurte prin orașele pe aici pânĂŁ ĂŽn 10-15 km.De mers merg normal ĂŽnspre agresiv as putea spune! De raliuri nu e cazul....nu e mașinĂŁ de raliu😁😁😁😁. Schimb cum am mai zis de la 8000 caut deja sĂŁ cumpĂŁr ulei și obligatoriu filtru,ce am avut pe ea de la Mahle. Problema ce mĂŁ deranjeazĂŁ pe mine este cĂŁ pânĂŁ sĂŁ o cumpĂŁr eu a avut schimburile fĂŁcute la 30 k cum spune BMW,asta ca o parantezĂŁ cĂŁ nu are nici o legĂŁturĂŁ cu topicul.Mersi!Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Eu stau in Germania,deci clar uleiul ĂŽl cumpĂŁr de aici. Ce am bĂŁgat eu pânĂŁ acuma pe bidon scrie cĂŁ e fĂŁcut ĂŽn Germania....cu vremurile de acuma cine mai știe ce și cum. Fac cam 60 km zilnic din care cam 50 sunt pe autostrada,rar drumuri scurte prin orașele pe aici pânĂŁ ĂŽn 10-15 km.De mers merg normal ĂŽnspre agresiv as putea spune! De raliuri nu e cazul....nu e mașinĂŁ de raliu😁😁😁😁.

Las-o asa cu uleiul care a mers pana acum, daca nu il consuma.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.