Jump to content

BMW m440i xDrive 2021 - AFk^


AFk^

Recommended Posts

@quze, am luat in calcul si m4, diferenta de pret nu era atat de mare, dar am vrut daily, ceea ce la M e putin mai greu pentru bucuresti cat si termenul de livrare undeva pin iulie/august.

@chitsro, am avut numai 3000 diesel de atunci, dar da, este upgrade.

Ps masina are 374 cai si electricul acela 11 cai, dar stiu ca varianta de europa are filtru de particule, chiar daca e benzina, de aici reducerea de putere fata de varianta americana cu 382 cai.

 

@ckh, a fost singura in stoc pe toata tara la momentul ala. Mai era un 430i la otopeni, dar nu era 0km si nici motorizarea pe care o voiam.

Am vrut sa o fac pe comanda, dar mi-au dat termen de livrare de 3-4 luni.

Chiar daca ce configurasem eu era ceva mai ieftin, undeva la 66.000€ si cateva optiuni excluse de pe lista cum ar fi trapa, pachetul carbon, incarcare wireless, asistenta plus la condus, nu am mai avut rabdare si m-am ales cu optiuni de 12.000€ in plus la plata 😁.

 

@Haurar & six in line multumesc!

 

 

Ieri am dat o fuga pana la mare si inapoi si am ajuns la ~2000km, masina a inceput sa se schimbe, sunetul este altul, suspensia a devenit mult mai rigida.

Edited by AFk^
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@quze, am luat in calcul si m4, diferenta de pret nu era atat de mare, dar am vrut daily, ceea ce la M e putin mai greu pentru bucuresti cat si termenul de livrare undeva pin iulie/august.

 

m4 comandat de un coleg de forum comanda o luna , vineri a ajuns masina , e in showroom in Militari, dif de pret e considerabila ;) . Sa o stapanesti sanatos f frumoasa , arata-ne si moaca .

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Cea pe care am luat-o eu are pret de lista undeva la 88.000€ iar M4 incepe de la 84.000€, oricum treaba asta e irelevanta fiind leasing, aka 100-200€ +- la rata.

 

Sa fiu sincer la M4 nu as mai fi adaugat nimic ca optiuni, poate doar culoarea, deci pretul de lista ar fi fost mai mic, cu toate ca se fac “reduceri” la acel pret de lista chiar de la primul contact cu reprezentanta.

 

 

Singurul motiv pentru care nu am luat M este ca nu vreau si a doua masina ca daily. Probabil urmeaza si M, dar facelift si dupa ce ma mut din tara.

Actuala nu intentionez sa o tin mai mult de 1-2 ani.

 

Momentan fac 7-8km/zi cu ea, de acasa pana la munca si inapoi.

Adaug fotografii maine, promit.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Wow! Probabil printre primele G22 cu M Paket din tara :D

 

Am o curiozitate si nu o spun din rautate: cum te impaci cu grila din fata? Nu te deranjeaza ca e urata cu spume? Tot internetul face pipi pe ea :))

 

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!

post-67375-0-39838700-1617699823_thumb.jpg

Edited by CSergiu
  • Like 2
  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

@CSergiu nu are M paket, este M Performance.

Cat despre grila, elementul asta mi-a placut cel mai mult inca de cand a aparut, de aceea am si cumparat-o.

Exista oricand optiunea de seria 3 cu aceeasi motorizare si optiuni daca nu imi placea grila.

Nu vreau sa zic ca in realitate arata mult mai bine decat in fotografii, pentru ca treaba asta este subiectiva.

Am mai urcat si fotografie pentru moaca, desi nu reflecta atat de bine realitatea...

 

https://ibb.co/fvxzQ8F

Edited by AFk^
  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@CSergiu nu are M paket, este M Performance.

Cat despre grila, elementul asta mi-a placut cel mai mult inca de cand a aparut, de aceea am si cumparat-o pentru ca exista oricand optiunea de seria 3 cu aceeasi motorizare si optiuni.

 

Nu vreau sa zic ca in realitate arata mult mai bine decat in fotografii.

 

Am mai urcat si cateva fotografii pentru exterior, desi nu reflecta atat de bine realitatea...

 

https://ibb.co/fvxzQ8F

 

Arata chiar foarte fain in poze reale! In randari parea mai mare. Si culoarea e wow. Have fun with it :D

Edited by CSergiu
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa si dotata, sa o conduci cu placere!

Motorul B58 este senzational, extrem de reusit - puternic, rafinat si rezonabil la consum.

 

 

Si mie imi place grila de pe G22 M340i, dar si mai frumoasa este cea cu linii orizontale de pe M3/M4.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@mariusmsd &@wyktor, multumesc!

 

@wolfenstein99, da, motorizarea este super, dar nu prea pot compara cu ce am avut, pentru ca toate au fost diesel in afara de golf5 gti pe care nu am tinut-o prea mult.

La m4 este si mai misto, mai ales ca are continuare de la capota.

Link to comment
Share on other sites

Pfff... frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos! Cat despre grile, eu tind sa zic ca nu imi plac, desi senzatia asta am avut-o si la noul X5. Dupa ce am tot vazut X5-uri in trafic am ajuns sa imi comand si eu unul chiar. :) Ideea e ca poate grila e ceva iesit din tiparul meu vizual si mai mult ca sigur se va intampla la fel si cu grila asta mare de pe seria 4. :) Cred ca imi fac de un drum peste vreo doua saptamani pe la un dealer la un test drive de M3/4 ca ma mananca palma de schimbat masina. :D Problema insa e ca astia din zona mea sunt care mai de care mai pus pe jupuiala si ma cam stiu ca nu cumpar de la ei si ca niciodata nu batem palma la ce "super deal" imi dau ei. :(

 

@edit: E si mai frumoasa masina cand vad ca e luata din orasul meu natal. :)

Edited by RedCap
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.