Jump to content

e90 FRM1 to FRM2


Revilo

Recommended Posts

Consider ca raspunsul tau initial nu are legatura cu ce am intrebat eu ulterior.

Farurile originale ale masinii sunt cu halogen. Daca imi pun faruri aftermarket cu xenon/led asta nu inseamna ca instalatia masinii o sa se schimbe in vreun fel sau o sa am functii de cornering/adaptive sau mai stiu eu ce.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Consider ca raspunsul tau initial nu are legatura cu ce am intrebat eu ulterior.

Fara suparare, problema e a ta, vrei sa faci ceva despre care nu sti nimic, de fapt asta e si motivul pentru care nu ai inteles raspunsul, nimeni nu le stie pe toate dar asta nu inseamna sa sari la gatul unuia care te ajuta in timp tu nu sti ce si cum

Farurile originale ale masinii sunt cu halogen. Daca imi pun faruri aftermarket cu xenon/led asta nu inseamna ca instalatia masinii o sa se schimbe in vreun fel sau o sa am functii de cornering/adaptive sau mai stiu eu ce.

Fiecare tip de far functioneaza cu un anumit tip de frm(si su o anumita instalatie electrica) la e9x, trebuie sa te hotarasti din start ce vrei si sa mergi pe varianta respectiva, de cate ori te vei razgandi de atatea ori va trebui sa modifici instalatia electrica si frm-ul

Edited by zeronoo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cand nu stii , intrebi!

cand ti se raspunde, bagi la cap!

cand ti se spune ca ai pus intrebarile gresite, te intorci la primul raspuns si mai citesti pana intelegi, nu raspunzi cu "eu consider" pentru ca tu nu ai ce sa consideri, tu esti in necunostiinta de cauza ca de aia ai ajuns sa intrebi. deci aroganta a fost din partea ta si ar fi trebuit sa vezi/intelegi asta daca spui ca esti satul de arogante.

 

daca cineva isi rupe din timpul lui sa-ti raspunda, inseamna ca vrea sa te ajute iar tu trebuie sa apreciezi asta. e normal ca daca tu vii cu raspunsuri de genul "consider eu ca nu stiu ce" cand defapt tu nu stii ce vorbesti sau pui aceeasi intrebare la care ti s-a raspuns deja, sa fi apostrofat!

 

din cauza unor atitudini ca a ta, multi s au saturat sa mai raspunda la intrebari pe forum si sa mai ajute, pentru ca 99% din cei care intreaba nici macar nu merita sa la citesti intrebarile dar sa le mai si raspunzi!

 

sa nu mai spun ca e o categorie de fatalai frustrati care intra doar sa dea cu minusuri si cu plusuri la ce-i duce pe ei mintea ca ar trebui, bineinteles ca mai tot tipul aiurea

  • Like 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

problemele apar cand toti vor sa faca "retrofituri" pe genuchi si nu vor sa inteleaga ca E90, de exemplu, nu este dacia din 1995 la care tragi 2 fire si un releu si ai mai pus un rand de proiectoare in bara.

 

Toti vor kit xenon din china, cu faruri AM...si e "avion".

 

 

P.S. pe forumul asta, nu cred ca se gaseste o persoana sa "te invete" sa faci improvizatii....ori faci retrofit cum trebuie, ori cauti in alta parte....asa e frumos ;)

Edited by Alex_wly
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nici nu merita sa ma obosesc sa iti raspund!

Se poate inchide topicul, deja se deviaza de la subiect si se pare ca pe unii doar asta ii intereseaza!

Numai bine!

Nu se deviaza deloc de la subiect.

 

..Ideea e ca daca nu vrei sa intelegi cum se face un lucru nepunand intrebarea potrivita, e "firesc" sa te oftici, dar asta nu aduce dorinta mai aproape de tine, ci o indeparteaza.

 

Asa cum bine zice si Alex_wly, nu mai lucram, sau modificam (daca vrei) Dacia ci, ceva muult mai complicat.

Uite eu am recunoscut instantaneu ceva ce (crede-ma) am incercat sa caut si am citit destul(!!), dar din nou, nu suficient despre FRM; un modul foarte foarte complex (si scump) si nu am aflat decat foarte usor de la SKW cum se clasifica FRM-urile. Cu asta se si incepe..

 

DAR daca crezi ca e prea complicat/costisitor ...nu trebuie decat sa recunosti asta.

Atat.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.