Jump to content

Nu mai pot pacali masina cu anulatorul de centura


UY.Scuti

Recommended Posts

salut.

ma confrunt si eu cu o ciudatenie la masina mea.Am efectuat si eu un mic retrofit,am schimbat scaunele standard cu unele recaro.Scaunele recaro au fost fara centuri.Am mutat centurile de pe vechile scaune standard pe cele recaro.Totodata pana sa le montez pe masina, am avut grija sa deconectez bornele la baterie ca sa nu-mi dea eroare de centura.Dupa ce am montat noile scaune,am conectat la loc toate mufele si merge totul perfect,reglaje,tot absolut tot, fara nici o eroare,doar cu o mica dilema pe care chiar nu o inteleg.

Masina nu o mai pot pacali cu anulatorul de centura.Il introduc degeaba in centura ca tot piuie.In schimb daca conectez centura masinii din stalp in acelasi lacas e totul perfect.Nu mai vrea sa-mi recunoasca anulatorul de centura sub nici o forma.Anulatorul nu e deteriorat,sau zgariat, a mers perfect pe vechile scaune.

De ce nu mai pot pacali masina cu anulatorul de centura?Ce se intampla?

Si inca o chestie care poate parea ciudata.Scaunele sunt atat de comode incat daca merg cu 60 km/h senzatia in masina e ca si cum merg doar cu 30 la ora.Efectiv simt ca sta pe loc masina la viteza aia.E normal?

post-101780-0-66139400-1616425200_thumb.jpg

  • Like 1
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

multumesc de raspuns,dar totusi on topic de ce nu mai pot pacali masina delo?ca doar sunt aceleasi centuri,acelasi anulator.Si am avut grija sa deconectez inainte bornele la baterie ca sa nu fie probleme.

E foarte ciudat.Imi recunoaste doar centura ei,nu mai vrea deloc anulatorul.Interesant/

Pana la urma nu este nici o problema ca folosesc centura masinii sau astept sa piuie 1 minut pana se opreste si cu asta basta.Vreau doar sa inteleg dilema :)

Edited by UY.Scuti
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

In oras o port,ca mai mereu am luat amenda de la cate un politist pitit dupa cate un colt de strada,dar la drum intins,mai ales cand ii pun pilot automat,atunci nu mai port centura.Sa fim seriosi acum, la drum intins in afara, cati poarta centura?Ca din 100,sunt sigur ca 90 merg fara centura :)
  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

[...]

Eu zic ca in caz de accident este mult prea evaluata valoarea centurii, ca doar ai airbaguri.

[...]

 

 

Multe airbag-uri nu se declanseaza daca nu ai centura. Iar daca se declanseaza fara centura mai mult strica de obicei. Credeam ca e de bun simt sa stii asta... Just saying.

Link to comment
Share on other sites

In oras o port,ca mai mereu am luat amenda de la cate un politist pitit dupa cate un colt de strada,dar la drum intins,mai ales cand ii pun pilot automat,atunci nu mai port centura.Sa fim seriosi acum, la drum intins in afara, cati poarta centura?Ca din 100,sunt sigur ca 90 merg fara centura :)

 

 

:laugh: :laugh: :frantics: :frantics:

 

Ba esti nebun?? :))) Cum sa nu porti centura in afara localitatii, unde riscul de a muri in cazul unui accident e mult mai mare? :laugh: :laugh: :laugh:

 

Prin oras riscul e minim si rareori la 50 kmh se moare. Asta oricum nu diminueaza importanta centurii, ea trebuie purtata oriunde si oricand, nu doar de frica amenzii.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Voi (nu) a-ti inteles, dar anulatorul ala de centura chiar o sa ii rupa gatul OP-ului, ca in exemplu dat de neo_andersson..

Pentru ca ANULAND CENTURA AIRBAGUL VOLANULUI SE VA DECLANSA SIGUR IN CAZ DE NECESITATE!

Pentru ca sistemul crede ca centura e pusa, iar airbagul te va plesni si iti va rupe gatul!!

Pacalind sistemul, victima sigura esti!

 

Mai bine fara anulator ca probabil airbagul nu se va declansa, daca e impactul mai usor si sari doar prin geam... parbriz..

 

Sa sustii ca la drum lung nu poarta centura 9 din 10, alta idiotenie! Nu exista asa ceva.

Poate invers, 1 din 10.

Edited by bimmer90f30
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In oras o port,ca mai mereu am luat amenda de la cate un politist pitit dupa cate un colt de strada,dar la drum intins,mai ales cand ii pun pilot automat,atunci nu mai port centura.Sa fim seriosi acum, la drum intins in afara, cati poarta centura?Ca din 100,sunt sigur ca 90 merg fara centura :)

 

Tu faci misto sau gandesti invers ? Nu prea te inteleg. Pai centura aia daca in oras sa zicem ca e "optionala" daca esti un lenes si nu vrei sa o dai jos si sa o pui la fiecare urcare (sa presupunem ca esti vreun curier si cobori-urci de 40 de ori pe zi in masina pai la drum intins e mai mult decat obligatorie, de ce? pt ca

 

1: la o frana brusca de la 100kmp in sus faci plonjon ca Duckadam prin parbriz, hai sa zicem ca nu zbori cu totul dar capatana tot ramane acolo la aer curat.

 

2: daca iesi din decor din x motive care pot aparea oricand si te rastorni pe camp pai o sa-ti cam rupi toate oasele zburand prin toata masina sau mai rau zburand pe vreun geam si cazand masina pe tine :rolleyes: .

 

3: la un impact frontal ala esti.

 

Plus ca atunci cand port centura mie personal mi se pare ca sunt mai stapan pe masina fiind mai bine prins in scaun.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Centura .... dat peste cap cu masina. Eu centura, sotia centura, copilul scaun si centura. Doar masina a iesit sifonata. Totusi, pt linistea ta, poate ai inversat un fir de la senzorul de prezenta, stanga cu dreapta.

nu aveam ce sa inversez,pt ca in mufa mare de sub scaun,mufa mica cu 2 fire (rosu si negru de la centura) intra in mufa mare doar intr-o singura directie.nu aveam ce sa inversez.Nici sa vreau si nu am cum sa inversez ceva,ca intra doar intr-o singura directie totul.

Toti ma cearta si apostrofeaza cand vine vorba de centura,ma gandeam ca macar aici scap :))

Anulatorul ala fratele meu mi l-a dat,si cand mi l-a dat mi-a facut o teorie de juma de ora ,de-mi venea sa nu-l mai iau.de abia mi l-a dat,mi l-a dat cu parere de rau si uite ca se vede,ca nu mai merge:)))

post-101780-0-22671500-1616433695_thumb.jpg

post-101780-0-10864500-1616433699_thumb.jpg

Edited by UY.Scuti
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

La unele persoane nu are rost sa le explici, nici eu nu purtam la 18 ani când ma dĂŁdeam cu Corsa C cu geamul deschis si cd cu track suna in boxe 😎. Pana la golf 5 când o puneam din cauza sunetului de centura, a intrat unul in mine cu 160 km/h frontal fĂŁrĂŁ frâna, eu eram parcat pe marginea drumului, nici nu l am vĂŁzut, a fĂŁcut botul la golf 5 cacat. Am scĂŁpat cu 2 vânĂŁtĂŁi foarte mici la genunchi si ceva roșeața pe mana stânga de la airbag cred, pana atunci nu am inteles ca centura trebuie purtatĂŁ indiferent cu ce mașina mergi.

 

Sunt aproape sigur ca eram mort acum fĂŁrĂŁ centura, am fost si inconștient, totul parca a fost un vis, este inexplicabil.

 

Câți nu imi ajungeau la service când lucram pe daune cu parbrizul marcat de forma capului pe interior si sânge pe bord. De atunci le zic la toți sa si punĂŁ centura in dreapta si sa stiti ca ar fi buna si in spate, ĂŽnsĂŁ nu avem noi educația aia din afara ca sa facem asta. In Spania daca te a vĂŁzut fĂŁrĂŁ 100 euro nu scapi daca nu ai centura in spate.

 

 

Edit: in prima poza ai o mufa albastra scoasĂŁ, pe aia o am si eu tot asa sub scaunul șofer, ce naiba e cu ea? PregĂŁtitĂŁ pentru vreo opțiune?

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Edit: in prima poza ai o mufa albastra scoasă, pe aia o am si eu tot asa sub scaunul șofer, ce naiba e cu ea? Pregătită pentru vreo opțiune?

e mufa de la prezenta senzorului de plasa din scaun,care e anulat cred.Mufa aia nu are nici o importanta,pt ca la multe scaune stanga,acel senzor lipseste,nici pana in ziua de astazi nu am inteles de ce.Doar pe scaunul din dreapta este conectat acel senzor,acea mufa alabastra.Alta ciudatenie,ca am vazut asta la multe scaune dezmembrate.Dar asta e alta discutie.Mufa aia in cazul meu nu are importanta,pt ca daca masina simtea ceva in neregula imi dadea eroarea aia nesuferita de belt tensioner.Dar nu am asemenea probleme am specificat in postul nr.1 Edited by UY.Scuti
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor de sustinere si grija pt mine.Va multumesc.O sa port centura de siguranta de acum incolo :)

oricum masina mea a patit ceva,misterul ramane in continuare indescifrabil

parca m-ati pus pe ganduri,si m-ati intristat majoritatea ca ati pomenit despre Samodiva.

Edited by UY.Scuti
Link to comment
Share on other sites

In oras o port,ca mai mereu am luat amenda de la cate un politist pitit dupa cate un colt de strada,dar la drum intins,mai ales cand ii pun pilot automat,atunci nu mai port centura.Sa fim seriosi acum, la drum intins in afara, cati poarta centura?Ca din 100,sunt sigur ca 90 merg fara centura :)

 

Wow...asta este epica :bashwall:

Ok, nu iti place centura, nu o purta in oras, dar in afara localitatii DOAR centura iti salveaza viata in caz de accident. Nu ai centura nu conteaza ce masina ai sau de ce obiect te lovesti.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
poarta naibii centura aia ca nu ti cere bani, macar in afara orasului unde viteza e mult mai mare si energia unui accident creste exponential. on topic: daca pui simulatorul ala de centura si tragi de centura si o duci pana la locasul ei nu se opreste sunetul? ma gandesc ca poate simte ca centura nu e trasa din stalp si de aia continua sa faca.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.