Jump to content

achizitie pneuri de vara


UY.Scuti

Recommended Posts

Eu vad problema putin altfel.Anvelopele mai ieftine NU inseamna neaparat ca au si DOT mai vechi.Anvelope mai ieftine inseamna proces de fabricare cu componente de calitate mai slaba decat unele premium gen:michelin,pirelli etc de aici rezultand si pretul mai mic.Logic nu?

In orice caz vad ca sunt numai teorii si teorii cum ca dot-ul mai nou nu mai reprezinta un punct de referinta conform acestui review.Probabil de aceea nu mai intereseaza pe nimeni

 

"Consumator: Am auzit că ar trebui să cumpăr anvelope cu un DOT recent deoarece anvelopa și componentele sale îmbătrânesc în timp și își pierd din proprietăți. Este adevărat?

 

Răspuns: DOT-ul nu contează. Este o neînțelegere la nivelul consumatorilor, inclusiv în țara dvs. Acest lucru nu se întâmplă însă în Statele Unite, Franţa sau Australia. Este o simplă prejudecată. De fapt, cea mai importantă nu este data de fabricație (DOT), ci data la care anvelopele au fost montate pe vehicul. Anvelopa începe să îmbătrânească odată ce este montată și utilizată. Îmbâtrânirea de dinainte este nesemnificativă."

 

sursa:

https://www.euromaster.ro/totul-despre-dot-ul-anvelopelor-2/1

Edited by UY.Scuti
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

am stat de am cautat toata seara si m-am oprit la aceste 2 variante,una ieftina care tine cu buzunarul,economisesc cca. 800 lei,si una buna zic eu in care ma incadrez la fix in bugetul pe care-l am

Nu stiu ce sa fac.Imi cam fac cu ochiul si alea ieftine,mai ales ca sunt noi cu garantie,si raman si cu bani in portofel sa fac altceva cu ei la masina.

Dilema

 

1. https://www.emag.ro/anvelopa-vara-landsail-qirin-990-225-50-r17-98w-24787/pd/D0DZFBMBM/?cmpid=87022&gclid=Cj0KCQjw9_mDBhCGARIsAN3PaFNOyGqROt1fpueNKlpx92GT7oKMv6GJsHhWA8SjY3mBdYjFw3P1luIaAipnEALw_wcB

 

2. https://www.anvelodrom.ro/dunlop-sp-sport-maxx-rt-225-50r17-98y-xl.html

 

Parerea mea DUNLOP ies cam la 400 lei/buc cu tichetul cadou deci diferenta de 100 lei nu justifica diferenta de calitate Si obligatoriu DOT 2021 de obicei mai au in stoc si 2020 (nu ca ar fi probleme cu astea mai vechi dar parca ai vrea sa fie recent produse). Eu personal am de vara Pirelli tot pe 17 de 3-4 ani si sunt destul de multumit.

Edited by daniel sandu
Link to comment
Share on other sites

Eu vad problema putin altfel.Anvelopele mai ieftine NU inseamna neaparat ca au si DOT mai vechi.Anvelope mai ieftine inseamna proces de fabricare cu componente de calitate mai slaba decat unele premium gen:michelin,pirelli etc de aici rezultand si pretul mai mic.Logic nu?

 

 

Tu ĂŽnțelegi se pare doar ce ĂŽți convine ție...

 

Eu am fĂŁcut referire la 2 potențiale magazine online care vând aceeași anvelopa, iar cea mai ieftina va avea probabil dot mai vechi.

 

Autobon de exemplu e un magazin renumit pentru acest lucru: livreazĂŁ anvelope cu dot vechi și dintr-un set de 4 anvelope te trezești cu 2-3 ani diferiți de fabricație.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca si idee eu recomand anvelomag si autobon, nu exista “te trezești”, despre dot discuti in momentul comenzii si intrebi ce dot au anvelopele si care e cel mai recent ca sa știi ce ĂŽți vine, daca vin cu alt dot fata de ce ai discutat nu le iei.

 

Am cumpĂŁrat de pe anvelomag 2 seturi in ultimii 5 ani si de pe autobon aproximativ 10-12 seturi pentru familie si prieteni. In ultimele 2 sapt am comandat de pe autobon 2 seturi.

 

Am vorbit pentru dot 3020 pentru ca ala ziceau ca ĂŽl au cel mai recent si mi au venit 0121, chiar am rĂŁmas placut impresionat.

 

Autobon e dupĂŁ pĂŁrerea mea cel mai mare magazin online de anvelope din țara si cel mai ieftin, nu din cauza ca au dot mai vechi.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Scuti, tu postezi la mișto?���� ești pe bune?

nu,sunteti voi la misto se pare.Eu vorbesc doar pe logica.Eu sunt pe bune,da tu esti pe bune?:)

 

Tu înțelegi se pare doar ce îți convine ție...

 

Eu am făcut referire la 2 potențiale magazine online care vând aceeași anvelopa, iar cea mai ieftina va avea probabil dot mai vechi.

 

Autobon de exemplu e un magazin renumit pentru acest lucru: livrează anvelope cu dot vechi și dintr-un set de 4 anvelope te trezești cu 2-3 ani diferiți de fabricație.

eu am inteles doar ce mi-ai lasat tu sa inteleg.De abia acum te-ai facut inteles,sustinand alta teorie.

 

Si daca ma trezesc cu ani diferiti de fabricatie e foarte simplu,le dau retur si pe mine unu m-au pierdut definitiv ca si client chiar daca sunt un mic pestisor in ocean si neimportant pt ei.Si le fac si antireclama dupa aia.

 

 

 

Autobon e dupĂŁ pĂŁrerea mea cel mai mare magazin online de anvelope din țara si cel mai ieftin, nu din cauza ca au dot mai vechi.

pai asta am incercat si eu sa-i explic colegului Catalin

Edited by UY.Scuti
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

cata promptitudine si seriozitate din partea magazinului Autobon,incredibil.Am comandat ieri anvelopele la ora 12.00 si astazi dimineata la ora 9 m-a sunat dpd-ul ca sunt sosite.Nu mi-a venit sa cred.

Am optat pt Qirin 990,le-am echilibrat si montat pe masina si pur si simplu e un VIS :yahoo:

la viteza de 40-50 km/h nu se aude absolut nimic,ma pot duce la furat cu masina ca nu ma depisteaza nimeni hahaha.La 110 km/h e o placere sa conduci,de abia se aud zici ca sunt cu barca pe apa,cam asa e senzatia.Asta a si fost primary targetul meu,ca sunt satul de vajaiala in cap.Le-am testat pana pe la 140 km/h astazi ca era si vant,si sa fiu un pic sincer dansa un pic din lateral doar e BMW si stim cu totii ca danseaza spatele,mai ales daca bate si vantul.La vulcanizare mi-a bagat 2.2 presiune fata /spate.Mi-a zis ca 2 e prea putin.

Sunt super multumit per total de anvelope si de promptitudinea magazinului Autobon.Practic mi le-a livrat in mai putin de 24 ore,sunt de-a dreptul socat,desi cand am facut comanda ieri mi-au spus ca sosesc de abia maine.DOT-ul anvelopelor este 0121.Sunt atat de moi si de placute anvelopele incat nu am cuvinte efectiv.Sunt in al 9-lea cer de bucurie imi vine sa ma plimb toata ziua.Nu am avut niciodata anvelope noi noute,mereu am avut marci consacrate:Goodyear,Pirelli,Michelin dar la mana a 7-a purtate de toti.De abia acum inteleg ce inseamna o anvelopa imbatranita,te pisi pe ea.

 

Ca o concluzie:nu vreau sa mai aud in viata vietilor mele de anvelope sh poate sa fie si mama Michelinului.De acum incolo doar anvelope NOi voi cumpara poate sa se cheme si "gigi muschi".oricum anvelopele sunt consumabile. De abia acum am vazut pe pielea mea ce inseamna o anvelopa nou nouta,schimba radical tinuta de mers si placerea de a conduce!

30 km am facut azi cu ele :D

post-101780-0-08456400-1619530009_thumb.jpg

post-101780-0-67991500-1619530045_thumb.jpg

post-101780-0-83075300-1619530051_thumb.jpg

Edited by UY.Scuti
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

cata promptitudine si seriozitate din partea magazinului Autobon,incredibil.Am comandat ieri anvelopele la ora 12.00 si astazi dimineata la ora 9 m-a sunat dpd-ul ca sunt sosite.Nu mi-a venit sa cred.

Am optat pt Qirin 990,le-am echilibrat si montat pe masina si pur si simplu e un VIS :yahoo:

la viteza de 40-50 km/h nu se aude absolut nimic,ma pot duce la furat cu masina ca nu ma depisteaza nimeni hahaha.La 110 km/h e o placere sa conduci,de abia se aud zici ca sunt cu barca pe apa,cam asa e senzatia.Asta a si fost primary targetul meu,ca sunt satul de vajaiala in cap.Le-am testat pana pe la 140 km/h astazi ca era si vant,si sa fiu un pic sincer dansa un pic din lateral doar e BMW si stim cu totii ca danseaza spatele,mai ales daca bate si vantul.La vulcanizare mi-a bagat 2.2 presiune fata /spate.Mi-a zis ca 2 e prea putin.

Sunt super multumit per total de anvelope si de promptitudinea magazinului Autobon.Practic mi le-a livrat in mai putin de 24 ore,sunt de-a dreptul socat,desi cand am facut comanda ieri mi-au spus ca sosesc de abia maine.DOT-ul anvelopelor este 0121.Sunt atat de moi si de placute anvelopele incat nu am cuvinte efectiv.Sunt in al 9-lea cer de bucurie imi vine sa ma plimb toata ziua.Nu am avut niciodata anvelope noi noute,mereu am avut marci consacrate:Goodyear,Pirelli,Michelin dar la mana a 7-a purtate de toti.De abia acum inteleg ce inseamna o anvelopa imbatranita,te pisi pe ea.

 

Ca o concluzie:nu vreau sa mai aud in viata vietilor mele de anvelope sh poate sa fie si mama Michelinului.De acum incolo doar anvelope NOi voi cumpara poate sa se cheme si "gigi muschi".oricum anvelopele sunt consumabile. De abia acum am vazut pe pielea mea ce inseamna o anvelopa nou nouta,schimba radical tinuta de mers si placerea de a conduce!

30 km am facut azi cu ele :D

 

Wow.. Nu ai cumparat in viata ta anvelope noi? Daca faci asa la un Landsail penal, cum te manifesti la un Cotinental nou? :)

Autobon, are preturi ca toti ceilalti. Nimic impresionant. Ba mai mult, mi-a facut greata ''reducerea'' la Landsailul tau. Sanchi costau 385/bucata si au ei oferta la 275. Atat costa peste tot. In jur de 280.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Wow.. Nu ai cumparat in viata ta anvelope noi? Daca faci asa la un Landsail penal, cum te manifesti la un Cotinental nou? :)

Autobon, are preturi ca toti ceilalti. Nimic impresionant. Ba mai mult, mi-a facut greata ''reducerea'' la Landsailul tau. Sanchi costau 385/bucata si au ei oferta la 275. Atat costa peste tot. In jur de 280.

da recunosc ca niciodata n-am avut anvelope noi si sunt constient ca probabil daca maream bugetul si luam dunlopurile alea senzatia de bucurie era si mai mare.Mereu am mers pe premiza ca daca sunt goodyear sau michelin,poate sa aiba orice dot,si uite ca am gresit enorm.

Omul cat traieste invata :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

:)

M-am saturat de-a lungul timpului sa platesc nume

 

daca remarca asta vine ca urmare a faptului ca pana acum ai folosit numai anvelope 'cu nume' dar extrem de uzate nu poate sa dovedeasca decat unul(sau ambele) dintre cele doua lucruri de mai jos:

- nu ai cunostinte de baza despre domeniul auto, si ce impact pot avea asupra sigurantei tale si a altora anvelopele uzate

- sau nu iti permiti/nu esti dispus sa cheltui atat cat trebuie pt siguranta ta si a celor din jur

  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

La anvelope nu platesti doar numele. Platesti in primul rand performanta, siguranta, intr-um cuvant calitatea. "Dai un ban dar stai in fata!" mai ales la o masina grea si puternica. Daca o sa ai ocazia peste ani sa compari actualele anvelope achizitionate cu unele noi de top ai sa vezi clar diferenta.
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

:LMAO: :logik: :wacko: :blink: @UY Scuty, daca tot vroiai o anvelopa noua dar de buget gaseai destule bune dar nu Landsail...alea sunt petarde, puteai lua un Barum, Sava, Debica, nu as pune chinezariile alea...sper sa nu dai cu ea de gard sau daca dai sa nu mai implici si pe altcineva. Decat sa fi luat una premium de 6 ani vechime cu 5mm, probabil ca pana si Landsail o fi mai buna dar gaseai ceva mai bun totusi.
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc landsail din 2016, am fost mulțumit de ele din orice punct de vedere, pe tyres din ce am inteles au ieșit la teste, mai bune ca unele anvelope premium, au clasele A-B, nu ĂŽnțeleg de unde afirmația ca sunt petarde 🤔

 

Edit: Au fost folosite pe E60 si s au comportat cum trebuie la orice viteze si in orice imprejurari, pĂŁrerea mea este ca sunt mult mai ok ca si Tigar, debica si ce ai enumerat tu pe acolo.

Edited by WIN60
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Hai sa nu o dĂŁm un penibil. Cele mai ieftine anvelope, la jumĂŁtate sau treime din prețul celor premium, sunt ĂŽn fața acestora...serios?

PĂŁrerea mea, un raport calitate-pret excelent ĂŽl gĂŁsești la Nexen, producĂŁtor coreean ce-i drept, care ĂŽnsĂŁ ĂŽși face loc printre echipĂŁrile standard la unele mĂŁrci. ĂnsĂŁ nu pot spune nicidecum cĂŁ sunt mai bune ca cele din clasa premium.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La anvelope nu platesti doar numele. Platesti in primul rand performanta, siguranta, intr-um cuvant calitatea. "Dai un ban dar stai in fata!" mai ales la o masina grea si puternica. Daca o sa ai ocazia peste ani sa compari actualele anvelope achizitionate cu unele noi de top ai sa vezi clar diferenta.

diferenta se vede/simte mai mult la cele de iarna (tractiune,zgomot, distanta franare, consum etc). La cele de vara in discutie (din experienta mea cu anvelope buget vs premium, evident noi) probabil primele isi vor face treaba ok 2-3 ani cat au garantie (condus rezonabil) pe cand Dunlopurile ar fi mers si 4-5 ani ( rulaj normal) deci cumva ajung la acelasi pret per total....Dar sunt banii si alegerea/calculul fiecaruia partea buna e ca a inteles si a "trecut" de la SH la anvelope noi.

Edited by daniel sandu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai deschid alt topic, am nevoie de gume noi de vara. Dimensiuni 275/40/18 si 245/45/18 . Pe masina am avut mereu Pireli si am fost multumit de ele. Stiti ceva de brandul Kumho? OScilez intre Falken, Kumho, Hankook si Pireli :)

Eu am folosit doua seturi Hankook si am fost multumit de raportul pret/calitate.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai deschid alt topic, am nevoie de gume noi de vara. Dimensiuni 275/40/18 si 245/45/18 . Pe masina am avut mereu Pireli si am fost multumit de ele. Stiti ceva de brandul Kumho? OScilez intre Falken, Kumho, Hankook si Pireli :)

 

Eu cand am cumparat masina, avea cauciucuri de vara Kumho, nu mai stiu ce model dar chiar nu am avut nimic de reprosat. La inceputul verii trecute, cand s-au uzat am mers tot pe Kumho. Modelul Ecsta PS71 205/50 ZR17 93Y. Din nou, nu am ce sa le reprosez. Am circulat la viteze ridicate in toate conditiile meteorologice. De exemplu la inceputul lunii eram pe autostrada si in decurs de jumatate de ora s-a ajuns de la 5-6 grade cu ploaie, la 0 grade cu viscol si eu eram cu aceste cauciucuri. Sunt sigur ca la acea temperatura si-au pierdut foarte mult din proprietati dar in acelasi timp nu am simtit pic de acvaplanare, sa imi traga volanul sau mai stiu eu ce, chiar daca erau depuneri considerabile de apa pe autostrada. La acea vreme am dat 70 de euro pe bucata!

 

Recomand cu incredere!

Edited by Jayson
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.