Jump to content

2009 X5 (E70) 3.0d


Criminus

Recommended Posts

Una calda legata de consum dar avem si una rece, pozitia stanga spate de pe aripa am observat aseara ca are intensitatea scazuta la jumatate ... o sa vad daca e ceva ce poate fi reparat daca nu inlocuim.
Dupa ce voi schimba bratele planuiesc si o vizita pt o echilibrare/geometrie (dupa caz) pt ca simt ca trage putin dreapta si sigur nu e de la presiunea din roti.

Edited by Criminus
Link to comment
Share on other sites

Mi se parea putin ciudat butonul de deschidere al portbagajului asa ca m-am decis sa investighez. L-am gasit partial descompus, o parte din cauciucul care ar trebui sa ii dea etanseitate era cumva topit, pt ca stiu ca intrebasem la un moment dat de el la dezmembrari si mi s-a aruncat pretul de 150ron in fata am zis ca de banii astia merita consumat niste Moment, rezultatul se vede in poze. Nu este cel mai aspectuos dar sincer nici nu imi pasa cat timp isi face treaba de a nu permite apei sa intre, si oricum nu e la vedere 🙂

 

WhatsApp Image 2022-04-27 at 8.53.12 AM (1).jpeg

WhatsApp Image 2022-04-27 at 8.53.12 AM (2).jpeg

WhatsApp Image 2022-04-27 at 8.53.12 AM (3).jpeg

WhatsApp Image 2022-04-27 at 8.53.12 AM.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Am dat jos stopul stanga la care aveam problema cu pozitiile, cateva cautari pe internet mai tarziu si am aflat o locatie aproximativa a placutei de led-uri. M-am apucat de desfacut, am ajuns la placuta cu led-uri si le-am verificat, functioneaza doar ca una sau mai multe din componentele de pe placuta aceea nu mai face servicii. Am sa caut sa cumpar toate acele piese si sa le inlocuiesc. Ce design de cacat, componenta cea mai probabil sa cedeze este intentionat inaccesibila pt a putea fi servisata ... planned obsolescence for the win 😐

WhatsApp Image 2022-04-27 at 8.54.46 AM (1).jpeg

WhatsApp Image 2022-04-27 at 8.54.46 AM.jpeg

Edited by Criminus
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma am renuntat la ideea repararii stop-ului si am cumparat altul.
Teoria cum ca erorile de CAN ar fi cauzate de modulul PDC a picat, am incercat cu altul si se manifesta la fel.
Am comandat brate si burdufe pt caseta de directie, de la Meyle HD de data asta, sper sa ajung la montaj sapt asta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2022 at 11:45 AM, Criminus said:

Pana la urma am renuntat la ideea repararii stop-ului si am cumparat altul.
Teoria cum ca erorile de CAN ar fi cauzate de modulul PDC a picat, am incercat cu altul si se manifesta la fel.
Am comandat brate si burdufe pt caseta de directie, de la Meyle HD de data asta, sper sa ajung la montaj sapt asta.

Salut! Erorile de can sunt de la niate cabluri in dreapta in portbagaj sunt oxidate a intrat apa la ele sunt cateva locuri specifice unde intra apa

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2022 at 8:24 PM, dinu m said:

Salut! Erorile de can sunt de la niate cabluri in dreapta in portbagaj sunt oxidate a intrat apa la ele sunt cateva locuri specifice unde intra apa

Salut, ma poti ajuta cu o pozitionare mai specifica, in spate dreapta sunt destul de multe cabluri in zona panoului de sigurante si presimt ca o sa imi pierd tineretile luandu-le pe toate la mana :))

Edited by Criminus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@dinu m multumesc pt ghidare, in zona indicata de tine mi-am gasit faptasul.

O innadire , aparent de fabrica, care a fost expusa la un moment dat la apa (banuiesc ca scurgerile de la trapa s-au infundat si s-a strans apa in locul acela) a corodat si s-a rupt.

image.thumb.jpeg.6bc11e3a66443203524dc2517761b718.jpeg20220506_172226_2.thumb.jpg.6ea4ae15e33f80ab9b237225f58c6f95.jpg

 

Am lipit firele si erorile au disparut si pt ca povestea asta sa nu se mai repete am asezat manunchiul de fire la cativa cm de fundul compartimentului. La momentul postarii 0 erori pe diagnoza, IN SFARSIT dupa aproape 2 ani 😄

20220506_200420_2.jpg.a2417a086d00ee94dfc97fee243ab54e.jpg

Edited by Criminus
  • Like 4
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Finalizate astazi:
- schimbat brate serpuite fata (Meyle HD) BM Garage

- schimbat burduf caseta dir, partea stanga (Meyle HD) BM Garage

- schimbat ulei diferential (BMW) BM Garage

- geometrie puntea fata (AutoSoft)

- echilibrat roti vara (AutoSoft)

- indreptat 2 jante 😞 (AutoSoft)

Sper ca pana la schimbul de roti cu cele de iarna in afara de combustibil, spalat si lichid de parbriz sa nu mai ceara nimic.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Si pt ca nu am stare mi-am mai facut de lucru un pic si astazi.

Am schimbat in trecut vestitele tavi de scurgere de sub stergatoare cu unele chinezesti, desi ele au costat infim mai putin decat cele originale potrivirea nu e atat de buna pe cat as fi vrut. Cand le-am montat anterior am pus o doza strasnica de silicon de garnituri intre elemente ca sa nu curga apa dar recent am observat ca siliconul s-a cam desprins.

Astazi cand refaceam garnitura de silicon dintre ele am realizat este ca este posibil ca pb mele legate de senzorul de boost sa fie cauzate de apa care curgea pe acolo.

 

 

20220522_164645_2.png

Edited by Criminus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

De fiecare data cand cred ca am terminat cu masina asta se schimba schimbarea, asa ca am capatat o lista de to do-uri:

- remediat eroare bosst pressure sensor (de inlocuit senzor cu original)

- remediat eroare senzor AUC (de inlocuit senzor cu original)

- si cireasa de pe tort, remediat lipsa AC. Nu mai cupleaza compresorul, pana acum am verificat toate sigurantele aferente sistemului si sunt ok, urmatorul pas ar fi sa ma duc sa verific etanseitatea instalatiei si inlocuirea supapelor de le punctele de alimentare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Update:

- AC-ul inca sufla rece fara probleme si pt ca mi s-a parut ciudat ca nu a recuperat nimic m-am interesat putin in stg si-n dreapta si am aflat ca aparatele astea de incarcat cateodata mai afiseaza si eronat la recuperare.

- eroare AUC, nu se mai reproduce

- eroare boost pressure nu se mai reproduce

Masina sta nefolosita deja de cateva saptamani si asta m-a determinat sa ma despart de ea, asa ca se vinde "Pretioasa" (asa a fost botezata de prieteni).

Pretul cerut este peste media pietei dar la fel este si masina in parerea mea.

https://www.olx.ro/d/oferta/vand-bmw-x5-e70-IDggxf4.html

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am mai pus cam 1000 km pe "ceas" dar inainte de a pleca in vacanta cu ea nu s-a lasat pana nu m-a pus sa-i schimb pompa pt spalatoarele parbrizului si am inlocuit in portbagaj tavita cu arcuri ce se pliaza la deschiderea tailgate-ului. Din pacate piesa e facut din plastic dur care s-a copt de la caldura si batranete si am scos-o de acolo in bucatele, acum nu mai zdrangane portbagajul :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

193xxx km pe ceas si mai facuram o revizie la motor la BM Garage:
- ulei BMW 5w30
- filtre MANN

Si pt ca de diferentialul fata uitasem i-am schimbat si lui uleiul (BMW 75W90), diferenta a fost sesizabila 🙂 

Before:
1313508744_WhatsAppImage2022-10-18at18_35_40.thumb.jpeg.403b2a9fdbfd4a7393aa7032d6321d29.jpeg

 

After:911112877_WhatsAppImage2022-10-18at18_37_43.thumb.jpeg.ef8e94493dda6d97a25171ab95973b87.jpeg

 

Full service treatment, multumesc Bogdan 🙂

Edited by Criminus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Eheee, a trecut ceva timp de cand nu am mai avut motive de update la X5 dar pana la urma noul an a vanit cu un refresh la jantele de iarna.

Cand am scos din depozitare rotile de iarna le-am gasit desumflate dupa ce am omorat un compresor tot umflandu-le in de mai multe ori am decis sa ma duc sa schimb supapale. Nu mica mi-a fost surpriza cand mi-au spus baietii de la service-ul de roti ca problema mea este de la vopseaua oxidata pe sub care "evada" aerul din roti si cum ca schimbarea supapelor nu ar fi ajutat mai deloc.

Solutia a fost reconditionarea, vopsire in camp electrostatic la cei de la SRZ Powdercoating in culoare negru mat texturat 

WhatsApp Image 2023-01-11 at 12.13.11.jpeg

WhatsApp Image 2023-01-11 at 12.28.11.jpeg

  • Like 1
  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...
On 2/24/2023 at 11:32 PM, Mircea-Si said:

Te-ai cam luptat cu ea. Frumos exemplar.

Multumesc 🙂

Recent am reinceput sa mai merg cu ea, din pacate franele si-au exprimat nemultumirea legata de perioada de nefolosire :))

Niste mentenanta a mai fost facuta:
- lichid frana

- lichid servo

- antigel

- presuri OEM cauciuc fata, din pacate pt spate nu am mai gasit. Daca cineva pe aici are de vanzare sunt interesat sa cumpar

- huse OEM pt chei

Km pe "ceas" 194xxx 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Iaca ajunseram cu "Pretioasa" si la 196.xxx km dar nu fara momente memorabile.

A facut pe nebuna intr-o depasire si cand am scanat-o avea o eroare pe bank-ul 2 de injectoare (4,5,6)

Asa ca dupa, 1 injector nou, 2 injectoare reconditionate, 3 curatate doar, toarce din nou si am iarasi incredere in ea sa nu ma lase in drum.

Ah da, si daca tot era "in aer" a primit cateva straturi de convertizor de rugina pt ca lucrurile dadeau semn ca vor sa devina "crocante".

II mai fac o baie si deja este din nou demna de porecla 😄

Iar ca si cadou timpuriu de Craciun i-am comandat un senzor de boost original si presurile "all-wheater" pt locurile din spate ca sa completez setul.

WhatsApp Image 2023-10-13 at 17.42.19.jpeg

WhatsApp Image 2023-10-18 at 12.00.12.jpeg

Edited by Criminus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.