Jump to content

Baterie SOS


maghy

Recommended Posts

Acumulatorul pentru modulul Telematics este in 2 variante, pentru TCB sau pentru ATM.

Verifica ce modul ai in baza seriei de sasiu sa nu cumperi acumulatorul aiurea, nu se potrivesc de la TCB la ATM.

Daca ai TCB se inlocuieste extrem de usor, modulul este in portbagaj sub podea langa panoul de sigurante, are un capac deasupra care se deschide super usor si se schimba acel acumulator.

Daca ai ATM, este montat pe plafon sub "coada de rechin" si inlocuirea acumulatorului necesita desfacerea tapiteriei de pe tavan.

 

Nu necesita nici un fel de codare, doar stergerea erorii.

 

Acest acumulator nu este bateria masinii, este o baterie de back-up pentru modulul Telematics, in cazul unui accident cand se deschid airbagurile se declanseaza si capsa de la baterie si masina ramane fara curent, modulul telematics foloseste in acel moment acumulatorul de backup pentru apelul automat la 112.

 

Eroarea de SOS in bord nu este neaparat cauzata de acumulatorul din modulul telematics, pot fi nenumarate alte cauze, iti recomand o diagnoza inainte sa il cumperi deoarece costa in jur de 400 ron si ar fi pacat sa dai banii degeaba pe el.

 

Totodata, procedurile BMW spun ca nu e OK sa montezi un acumulator care e mai vechi de 3 luni (are data de fabricatie pe eticheta) deci nu iti recomand sa il iei SH, cand il comanzi la BMW vine in 5-7 zile si de obicei nu e mai vechi de o luna.

Acumulatorul asta nu se tine pe stoc, deci in reprezentante nu o sa gasesti acumulatori vechi.

 

Fiind un sistem de siguranta, care e bine sa fie functional 100% in cazul unui accident, nu e indicat sa faci improvizatii.

Edited by neo_andersson
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

In baza seriei de sasiu, poti pune aici ultimele 7 caractere din VIN si va pot zice ce tip de modul telematics aveti si care e part number-ul bateriei.

Din experienta, bateriile de la telematics trebuiesc inlocuite dupa aprox. 3 ani, in ultima vreme cred ca inlocuim la noi in service 2-3 pe luna, sunt multe masini dupa 2016 care necesita inlocuirea acestui acumulator.

Link to comment
Share on other sites

da, poti veni la noi in service sa o inlocuim, ai modul ATM care e pe tavan sub coada de rechin, trebuie desfacuta tapiteria de plafon putin in partea din spate ca sa ai access.

 

Iti trebuie bateria cu codul 84 10 2447710, o poti comanda la orice reprezentanta BMW unde costa 322 RON cu TVA inclus.

 

Da-mi un PM cand ai bateria si facem o programare la noi sa o inlocuim, dureaza aproximativ 1 ora.

 

 

PS: Sper ca ai facut o diagnoza si stii cu siguranta ca eroarea de SOS din bord e cauzata de baterie, asa cum am spus si in postul anterior, eroarea de SOS in bord poate avea mai multe cauze, bateria e doar una din ele.

Link to comment
Share on other sites

Am fost cu ea la reprezentanta, și ei au zis ca trebuie schimbata bateria. Nu știu dacĂŁ ĂŽn urma unei diagnoze sau doar ca știau eu ca asta e cea mai des ĂŽntâlnitĂŁ problema. Bateria am comandat o la ei din septembrie :)... Sa I sun sa vad pe unde mai e
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Neo-Andersson Salut

am un f36 din 2017, am avut eroarea sos la început se aprindea dimineața și după dispărea, acum a rămas permanent 

am comandat baterie originala de pe bavauto ( identică cu a mea) eroarea tot nu a dispărut, am refăcut o diagnoza și aveam eroare pe modulul Atm ( sim memory full) am înlocuit modulul, l am codat cum mi a recomandat “meșterul” am scăpat de eroare dar nu mai funcționează SOS și ConnectedDrive :((

mai pot sa le fac sa funcționeze ?

help mee

 

F36 sos

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Ai modul TCB, se afla la F30 sub podeaua din portbagaj langa panoul de sigurante, baterie sa schimba foarte usor, ridici podeaua, deschizi capacul si inlocuiesti bateria, nu e necesara nici macar o surubelnita.

 

Bateria are codul 84 10 9297787 si costa 125 RON la orice reprezentata BMW.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 1 year later...
On 1/21/2024 at 9:14 AM, ilie handorean said:

Am un f30 din 2016 cu seria A153681 imi spune cineva ce baterie am la modul sos TCB sau ATM,imi apare in bord si trebuie schimbata bateria ,multumesc.

Da, o gasesti la dealer. E cam 70 euro. Nu prea o gasesti mai ieftin..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.