Jump to content

BMW 420d F36 - Black Sapphire


aSD_91

Recommended Posts

Salutare.

 

Dupa aproximativ 8 luni de la achizitia masinii m-am decis sa fac un topic de prezentare. Masina este un BMW 420d F36 GranCoupe din 2016, echipare M-Sport. Inainte sa o achizitionez am detinut un

Audi A5 Quattro Sportback B8.5 timp de 4 ani de zile. Am dorit tot un "coupe cu 4 usi", variantele disponibile in jurul bugetului meu erau destul de reduse, fie A5 B9 chel si cu 250 mii km+, fie A7 C7.5, dar aici am zis pas foarte repede, tehnologia pe parte de infotainement ar fi fost identica cu cea de pe A5 B8.5 + ca ar fi insemnat aproape obligatoriu motorizare de 3 litri. Asadar optiunea pe care am preferat-o in final

a fost F36.

 

Dupa aproximativ 2 luni de cautari, beneficiind de faptul ca judetul Cluj nu era pe lista rosie in Germania, am hotarat sa plec dupa ea. Am cautat neaparat sa fie model M-Sport, NBT Evo Professional si sa aiba culoarea neagra (black sapphire preferabil, dar as fi acceptat si carbonschwarz). La motorizare eram deschis si spre 425d, 428i/430i, acestea fiind in schimb rare spre foarte rare (si mai scumpe) asadar n-am avut o problema cu a alege 420d.

 

Masina a avut 167k km si toate reviziile efectuate la reprezentanta BMW, mi-as fi dorit ceva in jur de 130k km dar la momentul respectiv nu am gasit nicio masina care sa ma satisfaca in jurul acelei valori. Intre timp am facut aproximativ 20k km de atunci si totul se prezinta excelent.

 

Ca dotari, de mentionat ar mai fi sistem audio Harman&Kardon, Steptronic Sport cu padele, scaune Alcantara/Hexagon, motor B47 190cp, scaune electrice cu memorii si reglaj lombar/lateral, oglinda interioara Automatic Dip, High Beam assistant, camera marsarier si in rest..banalitati. Intr-un mod ciudat, a avut un Satin/Crom nelucios la geamuri desi grila de aer de pe aripa a fost negru lucios.

 

De la achizitie si pana acum am colantat cromul/satinul de la geamuri in negru lucios si am cumparat un set de jante pe 19' 442 style pentru vara. Pentru iarna am pastrat jantele originale pe 18' style 400. In primavara ma gandesc sa pun capace de oglinzi de M4.

 

Atasez si niste poze. Pun doar o poza aici pentru ca ar arata foarte rau daca le-as redimensiona pe toate ca sa incapa in limita de 1MB.

 

post-93553-0-67442600-1613048789_thumb.png

 

Restul de poze le-am adaugat aici:

 

 

https://ibb.co/album/bbwRT6

Edited by aSD_91
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Multumesc.

 

Am parcare in subteran deci nu pot sa zic cu siguranta cum ar fi daca ar ingheta constant. In schimb pot sa-ti zic ca in perioada in care detineam Audi-ul A5 am parcat in jur de 3 ierni doar afara, si nu am avut niciodata vreo problema, tineam si un spray pentru orice eventualitate in portbagaj dar nu s-a intamplat niciodata sa nu pot sa deschid usa din cauza asta. Cel mai probabil situatia asta e valabila si pentru BMW.

 

Pretul nu e vreun secret, strict masina a fost 20k euro. La suma respectiva mai putem adauga costul drumului de Germania, cazare, numere zoll, viniete, alte jante, etc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc.

 

Am parcare in subteran deci nu pot sa zic cu siguranta cum ar fi daca ar ingheta constant. In schimb pot sa-ti zic ca in perioada in care detineam Audi-ul A5 am parcat in jur de 3 ierni doar afara, si nu am avut niciodata vreo problema, tineam si un spray pentru orice eventualitate in portbagaj dar nu s-a intamplat niciodata sa nu pot sa deschid usa din cauza asta. Cel mai probabil situatia asta e valabila si pentru BMW.

 

Pretul nu e vreun secret, strict masina a fost 20k euro. La suma respectiva mai putem adauga costul drumului de Germania, cazare, numere zoll, viniete, alte jante, etc.

Faina sculĂŁ! Daca ĂŽmi permiți o sugestie,cĂŁ sa o faci și mai faina,buza de jos de la spoilerul fațĂŁ. Am vĂŁzut câteva in realitate și schimba total mașina. La tine ĂŽmpreunĂŁ cu jantele ar face o "echipa" perfectĂŁ! Numai bine!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa, sa o stapanesti cu placere. Buna alegerea jantelor, arata foarte bine.

Negru sapphire am si eu e o culoare pretentioasa, bine daca ai parcare subterana e mai ferita, dar altfel e o culoare imposibil de tinut curata. Plus deasta orice mica imperfectiune se vede imediat, ciobituri de la pietre, zgarieturi fine, orice.

Iti recomand un ceramic coating si neaparat sa nu vada carpe de spalatorie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor.

 

 

@CristiOsman: M-am gandit si eu la o buza pentru spoilerul fata si eventual un eleron pentru portbagaj. Poate odata cu trecerea timpului si cand se instaleaza plictiseala o sa fac asta.

 

@raduron10: E posibil sa fac asta, as vrea inainte sa-i fac un detailing exterior, are niste imperfectiuni, zone in partea de jos a barii fata cu rasina/insecte etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am trecut la jantele de vara cam cu o luna intarziere fata de anii precedenti, avand tractiune spate nu-mi mai permit sa fac schimbul la final de februarie.

Intre timp am facut o revizie la VadAuto Cluj care dispune de BMW Key Reader, singurul din Cluj din cate am cautat. Intrarea in iDrive nu apare sus in ordinea kilometrajului ci apare in josul listei, cumva sortata dupa ID-ul service-ului. Din cate am inteles ar fi un hack ca sa nu mai plateasca o taxa catre BMW pentru scrierea in iDrive pe langa scrierea in baza de date. In fine avand in vedere ca pretul reviziei e de vreo 2.5x mai ieftin decat la Bavaria merge si asa.

 

Am schimbat si stergatoarele cu un set original de pe bavauto si luna urmatoare vreau sa comand capacele de oglinzi M4 style. Din cate am observat ar fi 3 modele, plastic nevopsit, plastic negru lucios si plastic vopsit carbon. Nu stiu care de care sa comand, as merge pe negru lucios dar mi-e frica ca acel negru nu va potrivi perfect cu cel al masinii si va trebui sa le revopsesc. Nu stiu in schimb daca ar merge carbon, mi-e frica sa nu fie tiganie.

post-93553-0-08930500-1617199831_thumb.jpg

post-93553-0-44784200-1617199842_thumb.jpg

post-93553-0-08889100-1617200210_thumb.jpg

Edited by aSD_91
Link to comment
Share on other sites

Spre negru lucios inclin si eu. Nu stiu ce sa zic de grila, am avut sansa sa o colantez cand am facut si cromul/satinul de la geamuri dar la vremea respectiva mi s-a parut ca arata mai bine cu o pata de culoare. La Audi am colantat grila dar am lasat semnul cu cercurile cromat si mi se parea ca arata foarte bine. Aici totul ar deveni negru, nu stiu, mai analizez :)).
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa mașina, sa o stĂŁpânești sanatos! Legat de istoricul din iDrive, cred ca defapt ei ti-au modificat doar istoricul local, nu și cel online. Exista o aplicație prin care editezi istoricul local și scrii ce vrei tu acolo, de aia nici nu apar in ordine intrĂŁrile. DacĂŁ ai sa faci o revizie ,a reprezentanta ai sa pierzi intrĂŁrile care nu au fost scrise și online.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Multumesc @toffefe. Da, asa am inteles si eu din ce am mai citit pe forum, au inregistrat online pe cheie intrarea in baza de date dar in iDrive au scris doar local.

 

Am observat ieri ca pe cauciucul fata-stanga am o galma pe lateral, in zona protectiei de janta. Nici nu stiam ca anvelopele runflat pot sa faca galme.

 

 

Asadar am ajuns la un impas.

 

Anvelopele care sunt acum pe masina sunt Bridgestone Potenza S001 RFT, cele de pe spate au in jur de 6mm asadar nu-mi prea vine sa le arunc la gunoi sau sa ma apuc sa le vand pe olx.

As vrea sa iau doar 2 anvelope noi, pe fata. Aici vine alta intrebare. Sa iau 2 anvelope identice, adica S001 RFT (se gasesc pe la 850-900 lei)? Sau sa iau 2 anvelope Falken Azenis FK510 RFT care conform tyrereviews si altor reviewuri sunt mult mai performante? (se gasesc pe la 650-700 lei). Am mai avut Azenis FK510 si pe masina veche si mi s-au parut excelente, cat ca erau varianta non-runflat. Ce parere aveti?

post-93553-0-14486300-1619419625_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, reviewuri super bune atat Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 RFT cat si Michelin Primacy 4 Zero Pressure dar pretul per bucata e undeva in jur de 1100-1200 lei.

 

As fi sarit de 4k lei per total si nefiind o achizitie planificata am zis ca nu vreau sa sar de 4k.

 

Pana la urma am luat 4x Falken Azenis FK510 Runflat cu ~3000 lei. M-am mai uitat si la Pirelli PZero PZ4 si Pirelli PZero AR pentru ca nu erau cu mult mai scumpe ca Falken dar conform review-urilor PZ4 statea binisor dar avea o durabilitate scazuta, pare ca se uzeaza prematur, iar PZero AR statea prost la toate capitolele. Asa ca am ales Falken care sta cel mai bine la raportul calitate/pret.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu pun si am pus pe masinile mele cauciucuri care respecta dimensiunile recomandate de producator, dar nu pun RFT pt ca fac mult zgomot si sunt ft rigide. Nu am avut niciodata probleme cu, cutia de transfer sau altele. Cred ca poti pune 2 roti identice pe fata si cele de pe spate sa le lasi mai ales daca au 6mm profil. Mi-am asumat mereu ca daca fac pana, chem platforma si aia e.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De obicei fac 2-3 iesiri de 3000+ km (dus-intors) inafara tarii si imi place ideea de a nu avea grija unei eventuale pene. Comparat cu cele de 18' non-RFT pe care le am pentru iarna nu pot sa zic ca se simte un scuturat/zgomot cu mult mai puternic. Intr-adevar cand iei cate o groapa, desi minora, iti da senzatia ca ai trecut peste un crater dar in rest nu ma incomodeaza prea tare.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.