Jump to content

BMW m440i xDrive 2021 - AFk^


AFk^

Recommended Posts

Super multumit de anvelope!

Astazi m-au scapat de accident.

Mi-a taiat calea un bizon cu un x3, a vrut sa schimbe banda si imediat a dat in frane (cei din fata erau opriti la o trecere de pietoni). Am avut noroc ca el s-a dus sanie (probabil anvelope proaste si vechi) si a intrat in cel din fata iar la mine a franat instant (aici dau credit si la sistemul de franare automat).

 

Totul s-a intamplat pe un bulevard cu 2 benzi, bara la bara, viteza de 20-30km/h.

 

Doar din situatia de fata si-au scos banii, chiar daca masina are casco, nu merita sa treci prin asa ceva.

 

Aveti grija, a inceput sezonul. Feriti-va cat puteti de mult, chiar daca voi aveti anvelope bune, posibil ca ceilalti participanti sa nu aiba.

 

Interesanta intamplare. Si chiar zicea cineva prin alt thread ca is useless sistemele astea de siguranta. Na, uite exemplu concret ca nu sunt. Drumuri bune.

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

era polei grav ...si soferi fara exp. PAnta aia la predeal e jale ,primaria putea sa dea material antiderapant cu o noapte inainte , nu e ca si cum nu se asteptau , nu vedeau prognoza etc , dar probabil mai interesati de covid acum Edited by Myx
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

MyX ĂŽntotdeauna ei sunt “ luați prin surprindere si nepregĂŁtiți “ de faptul ca ninge uneori de se blocheazĂŁ orașul “ nu se așteptau “, daca ai chef amuza te si uita te la știri ca in fiecare an spun asta când da o zĂŁpada sau o gheata de aia de blocheazĂŁ drumurile prin țara sau prin orașe :))

 

NiciodatĂŁ nu anticipeazĂŁ nimic, de frica ca poate dau degeaba si nu ninge in acel moment, asa ca sa fie siguri așteaptĂŁ efectiv sa se punĂŁ bine si atunci iau mĂŁsuri.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Update:

la 15.558km mi-a cerut 2L de ulei, am sunat la reprezentanta sa intreb care e treaba si mi-au zis sa pun 1L, ca e suficient. Am completat, coafura rezista. 
 

Am schimbat parbriz, 2 pietricele luate la o saptamana diferenta, crapatura mare, casco, rezolvat in 2 zile (super profi baietii de la ploiesti). 

 

 

Ma gandesc sa ii schimb culoarea in alb sau verde, recomandari unde sa o fac? 
 

si-a luat o cunostiinta m4 pe culoarea asta, dar parca as merge mai mult pe verde inchis. 

6-BF8-D56-B-431-F-4232-8-DB9-35994-EEABD
 

 

Edited by AFk^
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, AFk^ said:

Update:

la 15.558km mi-a cerut 2L de ulei, am sunat la reprezentanta sa intreb care e treaba si mi-au zis sa pun 1L, ca e suficient. Am completat, coafura rezista. 
 

Am schimbat parbriz, 2 pietricele luate la o saptamana diferenta, crapatura mare, casco, rezolvat in 2 zile (super profi baietii de la ploiesti). 

 

 

Ma gandesc sa ii schimb culoarea in alb sau verde, recomandari unde sa o fac? 
 

si-a luat o cunostiinta m4 pe culoarea asta, dar parca as merge mai mult pe verde inchis. 

6-BF8-D56-B-431-F-4232-8-DB9-35994-EEABD
 

 

Masina ii faina, dar berea alease e de cacao 🙂 

  • Like 1
  • De acord! 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, InSidE said:

Cam ce consum ai pe M440i ? mediu / dat in gura si oras ?

11-12l pe modul comfort si 14-15l pe sport plus, bucuresti. In afara: mers normal 7-8l, mers sportiv 9-10l.

media pe 16.000 km e 10.8l, super decent pentru ce ofera. 

5 hours ago, Luciosu said:

Masina ii faina, dar berea alease e de cacao 🙂 

Nu e nici masina, nici berea mea. 😂

nu prea le am cu alcoolul. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Au trecut 2 ani, am facut 35.000km, masina inca ma surprinde.

Este posibil sa o schimb, a venit bebe, nu mai pot sa o tin cu 2 usi oricat de mult mi-as dori. As merge pe seria 5 sau un x6m, desi x5, x6, fie ele si M nu ma pot obisnui deloc cu ele, iar la seria 5 cam lunga/barca. Pareri de la coupe la alt tip de caroserie sa impace si capra si varza?  

Link to comment
Share on other sites

daca iti place limuzina seria 5 desi nu prea e fun , destul de boring masina , o barca mare , greu sa treci de la coupe la orice in alta clasa , cumva mai simpatic si practiv imi pare X4 , M cred ca nu merita pe hardughiile astea , consuma mult aiurea , nu stai sa alergi suvul sa tragi de el in curbe samd , daca vrei sa impaci si capra si varza eu as opta pt M3 , daca te inscrii in buget 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AFk^ said:

Au trecut 2 ani, am facut 35.000km, masina inca ma surprinde.

Este posibil sa o schimb, a venit bebe, nu mai pot sa o tin cu 2 usi oricat de mult mi-as dori. As merge pe seria 5 sau un x6m, desi x5, x6, fie ele si M nu ma pot obisnui deloc cu ele, iar la seria 5 cam lunga/barca. Pareri de la coupe la alt tip de caroserie sa impace si capra si varza?  

G81 🙂
Eu am trecut de la berlina la break, nu cred ca am sa mai revin la berlina prea curand. 
Cand ai 2 copii plecatul in vacanta este ca si cand te-ai muta. 
Mergi cu seria 5 si cu x6, posibil sa iti placa mai mult x6 datorita tinutei de drum mai ridicate, si da seria 5 este barca fata de x6 daca nu are dinamic damper. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.