Jump to content

Scartait/zgomot plansa bord f10


RaZeR

Recommended Posts

Salutare, am achizitionat de curand un f10 la care am observat ca pe denivelari sau curbe am un scartait destul de enervant care vine din zona parbrizului. Am cautat pe net si am observat ca este o problema stiuta si ca apare din cand in cand pe seria 3 4 5 si chiar 7. Nu la toate normal dar din pacate o rezolvare clara nu am gasit. Stiu ca este intre plansa si plasticul de la gurile de ventilație.

Sunet:

 

A mai patit cineva si a reusit sa rezolve?

Link to comment
Share on other sites

Din pacate, e o problema extrem de des intalnita la F10, aveam pretentia sa nu am astfel de "greierasi" pentru ca in E90 nu se auzea nimic de genul. Imbatraneste plasticul de la imbinari si incepe sa scartaie.

 

Din fericire, rezolvarea este simpla si ieftina, se demonteaza partea lucioasa a plansei de bord si se pune rasina epoxidica pe imbinarile din spatele trimului.

 

Operatiunea este detaliata aici:

 

As fi curios daca functioneaza si la trimurile de la usi, daca merge postati rezultatul.

Edited by JAMS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Problema asta o am si eu la E60 in special pe oras cand merge subturat. Sunetul vine de la grila de aerisire de sub parbriz in coltul din stanga si uneori de la butoanele manetei de semnalizare. Mai vine un zgomot uneori din zona scaunului pasager.

In schimb la e46 si e34 nu exista asa ceva cu toate ca am dat jos bordul la ambele. Presupun ca erau mai calitative materialele din trecut si imbinarile mai fixe.

 

Ma gandeam sa pun putin ulei siliconic ?

Link to comment
Share on other sites

Exista o banda adeziva cu pasla, anti-screak, o puteti lipi peste clemele de prindere intre bord si elementele care sunt prinse asa de el; aveam un scartait de genul asta la gura de aerisire stanga, am lipit putin banda peste cleme, si am scapat de zgomot
Link to comment
Share on other sites

Exista o banda adeziva cu pasla, anti-screak, o puteti lipi peste clemele de prindere intre bord si elementele care sunt prinse asa de el; aveam un scartait de genul asta la gura de aerisire stanga, am lipit putin banda peste cleme, si am scapat de zgomot

 

Salut, ai un link, nume de produs, ceva?

Link to comment
Share on other sites

Problema asta o am si eu la E60 in special pe oras cand merge subturat. Sunetul vine de la grila de aerisire de sub parbriz in coltul din stanga si uneori de la butoanele manetei de semnalizare. Mai vine un zgomot uneori din zona scaunului pasager.

In schimb la e46 si e34 nu exista asa ceva cu toate ca am dat jos bordul la ambele. Presupun ca erau mai calitative materialele din trecut si imbinarile mai fixe.

 

Ma gandeam sa pun putin ulei siliconic ?

 

Si mie la E91 fix la fel... ii mai dau cateodata cate un pumn (nu tare) deasupra la vitezometru si nu mai face =))

 

Dar da... E46 era tanc comparativ cu E91.

Edited by CSergiu
Link to comment
Share on other sites

Salut, problema e ca la mine e de la imbinarea plansei de bord cu plasticul de la ventilatie de langa parbriz care a fost proiectat gresit pana in 2016 fiind foarte rigid dupa s-a folosit alt granulat si e mai moale. In acest caz caut o rezolvare simpla daca are cineva daca nu se scoate plansa de bord se fac niste rosturi de dilatatie in plasticul de la ventilatie si problema e rezolvata. Prin rosturi ma refer la cateva taieturi partiale sa se poata misca deodata cu bordul.
Link to comment
Share on other sites

Salut, problema e ca la mine e de la imbinarea plansei de bord cu plasticul de la ventilatie de langa parbriz care a fost proiectat gresit pana in 2016 fiind foarte rigid dupa s-a folosit alt granulat si e mai moale. In acest caz caut o rezolvare simpla daca are cineva daca nu se scoate plansa de bord se fac niste rosturi de dilatatie in plasticul de la ventilatie si problema e rezolvata. Prin rosturi ma refer la cateva taieturi partiale sa se poata misca deodata cu bordul.

 

Salut,

Incearca sa pulverizezi putin spray siliconic la imbinarile acelea.

 

Eu am de la Nigrin si-l folosesc cu succes la operatiuni in care e implicat scartaitul.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Același lucru este la planșĂŁ de usa la E60, când ĂŽmpingi in mânerul interior apare acel scartait/pocnit pentru ca pe fata de usa e gen lemn cu chestii din alea rotunde lipite ca in video. Am pus un spray siliconic de se imbibase lemnul ala, câteva zile nu s a mai auzit aproape deloc, dupĂŁ iarĂŁși a apĂŁrut.

 

S ar putea sa se rezolve cu rĂŁșina asta, voi mai ĂŽncerca si eu si revin aici.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.